Nová rana pre Kočnera. Prokurátor naňho podal obžalobu v obrovskej kauze

  • Prokurátor podal v januári obžalobu na Mariana Kočnera
  • Ten si aktuálne odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza
Marián Kočner v rúšku
TASR/Jaroslav Novák
  • Prokurátor podal v januári obžalobu na Mariana Kočnera
  • Ten si aktuálne odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava podal v januári obžalobu na obvineného podnikateľa mafiánskeho strihu Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence, informuje TASR.

Marian Kočner si aktuálne odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Obžalobe čelí aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.

Kočnerove kauzy

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a zaoberal sa okrem iného aj kauzami neslávne známeho podnikateľa Mariana Kočnera.

Marian Kočner
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Kočnerovo meno sa od tej doby pretriasa v pravidelnom režime, no nie iba v súvislosti s vraždou spomínanej dvojice. V kauze falšovania miliónových televíznych zmeniek hral Kočner jednu z hlavných úloh, v konečnom dôsledku, za túto kauzu je Kočner aj odsúdený.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil Špecializovaný Trestný Súd v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára roku 2021, viac sme o tom písali v tomto článku.

Bývalý policajt Tomáš Szabó ľutuje účasť na vražde novinára Jána Kuciaka a podnikateľa Petra Molnára. Povedal to ešte v októbri minulého roku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci vykonávania dokazovania za účelom uloženia trestu v kauze prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Szabó totiž vo veci prípravy vrážd priznal vinu, súd ho preto v júni tohto roku vyčlenil na samostatné konanie z procesu spojeného aj s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka.

Tomáš Szabó
zdroj: TASR

Súd môže Szabóovi, ktorý si momentálne odpykáva trest 25 rokov v ústave s najprísnejším stupňom stráženia práve pre účasť na vražde Kuciaka, uložiť nový súhrnný trest alebo upustiť od uloženia trestu, keď bude pôvodný považovať za postačujúci. Podľa znaleckého posudku u neho nemožno vylúčiť priaznivú prognózu resocializácie, informuje SITA.

„V prípade, v ktorom som právoplatne odsúdený, mi je ľúto, čo sa stalo,“ povedal minulý rok Szabó. Doplnil, že vinný sa cíti aj vo veci vraždy Kuciaka a Molnára, ako aj vo veci prípravy vrážd prokurátorov.

V kauze vraždy investigatívneho novinára je Szabó už právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, pričom bol uznaný za vinného aj za podiel na vražde kolárovského podnikateľa Petra Molnára. Trest mu má vypršať v septembri 2043.

V spomenutých prípadoch pritom pôvodne vinu odmietal. V kauze prípravy vrážd prokurátorov zase pôvodne nechcel vypovedať, neskôr názor zmenil. Takisto trojici poškodených zaslal listy s ospravedlnením.

Kočnerova vila

S menom Mariana Kočnera sa spája neskutočné množstvo káuz. Za všetky môžeme spomenúť kauzu pozemkov pod Kiou, bytovky Glance House, kauzy Sasanka, Privatbanka, kauza Bašternák, Gorila, Maják Nádeje, Technopol II, ale aj vraždu Jána Kuciaka. Zatiaľ sa ho právoplatne podarilo odsúdiť len za falšovanie zmeniek televízie Markíza.

Ešte predtým, než Kočnerovi v roku 2021 súd za spomínané falšovanie zmeniek vymeral trest 19 rokov odňatia slobody a aj peňažný trest vo výške 10-tisíc eur, sa udiala v dome, ktorý bol Kočnerovou pýchou, veľká policajná razia.

S Kočnerom bolo spájaných množstvo lukratívnych nehnuteľností. Od domu v Bernolákove, cez hotel Residence na Donovaloch, až po byt v komplexe Bonaparte, avšak doma bol kedysi Kočner s rodinou práve vo vile na bratislavskej Kolibe.

Spomínaný dom je však už dlhšie vo vlastníctve Kočnerovej partnerky Karolíny. Tento fakt vilu uchránil aj od toho, aby ju zaistil štát potom, ako sa kvôli kauze Donovaly doslova „roztrhlo vrece“ so zabavovaním Kočnerovho majetku.

Zdroje: TASR, SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá