Nový Aliexpress láka Slovákov extra nízkymi cenami. Odborník varuje pred vážnym rizikom

  • Čínsky obchod láka na tisíce produktov za bezkonkurenčné ceny
  • Online marketér zo Slovenska varuje pred nebezpečenstvom, ktoré môže spôsobiť
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Čínsky obchod láka na tisíce produktov za bezkonkurenčné ceny
  • Online marketér zo Slovenska varuje pred nebezpečenstvom, ktoré môže spôsobiť

Slováci v súčasnosti čelia intenzívnej reklamnej kampani čínskeho e-shopu Temu. Táto nová verzia Aliexpressu láka zákazníkov ešte nižšími cenami, vďaka čomu si mnohí ľudia aplikáciu stiahnu a začnú cez ňu nakupovať.

Postupne sa tak dostáva na popredné miesta v rebríčkoch najčastejšie sťahovaných aplikácií. Otázkou ale zostáva, či je tento obchod naozaj bezpečný. Slovenský online marketér to uviedol na pravú mieru. 

Automatický prístup ku všetkým údajom

Podľa online marketéra a zakladateľa reklamnej agentúry Boosters Martina Buláka predstavuje čínsky obchod Temu potenciálnu hrozbu.

„Neviem, ako to máte aktuálne vy, ale ja pri mnohých dopytoch mám všade Temu. Vo väčšine prípadov 100 percent zobrazenia, konkurencia úplne vytlačená. Vyzerá to na brutálny bidding veľkého hráča. Kto nevie, o koho ide, tak Temu je čínska firma so sídlom v USA, riadená z Írska. Ide o marketplace podobný Aliexpresu s nižšími cenami, ktorý posiela produkty priamo z Číny,“ píše na sociálnej sieti Martin Bulák.

Pred uskutočnením nákupu je nutné, aby si si najprv nainštaloval ich mobilnú aplikáciu.

„To považujem za účelové, a možno aj za zámer expanzie, keďže cez appku majú následne komunisti cez malware automaticky prístup ku všetkým vašim údajom. Ich dcérska spoločnosť Pinduoduo bola vylúčená z Google Play práve kvôli malware. Ich vývojári, ktorí tento malware vymysleli, neskôr prešli do Temu,” varuje Bulák.

„Aby toho nebolo málo, tak americké úrady obvinili Temu z toho, že predáva produkty pochádzajúce z práce v ujgurských koncentračných táborov,“ uvádza Bulák ďalej vo svojom príspevku, pričom ľudí upozorňuje na to, aby si dali pozor na to, čo si inštalujú do telefónu a kde nakupujú.

Záhadná minulosť

Podľa informácií stránky ZDNET je hlavným vlastníkom internetového obchodu nadnárodná obchodná skupina PDD Holdings, ktorá má sídlo v Dubline v Írsku.

Práca na noteboku
zdroj: Unsplash/John Schnobrich

Táto skupina má vlastnícke práva na Temu a jej partnerskú firmu Pinduoduo. No je pomerne komplikované s istotou stanoviť ich presný pôvod.

Spoločnosť Pinduoduo Inc. v februári 2023 oznámila zmenu svojho obchodného mena na PDD Holdings prostredníctvom špeciálneho uznesenia. Zároveň presunula svoje hlavné riadiace kancelárie z čínskeho Šanghaja do Dublinu v Írsku.

Tento krok však automaticky neznamená negatívny vývoj. Mnohé firmy sa presúvajú do Írska kvôli jeho nízkym daňovým sadzbám pre korporácie.

Čo všetko si o tebe aplikácia môže zistiť?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: FB/Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori ;), Brainee, The Times, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá