Takto vyzerá nový COVID automat. Menia sa aj veci, ktoré si doteraz bral ako samozrejmosť

  • Vláda schválila nové prerozdelenie okresov podľa COVID automatu, platné bude od pondelka 20. septembra
  • V bordovej fáze sa budú nachádzať 4 okresy, v Bardejove sa reštrikcie sprísnia už v piatok
COVID automat
https://korona.gov.sk/
  • Vláda schválila nové prerozdelenie okresov podľa COVID automatu, platné bude od pondelka 20. septembra
  • V bordovej fáze sa budú nachádzať 4 okresy, v Bardejove sa reštrikcie sprísnia už v piatok

Vláda dnes schválila nové prerozdelenie okresov podľa COVID automatu. Ako informuje RTVS, nové rozdelenie bude platné od 20. septembra 2021. Zelených okresov ubúda, vo fáze monitoringu budú od pondelka len 4 okresy.

V bordovej fáze sa od pondelka budú nachádzať okresy Krupina, Rožňava a Skalica, Bardejov sa do bordovej fázy presúva už v piatok 17. septembra.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Ako informuje TV Markíza, v bordovej dôjde k obmedzeniu pohybu, zákaz vychádzania bude pre ľudí v bordových okresoch platiť od 21.00 do 5.00. h. Nový COVID automat však rátal s tým, že bude prijatý núdzový stav.

Ako informuje SITA, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prehlásil, že zatiaľ núdzový stav nevyhlási. Vyhlasovať núdzový stav zatiaľ podľa neho nie je potrebné, vzhľadom na to, že po novom budú v bordovej farbe COVID automatu len štyri okresy.

Podľa stredajšieho pokynu ministra sa budú regionálni hygienici z týchto štyroch okresov spájať s jednotlivými primátormi alebo starostami obcí, kde je situácia najhoršia. Obec bude môcť na základe všeobecne záväzného nariadenia obmedziť otváracie hodiny a pohyb ľudí či zakázať niektoré hromadné podujatia.

„Budeme to robiť cielene v tých obciach a komunitách, kde je riziko najvyššie,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva po rokovaní vlády. Nebude to však zákaz vychádzania, ako sme ho poznali z minulosti, obmedzenia budú len na lokálnej úrovni.

Nové prerozdelenie okresov od 20. septembra

zelená fáza: okres Dunajská Streda, okres Medzilaborce, okres Pezinok, okres Poltár

oranžová fáza: okres Banská Bystrica, okres Bratislava I.-V., okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Komárno, okres Kysucké Nové Mesto, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Michalovce, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prievidza, okres Púchov, okres Rimavská Sobota, okres Ružomberok, okres Šaľa, okres Senec, okres Sobrance, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Trnava, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou, okres Žiar nad Hronom, okres Zlaté Moravce

červená fáza: okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Štiavnica, okres Brezno, okres Bytča, okres Gelnica, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levice, okres Levoča, okres Martin, okres Poprad, okres Prešov, okres Revúca, okres Sabinov, okres Senica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trenčín, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zvolen

bordová fáza: okres Bardejov, okres Krupina, okres Rožňava, okres Skalica

Aktualizované 13.15

Vláda dnes upravila COVID automat. Ako informuje agentúra SITA, po novom sa bude brať do úvahy sedemdňová vážená incidencia, ktorá sa bude vypočítavať s prihliadnutím na rozdiel medzi dospelou populáciou a deťmi do 18 rokov. Výpočet bude definovaný ako počet nových prípadov koronavírusovej infekcie u Slovákov vo veku 18 a viac rokov za sedem dní na 100-tisíc obyvateľov plus jedna pätina počtu nových prípadov u mladistvých do 18 rokov za sedem dní na 100-tisíc obyvateľov.

Táto zmena by mala prispieť k lepšej predikcii budúcich hospitalizácií, ku ktorým deti prispievajú v minimálnej miere.„Reaguje sa tak na potenciálne riziko obmedzeného testovania v školách v prípade, že by toto testovanie viedlo v urýchlenému rastu incidencie,” uvádza sa v predloženom materiáli.

Rezort tiež v tomto smere avizuje možné zmeny v blízkej budúcnosti. V prípade, že sa nepreukáže výrazne vyššie riziko hospitalizácií u detí v prostredí delta variantu, môže byť faktor jedna pätina prehodnotený smerom k faktoru jedna desatina. „Pre úplnosť je nutné poznamenať, že úprava na váženú incidenciu ‚zjemní‘ hodnotenia okresov v rámci COVID automat o približne 15 percent,” uvádza sa v predkladacej správe.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva dostanú tiež možnosť rozhodnúť o neuplatnení pravidla pre susediace okresy v odôvodnených prípadoch, napríklad v prípade dominantného výskytu nových prípadov infekcie v opačnej strane okresu vo vyššom stupni varovania. Lokálny epidemiológ mal doteraz možnosť skóre v jednotlivých okresoch pozmeniť o jeden stupeň nahor alebo nadol, po novom sa budú môcť susedné okresy líšiť o dva stupne ak pôjde o menej previazané okresy.

Zdroje: RTVS, TV Markíza, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech