Nová Lada Niva príde aj na slovenský trh. Ruská legenda dostane retro dizajn a zdolá aj najdrsnejší terén

  • Renault pred niekoľkými dňami predstavil plány na svoju reorganizáciu
  • O novom modeli Lada Niva sa hovorí už vyše dvoch rokov
  • Výroba novej Lady Nivy definitívne odštartuje v roku 2024
auto dacia lada niva
Nová Lada Niva, Dacia
  • Renault pred niekoľkými dňami predstavil plány na svoju reorganizáciu
  • O novom modeli Lada Niva sa hovorí už vyše dvoch rokov
  • Výroba novej Lady Nivy definitívne odštartuje v roku 2024

Ak by si uvažoval nad kúpou automobilu Lada Niva v Česku alebo na Slovensku, toto auto sa ti podarí získať len veľmi ťažko. Je to preto, že Rusi ju k nám od minulého roka nedovážajú. Nemusíš sa však báť. Ako šéf materskej spoločnosti Renault ozrejmil, tej novej sa dočkáme aj u nás.

Portál Autoforum uvádza, že Renault pred niekoľkými dňami predstavil plány na svoju reorganizáciu. Týka sa to aj značiek Dacia a Lada, ktoré budú spolupracovať viac, ako kedykoľvek predtým. Lada Niva je legendárny ruský offroad, ktorý však uvidíme v modernej verzii a od nového výrobcu.

auto dacia lada niva
zdroj: Dacia

O novom modeli sa hovorí už dva roky

Všetky ich budúce novinky ponesie modulárna platforma CMF-B. Pochopiteľne, platí to aj pre úplne novú Ladu Niva, rovnako ako pre produkčnú verziu koncepčnej Dacie Bigster.

Po dlhých 48 rokoch sa nesmrteľná Niva dočká nového zástupcu. V roku 2024 by sa mal objaviť nový model, ktorý definitívne nahradí pôvodný VAZ-2121, uvádza portál Autoforum.

Za zmienku stojí to, že o novom modeli Lada 4×4 sa hovorí už vyše dvoch rokov. Ako sa zdá, Lada Niva by mohla nasledovať rumunskú Daciu, ktorá práve vďaka spojeniu s medzinárodným koncernom zažila nevídaný rozkvet. 

Bude zameraná na jazdu v teréne

Šéf Renaultu Luca de Meo pre Automotive News uviedol, že hoci obe vozidlá majú zdieľať až 85 percent komponentov, zvonku sa podobať nebudú. Nová Lada Niva bude ladená do retro štýlu.

De Meo zároveň poznamenal, že Lada Niva bude ďaleko viac zameraná na jazdu v teréne. „Niva je podľa nášho názoru technickým produktom orientovaným na extrémne podmienky. Možno ju prirovnať k Land Roveru Defender alebo Suzuki Jimny,“ poznamenal.

Šéf Renaultu na záver dodal, že nová Lada bude mať redukčnú prevodovku a bude to veľmi jednoduchý, no praktický automobil. Lada Niva po nejakom čase dostala zelenú aj v Európe.

auto dacia lada niva
zdroj: Dacia

Nová Lada Niva prináša globálnu expanziu

Ako portál Autoforum informuje, nový automobil by sa mal predávať napríklad vo Švajčiarsku, ale aj v Rakúsku. To však nie je všetko. Dobrou správou je, že Renault berie do úvahy aj zvyšok Európy, rovnako ako Afriku a Latinskú Ameriku.

Globálna expanzia prináša nečakaný krok. Sú krajiny, kde ruskú značku takmer nikto nepozná. Práve preto nová Lada Niva prichádza s krokom, ktorý pravdepodobne mnohých zaskočí.

Niva by mala byť ponúkaná aj s francúzskym logom. Pravdepodobne pôjde o krajiny v Afrike a juh amerického kontinentu, uvádza Automotive World. Kým klasická Niva neosloví viac ako 100 tisíc záujemcov ročne, jej nadchádzajúci model má omnoho väčší potenciál.

Nová Lada Niva 2021 je oficiálne tu. Interiér je “najväčšou“ peckou

Zákazníci sa nemusia rozhodovať len na základe loga

Prevedení novej Lady Nivy bude niekoľko. Lada totiž svoju novinku ponúkne ako trojdverovú, ale taktiež bude prevedenie s piatimi dverami, informuje portál Garaz.

Okrem toho, že bude model na horské cesty, dočkáš sa aj prevedenia, ktoré bude zamerané skôr na asfalt. Pohon všetkých kolies sa však má stať štandardom vo všetkých prípadoch.

auto dacia lada niva
zdroj: Dacia

Rusi budú svoj model ponúkať s vlastným 1,8 litrovým atmosférickým motorom. Prvú jednotku bude možné spárovať so šesťstupňovým manuálom alebo automatom CVT, pre druhú je však pripravený len automat.

Ako Automotive World uvádza, De Meo potvrdil, že výroba definitívne odštartuje v roku 2024. Za oneskorenie môže nielen koronavírus, ale aj niekoľko ďalších aspektov. Existujúca Niva však minimálne do tej doby ostane v predaji.

Zdroje: Autoforum, Automotive News, Automotive World, Garaz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech