Nová štúdia: Najúčinnejšie proti koronavírusu sú opatrenia, ktoré by Slováci najradšej zrušili

  • Nová štúdia CDC ukázala, že povinné zavedenie rúšok súviselo s poklesom prípadov a úmrtí
  • Štúdia naopak zaznamenala nárast nových prípadov a úmrtí v tých štátoch USA, ktoré umožnili stravovanie v reštauráciách
  • Riaditeľka CDC Rochelle Walensky nazvala štúdiu varovaním pred uvoľňovaním
  • Štúdia prišla len niekoľko dní po tom, ako niektoré štáty USA začali uvoľňovať opatrenia
Reštuarácia rúška
SITA/AP, LM Otero
  • Nová štúdia CDC ukázala, že povinné zavedenie rúšok súviselo s poklesom prípadov a úmrtí
  • Štúdia naopak zaznamenala nárast nových prípadov a úmrtí v tých štátoch USA, ktoré umožnili stravovanie v reštauráciách
  • Riaditeľka CDC Rochelle Walensky nazvala štúdiu varovaním pred uvoľňovaním
  • Štúdia prišla len niekoľko dní po tom, ako niektoré štáty USA začali uvoľňovať opatrenia

Nová štúdia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukázala, že povinné zavedenie rúšok súviselo s poklesom prípadov a úmrtí na koronavírus. Štúdia naopak zaznamenala nárast nových prípadov a úmrtí v tých štátoch USA, ktoré umožnili stravovanie v reštauráciách.

Koniec rúškam aj obmedzeniam, tento štát sa otvára na 100 %. Ešte je priskoro, varujú odborníci

Rúška znižujú počet nakazených, reštaurácie zvyšujú 

Štúdia zaznamenala pokles úmrtí o 1,9 percentuálneho bodu po 81 až 100 dní po zavedení povinnosti nosiť rúška. Do tej doby sa zaznamenali menšie poklesy, najskôr 20 dní odkedy povinnosť začala platiť. Miera rastu nových prípadov poklesla až na 1,8 percentuálneho bodu. Informuje portál the Hill.

zdroj: CDC

Ponechané alebo obnovené stravovanie v reštauráciách bolo spojené s 3-bodovým zvýšením tempa nárastu úmrtí o 81 až 100 dní neskôr. Do 60 dní po povolení stolovania v reštaurácii nedošlo k žiadnemu markantnému zvýšeniu. Miera rastu nových prípadov nákazy bola asi o 1 percentuálny bod vyššia po 41. dni po povolení stolovania.

zdroj: CDC

„Povinné nosenie rúšok v štátoch a zákaz lokálneho stravovania v reštauráciách pomáhajú obmedziť potenciálne vystavenie účinkom SARS-Cov-2 a znižuje prenos COVID-19 do komunity. Povinné rúška súvisia so znížením počtu prípadov COVID-19 a mierami rastu hospitalizácie, zatiaľ čo opätovné otvorenie stolovaní v reštauráciách, známy rizikový faktor spojený s infekciou SARS-CoV-2, je spojený so zvýšenými prípadmi infekcie a úmrtiami na COVID-19, najmä v prípade absencie povinnosti nosiť rúško,“ napísali autori štúdie.

Výstraha pre štáty, ktoré sa chystajú uvoľňovať 

Štúdia skúmala obdobie od 1. marca do 31. decembra minulého roka v rámci jednotlivých štátoch USA. Štúdia ale nerozlišovala medzi vnútorným a vonkajším stolovaním. Vonkajšie stolovanie môže byť bezpečnejšie a môže značne limitovať schopnosť vírusu šíriť sa.

Podľa New York Times nie je štúdia kauzálna, teda nepreukazuje príčinu a následok, ale zistenia sa stotožňujú s ďalším výskumom, ktorý ukazuje, že masky zabraňujú infekcii a že vnútorné priestory podporujú šírenie vírusu prostredníctvom aerosólov, drobných dýchacích častíc, ktoré pretrvávajú vo vzduchu.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

 „Máte znížený počet prípadov a úmrtí, keď nosíte rúška, a máte zvýšený počet prípadov a úmrtí, keď máte stolovanie v reštaurácii,“ uviedla v piatok riaditeľka CDC Dr. Rochelle Walensky pre New York Times. Walensky uviedla, že zverejnená štúdia slúži ako varovanie pre štáty, ktoré plánujú uvoľnenie opatrení. Na uvoľňovanie ešte podľa nej nenastal čas. 

Uvoľňovanie nazval Biden ako „uvažovanie neandertálcov“ 

The Hill aj New York Times pripomínajú, že štúdia prišla len niekoľko dní potom ako republikánsky guvernér Greg Abbott uvoľnil opatrenia v Texase. V štáte tak nie sú povinné rúška a podniky môžu otvoriť na 100 % svojej kapacity.

Ku Texasu sa pridali štáty Michigan, Mississippi či Louisiana. Rozhodnutie uvoľniť proti epidemiologické opatrenia boli kritizované ako predčasné od odborníkov, zdravotníkov aj politikov.

Prezident USA Joe Biden uvoľnenie opatrení kritizoval ako „veľkú chybu“ a označil to ako „uvažovanie neandertálcov.“ Právomoc Bidena v rámci nariadenia povinného nosenia rúšok je veľmi obmedzená len na federálnu sféru. Tam už zasiahol, hneď v prvý deň vo funkcii nariadil nosenie rúšok v federálnych budovách a na pozemkoch.

Zdroje: CDC, the Hill, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech