Nové dáta o COVID-19: Vedci i WHO sa zhodli na roku, kedy by sa naše životy mohli vrátiť do normálu

  • Aj keď sa preukázalo, že vakcína zmierňuje príznaky vírusu, vedci stále nevedia predpovedať, ako dlho imunita trvá, alebo či zastaví prenos choroby úplne
  • Vedia však naisto, že v obmedzenom režime budeme žiť ešte nejaký čas
koronavirus
TASR/Jaroslav Novák, AP
  • Aj keď sa preukázalo, že vakcína zmierňuje príznaky vírusu, vedci stále nevedia predpovedať, ako dlho imunita trvá, alebo či zastaví prenos choroby úplne
  • Vedia však naisto, že v obmedzenom režime budeme žiť ešte nejaký čas

Z najnovšej štúdie vyplýva, že život sa nám nevráti do normálu až do roku 2022. Píše o tom profestorka Sarah Palmer pre Daily Mail

Palmer uviedla, že bude potrebné zaočkovať až 80 % populácie, čím by sa mala rozšíriť kolektívna imunita. Aj keď sa preukázalo, že vakcína zmierňuje príznaky vírusu, vedci stále nevedia predpovedať, ako dlho imunita trvá, alebo či zastaví prenos choroby úplne.

Môže to teda znamenať, že ste stále infikovaní, a stále môžete šíriť túto chorobu na ďalších, aj keď ste očkovaní,“ hovorí Palmer v rozhovore pre Daily Mail.

Počet úmrtí stále neklesá. Pribudli ďalšie desiatky mŕtvych na koronavírus

2022: Rok, kedy umrie Covid-19

Štúdia profesorky Palmer sa zameriava najmä na situáciu v Austrálii, tá je však porovnateľná s tou našou. Vo viacerých médiách sa vedci vyjadrovali k tomu, že hovoriť o roku 2021 ako o vyslobodení od koronavírusu je predčasné. Myslia si, že obmedzenia budú pretrvávať o pár mesiacov dlhšie. 

Ďalšie výsledky z prebiehajúcich klinických štúdií s vakcínami môžeme očakávať až v prvej polovici tohto roka.

rúško
zdroj: TASR/AP, Bob Edme

O tom, že sa život vráti do normálu najskôr po roku 2022, hovorí aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše o tom iNews.

Výsledky doterajších vakcín sú priaznivé, všetky ukazujú, že sú minimálne na 90 % účinné. Vedci však vyzvali na opatrnosť a uviedli, že skôr, ako bude možné pandémiu dostať pod kontrolu, bude treba vyvinúť viacero druhov vakcín. 

V Česku už zaznamenali zriedkavý syndróm, ktorý hrozí po prekonaní ochorenia COVID-19

Štvrtina populácie sa do roku 2022 nemusí dostať k vakcíne

Takmer každý štvrtý človek sa do roku 2022 nemusí dostať k vakcíne proti novému koronavírusu. Bohaté krajiny, v ktorých žije menej ako 15 percent svetovej populácie, si totiž rezervovali 51 percent dávok najsľubnejších vakcín, píše sa v najnovšej štúdii vedcov z fakulty verejného zdravia Univerzity Johnsa Hopkinsa (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health – JHSPH), informuje o tom TASR.

Menej rozvinuté krajiny, ktoré sú domovom viac ako 85 percent svetovej populácie, by sa tak museli podeliť o zvyšok dostupných vakcín, uviedli vedci.

Aj keď poprední výrobcovia vakcín dosiahnu ich predpokladanú maximálnu výrobnú kapacitu, takmer 25 percent svetovej populácie nemusí dostať vakcíny ďalší rok alebo aj dlhšie, konštatujú odborníci.

Účinná reakcia na pandémiu si podľa nich vyžaduje, aby sa „bohaté krajiny podieľali na spravodlivej distribúcii vakcín proti novému koronavírusu po celom svete.“ 

Napriek prognózam sa kvalita života v roku 2021 posunie. Vakcíny sa už zavádzajú a dostupnosť sa bude zvyšovať, to je isté.

Ďalšie protilátkové terapeutiká by mohli pomôcť vyplniť medzery u ľudí, ktorí vakcínu nedostanú. Testovanie by sa mohlo rozšíriť do domovov a umožniť ľuďom prevziať väčšiu kontrolu nad sledovaním chorôb.

Zdroje: Daily Mail, iNews, Business Insider, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá