Nová štúdia: Vyše 86% nakazených novým Covidom nemá žiadne príznaky

  • Kašeľ, horúčka či strata chuti a čuchu
  • Tieto príznaky už má len malá časť nakazených
  • Väčšina ľudí tak o korone vo svojom tele nijako nevie
TASR/DPA
  • Kašeľ, horúčka či strata chuti a čuchu
  • Tieto príznaky už má len malá časť nakazených
  • Väčšina ľudí tak o korone vo svojom tele nijako nevie

Nič som necítila. Cítila som sa úplne normálne,“ reaguje po pozitívnom otestovaní čoraz viac ľudí. Nie je to náhoda. Podľa britskej štúdie vyše 86% pozitívne testovaných na nový koronavírus, označovaný Cov-2, uviedlo, že necítilo základné príznaky, ktoré boli typické počas prvej vlny korony – teda horúčka, kašeľ či strata chuti a čuchu.

Podľa odborníkov by sa tak mala pozmeniť stratégia testovania a rozhodne by sa nemalo spoliehať len na testovanie tých, ktorí majú nejaké príznaky. Ako výskum ukázal, ide len o malú časť nakazených a väčšina ľudí ani poriadne nevie, netuší, že prenosný vírus v sebe už má.

testovanie, laboratórium, koronavírus
zdroj: TASR/Claudio Furlan/LaPresse via AP

Štúdiu uskutočnili britskí, univerzitní vedci a publikovali ju v odbornom časopise Clinical Epidemiology. Dôležitú správu zverejnili aj viaceré svetové a odborné médiá.

Česko i Slovensko ďalej láme rekordy

Česko je po dnešku, čo sa nákazy týka, najhoršou krajinou Európy. Médiá hovoria o čiernom ráne pre našich bratov. Už posledné dni sa od našich susedov objavovali informácie o novom a novom rekorde nakazených. A trend seba-prekonávania Čechov zjavne neopúšťa.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/František Iván

Piatkové testovanie potvrdilo nových, rekordných 8618 nakazených – čo je zhruba o 3000 viac než bol rekord deň predtým. Dokopy majú Česi už skoro 110.000 potvrdených prípadov a viac než 900 pacientov s korona vírusom už prišlo o svoj život.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

No seba-prekonávací trend má aj Slovensko, ktoré v piatok taktiež potvrdilo rekordných 1887 nových prípadov. Celkovo bolo u nás doposiaľ potvrdených 18 797 prípadov a 61 pacientov s korona vírusom u nás zomrelo.

V nemocniciach je aktuálne u nás hospitalizovaných 380 pacientov s korona vírusom či s vážnym podozrením naň. V značnej väčšine prípadov ide práve o spomínaný nový typ korona vírusu Cov-2. Podporu umelej pľúcnej ventilácie v tejto chvíli potrebuje vyše 30 pacientov a 12 ich skončilo na JIS. 

Podľa súčasného stavu a trendu sa dá očakávať, že obe krajiny číslami ešte výrazne porastú. Chystajú sa nové a prísnejšie opatrenia.

VEĽKÝ PREHĽAD: Vedci zistili, ktoré rúško ťa ochráni najlepšie. Niektoré sú reálne nebezpečné

Zdroje: Dove Press,  Facebook Twitter News-Medical.Net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK