Nová mutácia straší svet. Kolumbijský variant má byť podľa vedcov odolnejší, ako predošlé

  • Hoci sa variant Mí prvýkrát objavil už v januári 2021, rozprávať sa o ňom začalo až teraz
  • Variant zatiaľ nie je veľmi rozšírený, no objavil sa už aj na Slovensku
koronavirus korona covid-19
Unsplash/Quinten Braem Unsplash/Isaac Quesada
  • Hoci sa variant Mí prvýkrát objavil už v januári 2021, rozprávať sa o ňom začalo až teraz
  • Variant zatiaľ nie je veľmi rozšírený, no objavil sa už aj na Slovensku

Hoci sme sa ešte poriadne nevysporiadali s variantom Delta, bolo otázkou času, kedy sa objaví nová mutácia. Tá na seba nenechala vôbec dlho čakať. Hoci sa o variante B.1.621 známom ako Mí začalo hovoriť iba nedávno, prvýkrát bol objavený už v januári 2021 v Kolumbii. Podľa portálu The Independent je v krajine obzvlášť rozšírený a okrem Kolumbie postihuje aj Ekvádor. 

Mí je v súčasnosti piatym kmeňom koronavírusu a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za mutáciu, o ktorú by sme sa mali zaujímať. Čo vieme v tejto chvíli o tomto novom variante?

zdroj: TASR/AP/Bob Edme

Odolný voči očkovacím látkam?

Podľa Public Health England zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, že Mí bude nakazeným spôsobovať vážnejší priebeh. Zároveň nie je dokázané, že je odolnejší voči očkovacím látkam. Svetová zdravotnícka organizácia však tvrdí niečo iné. Podľa ich slov sú súčasťou Mí ďalšie mutácie, ktoré môžu spôsobiť, že v porovnaní s predošlými kmeňmi koronavírusu bude Mí o niečo odolnejší. Na dokázanie tejto teórie je však potrebné vykonať niekoľko ďalších výskumov.

„Globálna prevalencia variantu Mí medzi sekvenovanými prípadmi klesla a v súčasnosti je pod 0,1 percenta. Prevalencia v Kolumbii a Ekvádore neustále stúpa,“ uvádza WHO. V dôsledku toho bude vo veľkej časti Južnej Ameriky táto mutácia monitorovaná.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

V priebehu posledných štyroch týždňov sa variant Mí rozšíril aj do iných krajín. Veľká časť týchto prípadov bola hlásená zo Spojených štátov, Kolumbie, Mexika a Španielska. 

V globálnom meradle je rozšírenosť variantu Mí zatiaľ len nízka: aktuálne predstavuje 0,1 percenta zo sekvenovaných vzoriek. V Kolumbii je však toto číslo výrazne vyššie, až 39 percent, uvádza AFP.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP/Li Bo_Xinhua

Variant je aj na Slovensku

​„Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,“ uviedol vtedy pre TASR virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

„Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas.

Zdroje: The Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie