Nová štúdia tvrdí, že koronavírus môže viesť až k takýmto závažným zdravotným problémom

  • Odborníci v najnovšom výskume zistili, že koronavírus môže spôsobovať gangrénu a artritídu
  • Problémy, ktoré spôsobí, vedú k dlhodobým reumatologickým problémom
  • Zistenia ukázali snímky z vyšetrení magnetickou rezonanciou
Unsplash/National Cancer Institute Screenshot/Dailymail.co.uk
  • Odborníci v najnovšom výskume zistili, že koronavírus môže spôsobovať gangrénu a artritídu
  • Problémy, ktoré spôsobí, vedú k dlhodobým reumatologickým problémom
  • Zistenia ukázali snímky z vyšetrení magnetickou rezonanciou

O problémoch, ktoré spôsobuje covid-19, máme už dosť veľa informácií. Horúčka, suchý kašeľ, únava, strata čuchu a chuti alebo sťažené dýchanie však nie sú jedinými záležitosťami, ktoré by nás mali zaujímať. V najnovšej štúdii vedci varovali, že ochorenie môže viesť aj k problémom, ktoré sa týkajú kĺbov a svalov.

Analýza snímok z magnetickej rezonancie naznačila, že vírus môže spôsobiť to, že imunitný systém zaútočí na telo, čo vedie k dlhodobým reumatologickým komplikáciám. Výskum nadväzuje na predošlé správy týkajúce sa infikovanej Talianky, ktorej museli amputovať tri prsty. Spôsobené to bolo tým, že vírus jej zničil cievy.

zdroj: Unsplash/Cara Shelton

Trvalé následky

Skoršie štúdie našli súvislosť medzi koronavírusom a bolesťami svalov a kĺbov. Tím z Northwest University použil viaceré zobrazovacie techniky od CT a magnetickej rezonancie až po ultrazvuk. Ich cieľom bolo odhaliť príčiny gangrény, ktoré sa začali objavovať u nakazených.

„Uvedomili sme si, že vírus COVID môže spôsobiť, že telo bude samo útočiť rôznymi spôsobmi. To môže viesť k reumatologickým problémom, ktoré si vyžadujú celoživotné liečenie,“ tvrdí doktor Swati Deshmukh, ktorý stál na čele výskumu.

„Mnoho pacientov s muskuloskeletálnymi poruchami súvisiacimi s COVID sa uzdraví, ale u niektorých jedincov sa ich príznaky stávajú závažnými. Hlboko sa týkajú pacienta alebo ovplyvňujú jeho kvalitu života, čo ich vedie k vyhľadaniu lekárskej starostlivosti,“ dodáva. 

zdroj: Unslpash/Ani Kolleshi

Gangréna sa u pacientov vyskytovala v dôsledku infekcie alebo dlhodobých stavov, ktoré výrazne ovplyvnili krvný obeh. „Gangréna je vážny stav, pri ktorom strata krvného zásobenia spôsobuje odumieranie telesného tkaniva. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, ale zvyčajne začína na prstoch nôh, chodidlách, prstoch a rukách,“ vysvetlili vedci z univerzity. 

zdroj: Screenshot/Dailymail.co.uk

Pozor na signály

Aby sa vyššie spomenutým problémom predišlo, je potrebné dávať pozor na viaceré varovné signály. „Mohli by sme vidieť edémy a zápalové zmeny tkanív, hematómy alebo devitalizované tkanivá,“ vysvetľuje doktor Deshmukh. Lekári by nemali zanedbávať ani poškodené nervy a viditeľné krvné zrazeniny. 

Nedávno boli zverejnené fotografie 86-ročnej Talianky, ktorej prsty úplne sčerneli. Lekári si myslia, že žena mala v cievach zrazeniny, ktoré viedli k následnej amputácii. Odborníci si zatiaľ nie sú istí, prečo vírus spôsobil blokádu, no domnievajú sa, že ide o následok nadmernej reakcie imunitného systému, ktorá sa nazýva aj cytokínová búrka. 

Zdroj: Dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech