Nový COVID automat: Čiernych okresov bude až 54. Takto bude vyzerať Slovensko od pondelka

  • Komárno a Šaľa už nebudú v červenej farbe, Bratislava stále áno
  • Väčšinu okresov držia pri lepšom stupni žolíci
Snímka obrazovky 2021-11-16 o 14.15.17
korona.gov.sk
  • Komárno a Šaľa už nebudú v červenej farbe, Bratislava stále áno
  • Väčšinu okresov držia pri lepšom stupni žolíci

Od pondelka 22. novembra 2021 sa bude opäť meniť rozdelenie slovenských okresov. Nie je prekvapením, že zelené a oranžové okresy na mape budú chýbať aj počas ďalšie týždňa. Červených okresov bude 6, bordových 19 a ostatné okresy budú čierne.

Novú mapu okresov zverejnila oficiálna stránka Korona.gov.sk.

V červenej farbe, teda v prvom stupni ohrozenia, budú od pondelka okresy Bratislava I. – V. a Dunajská Streda.

V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej farbe, budú okresy Dolný Kubín, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Trenčín, Trnava, Žilina a Zlaté Moravce.

Okresov v najvyššom stupni ohrozenia, čiže v čiernej farbe, bude aj počas ďalšieho týždňa najviac, až 54. Do čiernej farby sa sfarbia okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice, Košice a okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. 

Opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať

Ak je tvoj okres červený, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

V červenom okrese sa v režime „zaočkovaní“ alebo OTP v exteriéri reštaurácie naješ bez kapacitných obmedzení, interiéri zas môžu byť 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti; v interiéri rozostup stolov najmenej 2 metre. V prípade režimu „základ“ je povolený okienkový predaj a rozvoz.

Ak patríš do bordového okresu, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom.

pandemia, terasy, ludia, restauracia
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V bordovom okrese sa v režime zaočkovaných môžeš v exteriéri reštaurácie stravovať bez kapacitných obmedzení. V interiéri sú povolené 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, pričom je nutný rozostup stolov najmenej 2 metre a konzumácia len posediačky.

V režime OTP sa v bordovom okrese povoľuje len exteriér bez kapacitných obmedzení, s rozostupom stolov v exteriéri najmenej 2 metre. V režime základ je povolený len okienkový predaj a rozvoz.

Ak sa nachádzaš v čiernom okrese, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V čiernom okrese je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Fitness centrá aj hotely sú v čiernych okresoch zakázané pre všetky režimy.

Zdroj: Korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie