Nový Aliexpress láka Slovákov extra nízkymi cenami. Odborník varuje pred vážnym rizikom

  • Čínsky obchod láka na tisíce produktov za bezkonkurenčné ceny
  • Online marketér zo Slovenska varuje pred nebezpečenstvom, ktoré môže spôsobiť
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Čínsky obchod láka na tisíce produktov za bezkonkurenčné ceny
  • Online marketér zo Slovenska varuje pred nebezpečenstvom, ktoré môže spôsobiť

Podobne ako iné aplikácie, Temu sa snaží získať o tebe čo najviac informácií pod rúškom zberu údajov o nákupných zvykoch. Ide o bežnú prax, ktorú využívajú všetky aplikácie.

Ako uvádza portál Brainee, Temu zhromažďuje údaje ako tvoje meno, adresu, telefónne číslo, dátum narodenia, fotografiu, profily na sociálnych sieťach, typ a verziu operačného systému, IP adresu, tvoju polohu a informácie o tvojom internetovom vyhľadávaní.

Temu taktiež zbiera informácie o tebe z externých zdrojov, ako sú tretie strany, verejné záznamy, sociálne siete, poskytovatelia údajov, úverové kancelárie a marketingoví partneri. Ako uvádza portál The Times, hlavným problémom je, že Temu neponúka dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA), čo uľahčuje zlodejom prístup k tvojmu účtu.

Hoci Temu zhromažďuje veľa informácií, je to stále menej než Pinduoduo, ktorý patrí rovnakej spoločnosti. Nebezpečný kód v aplikácii dokáže obísť bezpečnostné nastavenia mobilného telefónu, čo mu umožňuje sledovať iné aplikácie, čítať upozornenia a správy a dokonca upravovať nastavenia telefónu.

Podľa zistení CNN bola táto metóda použitá na špehovanie používateľov a konkurencie s cieľom zvýšiť predaje. To zdôrazňuje, že žiadna nákupná aplikácia, a to najmä tá, ktorá má spojenie s Čínou, nepotrebuje mať takúto kontrolu.

Ak používaš Pinduoduo, odporúča sa aplikáciu čo najskôr odinštalovať. Údajne je však náročné úplne odstrániť všetky jej stopy, dokonca aj po odinštalovaní. Pre úplné odstránenie zostatkov kódu sa odporúča obnovenie továrenských nastavení telefónu.

Zdroje: FB/Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori ;), Brainee, The Times, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá