NOVÉ OPATRENIA: Na vianočné návštevy zabudni. Do fitka aj na manikúru môžu ísť očkovaní a prekonaní

  • Už v piatok dôjde k istej zmene opatrení
  • Výhody budú mať očkovaní aj prekonaní
vianočné trhy bratislava vianoce zima
Vianoce, ilustračná snímka, TASR/Michal Svítok, Jakub Kotian
  • Už v piatok dôjde k istej zmene opatrení
  • Výhody budú mať očkovaní aj prekonaní

Počas včerajšieho dňa koalícia oznámila čiastočné uvoľnenie opatrení, ktoré majú zvýhodniť očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Dnes ich schválila vláda a opatrenia budú platiť do 9. januára.

Čo ťa čaká?

Od 10. decembra:

  • Sa v režime OP otvárajú všetky aj neesenciálne obchody a služby starostlivosti o telo (kaderníctva, manikúra)
  • Otvárajú sa lyžiarske strediská, vleky a otvorené lanovky, uzavreté lanovky môžu fungovať na 25 % kapacity s vetraním a dezinfekciou
  • Prístupné sú bohoslužby v režime 25 m2 na 1 osobu alebo do 30 osôb
  • Fitnescentrá v režime maximálne 6 osôb alebo 25 m2 na osobu

Núdzový stav a zákaz vychádza naďalej platí. Čaká nás však rozdiel v nakupovaní. Od 10. decembra 2021, teda piatku, sa otvoria neesenciálne obchody pre očkovaných a tých, ktorí Covid-19 prekonali. Navštevovať tiež budú môcť služby starostlivosti o telo. Pre rovnakú skupinu ľudí sa uvoľnia aj opatrenia súvisiace s návštevou kostolov.

Od 10. decembra sa očkovaní a prekonaní dočkajú aj otvorenia lyžiarskych stredísk a vlekov. V prípade uzavretých lanoviek bude platiť maximálne 25 percent kapacity.

Bohoslužby budú od piatka povolené s obmedzením, teda maximálne 30 osôb alebo 25 metrov štvorcových na 1 osobu. Zmeny čakajú aj školákov. Druhý stupeň ZŠ a stredné školy sa totiž od pondelka 13. decembra 2021 zatvárajú a žiaci prejdú na dištančné vyučovanie.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Minister zdravotníctva tiež pripomenul, že výnimky sú len na to, aby si ľudia mohli nakúpiť a ísť do práce. Navštevovanie medzi blízkymi preto počas vianočných sviatkov nebude povolené až do 9. januára.

Domáceho miláčika môže venčiť ktokoľvek do 500 metrov od domu, rovnako sú povolené výlety do prírody aj mimo okres, píše SITA.

Počas tlačovej konferencie tiež uviedol, že kritická hranica pre pacientov v nemocniciach je 3 800. Ak by sme sa do takejto situácie dostali, minister zdravotníctva navrhne vláde, aby opatrenia sprísnili.

TASR informovala aj o tom, že kabinet na návrh ministra práce Milana Krajniaka rozhodol o zrušení poskytovania pandemického rodičovského príspevku. Ten od januára končí.

Rezort práce to odôvodnil tým, že v poslednom období výrazne klesla miera nezamestnanosti, z čoho vyplýva, že rodičia, ktorým skončí bežný rodičovský príspevok, si príjem vedia zabezpečiť.

Denník N tiež informoval o tom, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský má s ministerkou spravodlivosti do 10. januára vypracovať a predložiť analýzu možností zavedenia povinného očkovania proti Covidu-19. Vypracovať a predložiť majú aj možnosti obmedzenia úhrady z verejného poistenia za starostlivosť, ktorú dostane dobrovoľne nezaočkovaný človek, ktorý dostal Covid.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: SITA, TK, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie