Nový bicykel Petra Sagana bude obsahovať revolučnú technológiu od McLaren

  • Tento technologicky zaujímavý bicykel vznikol v rámci spolupráce známej automobilky s výrobcom bicyklov Specialized.
collage
  • Tento technologicky zaujímavý bicykel vznikol v rámci spolupráce známej automobilky s výrobcom bicyklov Specialized.

Značka, ktorá je známa najmä z formuly 1, na prvý pohľad možno vyzerá ako prekvapivý kandidát na spoluprácu so Specialized. No McLaren pri spolupráci s výrobcom profesionálnych bicyklov zužitkoval práve svoje skúsenosti z výroby rýchlych áut a vozidiel formuly 1.

Pomocou softvéru, ktorý sa normálne využíva na navrhovanie áut, dokázal tím z anglického Wokingu vytvoriť komplexný model bicykla s jazdcom. Pomocou neho potom boli schopní otestovať množstvo rôznych premenných. Medzi nimi napríklad aj vplyv odpruženia na vibrácie jazdcových lakťov.

specialized-roubaix-2017-min

Finálnemu produktu predchádzalo 2 000 premodelovaní a 6 reálnych prototypov. Konštruktéri naplno využili aj informácie z testov v aerodynamickom tuneli.

Cieľom tejto zaujímavej spolupráce bolo vytvorenie novej verzie modelu Roubaix pre rok 2017. Nadšencom cyklistiky už názov modelu napovie, že ide o bicykel určený pre cyklistické klasiky, ktoré majú často nekvalitné povrchy.

Napríklad slávna klasika Paríž-Roubaix, po ktorej dostal tento model svoje meno, je známa kilometrami dlažobných kociek. Práve na nekvalitných povrchoch by mala jazdcom pomôcť nová technológia odpruženia FutureShock, ktorá bola vyvinutá pomocou zariadenia, ktorým McLaren testuje výdrž podvozkov svojich áut.

roubaix-head-tube

Výrobca tvrdí, že vďaka tejto technológii je nový model až o 1000 percent komfortnejší ako jeho predchodca. Okrem FutureShock by ku zvýšenému komfortu mal prispieť aj vylepšený rám vyrobený z karbónu Fact 11 a kolesá Roval CLX32.

Hmotnosť Roubaix 2017 je 6,8 kg a predávať sa bude za cenu od cca 2 300 eur za základný model do cca 9 000 eur za high-endový model s prevodovkou SRAM eTap a najnovšími hydraulickými diskovými brzdami.

Bicykle značky Specialized využíval v tíme Tinkoff aj Peter Sagan. Rovnakú značku používa aj tím Bora-Hansgrohe, v ktorom bude jazdiť budúcu sezónu. Roubaix 2017 si teda veľmi pravdepodobne budeme môcť pozrieť v akcii už na najbližších jarných klasikách.

zdroj titulnej fotografie: cyclingmagazine.ca / shorthand.com,  zdroj fotografií: cycling-today.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech