NOVÁ ŠTÚDIA: Chránia ruské vakcíny Sputnik V a Sputnik Light proti koronavírusu? Výsledky vedcov prekvapili

  • Od autorizácie ruskou stranou sa vakcína Sputnik V stala predmetom rôznych teórií a terčom obvinení
  • Vedecké periodikum Nature zverejnilo dáta, ktoré dokazujú, nakoľko sú Sputnik V a jednodávkový Sputnik Light efektívne voči koronavírusu
Sputnik
SITA/AP, Jorge Saenz
  • Od autorizácie ruskou stranou sa vakcína Sputnik V stala predmetom rôznych teórií a terčom obvinení
  • Vedecké periodikum Nature zverejnilo dáta, ktoré dokazujú, nakoľko sú Sputnik V a jednodávkový Sputnik Light efektívne voči koronavírusu

Od uvedenia vakcíny na trh ju obklopuje množstvo teórií, ktoré upozorňujú, že samotná vakcína môže ruskej strane slúžiť na geopolitický boj. Do problémov sa vďaka nej dostal aj bývalý premiér Igor Matovič a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Po prinesení vakcíny na Slovensko bez upovedomenia koaličných strán sa spustila kríza, vďaka ktorej prišli o svoje pozície.

Iný ako ten v Lancete

Viacerým koaličným partnerom sa nepáčilo, že by sme na Slovensku mali očkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou EMA. Igor Matovič sa však vakcínu rozhodol objednať aj tak. Tvrdil, že vakcína je bezpečná a odvolával sa pri tom na štúdiu uverejnenú v časopise Lancet.

Prekvapením však je, že na Slovensko prišli vakcíny, ktoré nie sú totožné s vakcínami, o ktorých písal prestížny vedecký časopis, ba dokonca nie sú identické ani s tými, ktoré používajú v iných krajinách. Informoval 6. apríla Denník N.

Matovič chcel Sputnikom V zachrániť pol milióna Slovákov. Už v prvý deň registrácie prišlo vytriezvenie

Po mesiacoch nezhôd sme ho vrátili Rusku

Od nástupu ministra Lengvarského sa špekulovalo, čo sa so Sputnikom pred exspiráciou stane. Záujem o jeho kúpu prejavili balkánske krajiny, napokon sme ho však predali späť Rusku.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) už predalo 160-tisíc vakcín Sputnik V späť ruskej strane. Ide o 80-tisíc kusov prvej dávky a 80-tisíc kusov druhej dávky. Informuje o tom Denník N s tým, že rezort zdravotníctva potvrdil, že vakcíny sú už mimo Slovenska, informuje SITA.

Sputnik V
zdroj: TASR / Milan Kapusta

Denník N poukázal na to, že v skladoch má Slovensko vakcíny už len pre tých, ktorí čakajú na prvú alebo druhú dávku. Celkovo je Sputnikom V zaočkovaných 10 500 ľudí. Na vakcínu ešte čaká osemtisíc ľudí a termín má pridelený zhruba 1 500 záujemcov. „Zostali nám vakcíny na zaočkovanie občanov, ktorí sa prihlásili na očkovanie,“ povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Ruská strana kúpila vakcíny Sputnik V mesiac až dva pred exspiráciou a zaplatila za ne toľko, čo Slovensko. „Ruská strana ich kúpila presne za cenu, za ktorú sme ich nakupovali my – 9,95 dolára za dávku,“ hovorí Eliášová. V zmysle zmluvy je dohodnutá splatnosť kúpnej ceny v lehote 20 pracovných dní odo dňa dodania.

Podľa Arabských emirátov je Sputnik V účinnejší, ako tvrdí Rusko

Po uvedení vakcíny na trh ruské autority tvrdili, že je vakcína účinná na 91,6 % a až na 100 % chráni pred ťažkým priebehom. Následne bolo Rusko celosvetovo kritizované za nedostatočné zverejnenie dát, respektívne neúplné dáta k skorším fázam testovania vakcíny. Rovnako pre neochotu požiadať o registráciu vakcíny prostredníctvom Európskej liekovej agentúry (EMA).

Dáta dostupné z tretej klinickej fázy testovania, ktorá bola predbežne zverejnená vo februári, randomizovali 14 964 dospelých, ktorí dostali dvojdávkovú vakcínu a 5 476, ktorí dostali dve dávky placeba. Iba u 16 osôb v skupine s vakcínou sa vyvinul symptomatický COVID-19 v porovnaní so 62 v skupine s placebom, čo predstavovalo účinnosť vakcíny 91,6%, informuje Nature.

Mali by ľudia dostať šancu si vakcínu kúpiť?

Napriek chýbajúcemu schváleniu zo strany EMA alebo WHO odobrilo použitie vakcíny Sputnik V až 67 krajín a v niektorých z nich vrátane Južnej Kórey, Argentíny a Indie sa Sputnik V aj vyrába. India plánuje načerpať najmenej 850 miliónov dávok, aby pomohla urýchliť očkovanie svojej populácie. Mnoho ďalších krajín, napríklad Maďarsko a Irán sa tiež zacielili na využitie vakcíny Sputnik V, ktorá sa stala kľúčovým bodom ich očkovacích kampaní.

Údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva Spojených arabských emirátov od približne 81 000 osôb, ktoré dostali dve dávky vakcíny, naznačujú 97,8 % účinnosť pri prevencii symptomatického COVID-19 a 100 % účinnosť pri prevencii závažných ochorení.

Sputnik Light na scéne

Vďaka pomerne vysokej efektivite vo výsledkoch testovania a očkovania viacerých krajín sa v máji 2021 rozhodli ruské autority certifikovať jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Tá vykazuje efektivitu až 79,4 %. Toto číslo potvrdzuje aj doposiaľ nezverejnená štúdia ministerstva zdravotníctva v Buenos Aires v Argentíne, zahŕňajúca 40 387 očkovaných a 146 194 neočkovaných osôb vo veku 60 až 79 rokov.

Jej výsledky dokazujú, že jedna dávka Sputnik Light (jednodávkovej verzie vakcíny Sputnik V) znížila symptomatické infekcie o 78,6 %, počet hospitalizácií o 87,6 % efektívne a úmrtia o 84,7 %.

Zdroje: Nature, Denník N, Startitup, SITA, Sputnik Vaccine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá