Matovič chcel Sputnikom V zachrániť pol milióna Slovákov. Už v prvý deň registrácie prišlo vytriezvenie

  • Od dnešného dňa je spustené prihlasovanie na vakcínu Sputnik V
  • Prvá vakcína bude podaná 7. júna 2021
  • Na vakcínu sa však do 19:00 prihlásilo len 3 455 ľudí
Igor Matovič, Sputnik V
TASR/Jakub Kotian, TASR/František Iván
  • Od dnešného dňa je spustené prihlasovanie na vakcínu Sputnik V
  • Prvá vakcína bude podaná 7. júna 2021
  • Na vakcínu sa však do 19:00 prihlásilo len 3 455 ľudí

Sputnik V bol vojenským špeciálom na Slovensko privezený 1. marca 2021. Vtedajší premiér SR Igor Matovič vtedy so širokým úsmevom vítal neregistrované vakcíny na košickom letisku. Nie všetci sa však z „výhodnej kúpy“ tešili rovnako ako Igor Matovič. Nákup neregistrovanej vakcíny prehĺbil i tak napäté koaličné vzťahy. 

Igor Matovič vtedy tvrdil, že nákupom Sputniku V chce na Slovensku uhasiť koronové peklo. Nákup argumentoval prieskumom agentúry AKO, z ktorého vyplývalo, že ochota zaočkovať by sa pri opýtaných zvýšila o 5,7 %, ak by bol na Slovensku dostupný aj Sputnik V. „Naozaj nám je jedno, či sa zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?“ pýtal sa emotívne na tlačovej konferencii Matovič. 

ŠPINAVÁ HRA SO SPUTNIKOMSputnikom dnes už vo veľkom očkujú vo viac ako 50 krajinách sveta … len na Slovensku si s…

Posted by Igor Matovic on Wednesday, April 7, 2021

7. apríla 2021 už Matovič vyrukoval s inými počtami. Tvrdil, že výlučne ruskou vakcínou by sa dalo zaočkovať 500 tisíc Slovákov. „Cynicky a chladnokrvne, bez ohľadu na zdravie a životy ľudí na Slovensku. Bez ohľadu na 500 tisíc ľudí, ktorí sa inou vakcínou ako Sputnikom ani nezaočkujú,“ napísal vtedy na Facebook. 

500-tisíc ľudí sa dočkalo. Kde sú? 

I keď sa koaličná kríza kvôli Sputniku V demisiou Mareka Krajčího a Igora Matoviča vyriešila, osud Sputnika V zostával naďalej otázny. „Buchnúť šampanské“ si mohlo spomínaných 500-tisíc ľudí až dnes. V diskusnej relácii Na Telo minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil spustenie registrácie na očkovanie aj Sputnikom V. 

Očkovanie danou vakcínou sa začne až 7. júna 2021. Vláda zatiaľ povolila očkovanie vakcínami, ktoré sa aktuálne nachádzajú na území Slovenska. Nachádza sa tu 200-tisíc kusov vakcíny, ktorými by sa mohlo zaočkovať 100-tisíc ľudí. Už v júli budú tieto vakcíny „po záruke“. 

"Podľa premiéra Igora Matoviča sa chce dať len ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku očkovať 300-tisíc ľudí."– 2. marca 2021

Posted by Jano Suchal on Tuesday, June 1, 2021

O vakcínu Sputnik V však zatiaľ veľmi veľký záujem nie je. Ján Suchal zo Slovensko.digital na svojom facebookovom profile upozornil, že počet registrácií sa ani nepriblížil k číslu 2 000. 

Najväčší počet záujemcov je v Bratislavskom kraji. Desatinné čísla v grafe znamenajú, že žiadateľ o očkovanie si zaklikal viacero okresov naraz. „Je to váhované,“ vysvetlil Suchal. Ak si teda zaškrtneš napríklad Košice a Bratislavu, v každom kraji máš 0,5 registrácie.

Najviac žiadateľov je v kategóriách od 40 do 59 rokov, o vakcínu však prejavili záujem aj ľudia od 18 rokov. 

Z dát Inštitútu zdravotných analýz vyplýva, že do 19:00 sa na očkovanie sa danou vakcínou prihlásilo 3 455 ľudí. Odhad ministra financií teda zatiaľ nevyzerá reálne. 

Zdroje: Facebook/ Jano Suchal, SITA, IZA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech