Nové informácie o atentátnikovi na premiéra: Profil strelca vymazal Facebook

  • Strelcovi na premiéra vymazala Facebook samotná Meta
  • Časové údaje vymazania sa ale líšia medzi ministerstvom a Radou pre mediálne služby
strelba, estok
Naľavo minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie na tému "Bezpečnostná situácia na Slovensku" 19. mája 2024 v Bratislave. Napravo vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. TASR/Martin Baumann, TASR/TASR/Radovan Stoklasa
  • Strelcovi na premiéra vymazala Facebook samotná Meta
  • Časové údaje vymazania sa ale líšia medzi ministerstvom a Radou pre mediálne služby

Ministri vnútra a obrany prezentovali ako dôkaz toho, že atentátnik na premiéra Roberta Fica mohol mať komplicov, vymazanie všetkej facebookovej a komunikačnej histórie. Táto verzia stále nie je vylúčená, no spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, potvrdila, že profil strelca vymazala. Informuje o tom Denník N.

Po odstránení profilu o tom mala informovať aj slovenské úrady. Profil firma odstránila v noci po incidente, neuviedla ale presný čas. Urobila to však podľa jej vyjadrenia krátko po identifikovaní profilu.

V nedeľu pri prezentovaní novej verzie vyšetrovania informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) o tom, že útočník nemusel byť osamelým vlkom. Hovoril pritom o vymazaní profilu dve hodiny po útoku.

„Myslím si, že dve hodiny po spáchaní toho skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a nebola vymazaná ním a ani jeho manželkou zrejme,“ povedal Šutaj Eštok.

Rada pre mediálne služby ale informovala o tom, že facebookový profil atentátnika bol vymazaný po tlačovej besede 16. mája, ktorá sa konala deň po útoku po 13.15 h. Je teda stále možné, že niekto mohol do profilu strelca zasiahnuť ešte dve hodiny po atentáte a Meta až na druhý deň. 

Polícia stále pracuje s viacerými verziami

Minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD) požiadal médiá o striedmosť. Urobil tak v relácii televízie TA3 s názvom Kráľ na ťahu. Vyšetrovanie podľa neho prebieha. „Pracujeme s tým, že to nebol samotný osamelý útočník. Prebiehalo za tým niečo, čo sa snažíme vyšetriť,“ povedal Eštok a nechce konkretizovať informácie, ktoré sa týkajú živého spisu. 

„Informovali sme, že deň v spáchania atentátu, niekoľko hodín po tom došlo k vymazaniu konverzácie. Dnes médiá prišli s tým, že na ďalší deň bol zmazaný profil,“ dodal Eštok. Prisľúbil, že príslušné orgány vyšetria vymazanie facebookového profilu. 

Požiadal médiá, aby nevynášali predčasné súdy a nešírili lži a polopravdy. „Viac sa však k živému spisu vyjadrovať nemôžem,“ dodal Šutaj Eštok s tým, že dôveruje generálnej prokuratúre. Polícia podľa neho stále pracuje s viacerými verziami. Potvrdil, že motív je jasne politické, no javí sa, že nešlo len o jedného útočníka. 

Premiér sa zotavuje pomaly

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v relácii uviedol, že premiér Robert Fico sa po atentáte zotavuje pomaly. Jeho zranenie je totiž komplikované a viacnásobné. Zdravotný personál sa snaží zlepšiť zdravotný stav premiéra, ktorý podstupuje vyšetrenia. Presun do inej nemocnice momentálne podľa ministra nepripadá do úvahy. 

Jeho stav je stabilizovaný, no podľa Kaliňáka ostáva veľmi vážny. Zdôraznil, že je v súčasnosti najpodstatnejšie premiérove zdravie, a preto musí svoju energiu sústrediť na zlepšenie zdravotného stavu a nie na politiku. Komunikoval s ním však a odkaz bol podľa Kaliňáka, že Slovensko musí pokračovať ďalej, pretože by zožal atentátnik úspech.

„V najbližších hodinách nechceme premiéra vyrušovať. Inštrukcie vieme napĺňať, kolektívne rozhodovanie je vo vláde,“ dodal Kaliňák.

Zdroje: Denník N, Televízia TA3

Najnovšie videá

Trendové videá