Novou vakcínou proti omikronu sa oddnes môžeš zaočkovať aj bez registrácie. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 465
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 328
Na snímke je sestra, ktorá očkuje ženu proti covidu.
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 465
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 328

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 67,56 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 465 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 289 859, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 840 519 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 427 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 441.

UNLP začína očkovať aj bez registrácie

Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 zameranú na variant omikron začnú vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice podávať bez registrácie od štvrtka (22. 9.) od 12.00 h. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

„Podľa aktuálnych pokynov Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR budeme podávať aj novú adaptovanú vakcínu Pfizer/Omikron, aby sa zabezpečila lepšia ochrana proti aktuálne dominantnému variantu omikron,“ uviedol zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný. UNLP zatiaľ nedisponuje novou adaptovanou vakcínou Spikevax-Moderna.

Novotný pripomenul, že vakcíny zamerané na omikron možno podať iba tým, ktorí už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19. Ide tak o posilňujúcu, takzvanú booster dávku, teda tretiu či štvrtú dávku.

očkovanie detí
zdroj: SITA/AP, Bernd Weissbrod

„Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ale aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V,“ dodal.

Adaptované vakcíny môžu byť v UNLP podané ako prvá alebo druhá posilňujúca dávka osobám starším ako 18 rokov, a to najskôr o tri mesiace po podaní poslednej dávky. Osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je možné podať ju najskôr po troch mesiacoch od prekonania ochorenia.

V UNLP proti COVID-19 očkujú nepretržite od 27. decembra 2020. Vakcinačné centrum na Rastislavovej ulici v takzvanej starej nemocnici je k dispozícii v pracovných dňoch od 8.00 do 14.00 h.

Podľa Kriškovej je v UNLP už niekoľko mesiacov hospitalizovaných okolo 20 pacientov s ochorením COVID-19, k strede je ich 23. „Sú prevažne hospitalizovaní na Klinike infektológie a cestovnej medicíny, ide o pacientov väčšinou v staršom veku s pridruženými ochoreniami,“ spresnila.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 naďalej platí v tomto zdravotníckom zariadení zákaz návštev pacientov. Osobné veci im môžu príbuzní a známi doručiť v čase od 15.00 do 16.00 h.

Neprenosné choroby majú za následok 74 % úmrtí vo svete

Neprenosné choroby, ktoré sú spôsobené nezdravým životným štýlom alebo životnými podmienkami, zabijú každý rok po celom svete 41 miliónov ľudí. Vyplýva to zo správy zdravotníckej agentúry OSN.

Medzi nich patrí aj 17 miliónov osôb mladších ako 70 rokov. Srdcovo-cievne choroby, rakovina, cukrovka a ochorenia dýchacích ciest aktuálne vo svete prevyšujú počet infekčných chorôb, uvádza správa WHO.

„Každé dve sekundy zomiera na neprenosné ochorenie niekto mladší ako 70 rokov,“ povedala novinárom v Ženeve Bente Mikkelsenová z pobočky WHO pre Európu.

Neprenosné choroby podľa WHO spôsobujú nielen najviac úmrtí vo svete, ale majú aj vážny vplyv na to, ako ľudia bojujú s infekčnou chorobou, čo ukázala pandémia ochorenia COVID-19. Ľudia s neprenosným ochorením, ako je obezita alebo cukrovka, boli vystavení väčšiemu riziku vážneho priebehu ochorenia a úmrtia, uvádza sa v správe.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá