Nové BMW i4 nevypúšťa žiadne emisie má ukážkový dojazd, konkurovať má Tesle

  • Spoločnosť BMW Group predstavením nového elektrického Gran Coupé otvára novú kapitolu svojej histórie
  • Vozidlo BMW Concept i4 posúva elektrický pohon do centra značky
BMW Group
  • Spoločnosť BMW Group predstavením nového elektrického Gran Coupé otvára novú kapitolu svojej histórie
  • Vozidlo BMW Concept i4 posúva elektrický pohon do centra značky

Concept i4 predstavuje pohľad na model BMW i4, ktorý sa do sériovej výroby dostane v roku 2021, ako prvý čisto elektricky poháňaný model prémiovej strednej triedy. 

Medzi výnimočné hodnoty pohonu patrí dojazd do vzdialenosti 600 km, výkon až 390 kW (530 k), zrýchlenie z 0 na 100 km/h približne za 4,0 sekundy a maximálna rýchlosť viac ako 200 km/h. 

Množstvo aerodynamických meraní prispelo k maximalizácii dojazdu elektrického vozidla. Významnú oblasť vozidla predstavujú disky kolies. Boli navrhnuté špeciálne pre tento model a spájajú aerodynamiku s odľahčenou konštrukciou. 

zdroj: BMW Group

Prvé kroky s novou identitou značky BMW

V rámci prezentácie vozidla BMW Concept i4 automobilka prvý raz predstavuje aj úplne nový vzhľad svojej značky. Nové komunikačné logo poskytuje základ pre znak na štúdii BMW Concept i4. 

Čítaj viac TU>>BMW po viac ako 100 rokoch radikálne mení svoje ikonické logo

Interiér štúdie BMW Concept i4 sa zameriava na tie momenty, keď sa vodič rozhodne šoférovať vozidlo sám. Nový zakrivený displej BMW Curved Display sa s volantom dopĺňajú tak, aby vytvorili nový spôsob orientácie na vodiča a v sériových vozidlách BMW iNEXT a BMW i4 ponúkli dobrý výhľad aj pred displej. 

zdroj: BMW Group

Na stredovej konzole sa namiesto tradičnej páky vodiča automatickej prevodovky nachádza kolíkový prepínač. iDrive Controller a tlačidlá na pamäť sedadla umiestnené vo dverách dostali povrch z krištáľového skla. Poťahy a čalúnenie sedadiel, vytvorené z mikrovlákna spolu s líniovou grafikou a prírodnou kožou s olivovými listami, dodávajú interiéru pečať trvalej udržateľnosti. 

zdroj: BMW Group

Tri rôzne režimy zážitku Experience Mode prinášajú užívateľom možnosť spoznať viaceré tváre elektrického pohonu a poskytujú najmä vizuálny pohľad do budúcnosti na novú generáciu ovládacieho systému, ktorý sa predstaví v roku 2021. Rozdiely medzi troma režimami zážitku Experience Mode (Core, Sport a Efficient) sa zameriavajú na všetko od zobrazenia a grafiky na displeji, ako aj na aktuálny vzhľad interiéru. Z technickej stránky sa bude meniť aj náladové osvetlenie na palubnej doske, vo dverách a (nepriamo) aj pod displejom.

Zvuk vozidla BMW Concept i4

Štúdia BMW Concept i4 sa vyznačuje individuálnym dizajnom a zároveň aj vizionárskym a zvukom. Zvuk vznikol pod značkou menom BMW IconicSounds Electric a zložili ho svetoznámy hudobný skladateľ Hans Zimmer v spolupráci so zvukovým inžinierom automobilky BMW, ktorým je Renzo Vitale.

Technológia, ktorá predznamenáva príchod modelu BMW i4

Hlavným prvkom modelu BMW i4 a tým pádom aj budúcnosti elektrickej mobility, je priata generácia technológie pohonu BMW eDrive. Prvým vozidlom, v ktorom sa táto technológia objaví, bude ešte v tomto roku model BMW iX3. 

Elektrický motor vyvinutý pre model BMW i4 dodáva maximálny výkon 390 kW (530 k), čo je na úrovni schopností aktuálneho spaľovacieho motora BMW V8. Jeho okamžitý nástup výkonu dodáva modelu BMW i4 výnimočné výkonové vlastnosti a mimoriadnu účinnosť.

zdroj: BMW Group

Sériová výroba je výzvou

Sériová výroba nového modelu BMW i4 sa v hlavnom závode spoločnosti BMW Group v Mníchove začne v roku 2021. To znamená, že v budúcnosti sa na rovnakej linke v Mníchove budú vyrábať vozidlá so spaľovacím motorom, s nabíjateľným plug-in hybridným, ako aj s čisto elektrickým pohonom.

Zabudovanie modelu BMW i4 do existujúceho výrobného programu predstavuje pre závod v Mníchove výzvu a významnú úlohu. Na spustenie sériovej výroby modelu BMW i4 musela spoločnosť investovať do závodu v Mníchove sumu približne 200 miliónov eur.

Zdroj: press.bmwgroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech