Nový premiér Eduard Heger zarobil takmer 40 000 eur, Matovič nič nevlastní. Politici zverejnili majetky za rok 2019

  • Majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019 zverejnili neskôr ako býva zvykom
  • Vo verejnej funkcii zarobila najviac prezidentka Zuzana Čaputová, Heger skóroval nad Matovičom
Matovič, Heger, Sulík
TASR/Martin Baumann
  • Majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019 zverejnili neskôr ako býva zvykom
  • Vo verejnej funkcii zarobila najviac prezidentka Zuzana Čaputová, Heger skóroval nad Matovičom

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zarobil za rok 2019 z výkonu verejnej funkcie 38 885 eur. Minister financií a vicepremiér Igor Matovič (OĽaNO) v majetkovom priznaní uviedol z výkonu verejnej funkcie sumu 36 468 eur. Ďalší podpredsedovia vlády Richard Sulík (SaS) a Štefan Holý (Sme rodina) uviedli v tejto súvislosti 0 (nula) eur.

Najviac zarobila prezidentka

Zuzana Čaputová za rok 2019 priznala zárobok vo verejnej funkcii v hodnote 86 541 eur. Priznala taktiež dva úvery, chatu, rodinný dom a ornú pôdu v Pezinku.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) zarobila 37 601 eur. Iný príjem uviedla vo výške 8 513 eur. Vyplýva to z majetkových priznaní za rok 2019, ktoré sú zverejnené na webovej stránke Národnej rady SR (NR SR), informuje SITA.

Vallo nechce v Bratislave dopravné zápchy. Predstavil poriadne zlacnenú električenku pre všetkých

Šéf Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) 38 460 eur Všetci boli vtedy poslancami, neboli v exekutíve. Kollár s Hegerom v priznaní uviedli aj viacero nehnuteľností a ďalších položiek. Matovič podľa svojho priznania za rok 2019 nevlastnil nič.

Heger priznal aj vlastníctvo bytu v bratislavskej Dúbravke či ornú pôdu v obci Jablonec. V položke „vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty“ uviedol podiely v s.r.o. Priznal tiež hypotekárny úver a užívanie auta vo vlastníctve inej osoby.
Kollár medzi nehnuteľnosťami uviedol napríklad byt, rodinný dom so záhradou aj podiel na pozemku v bratislavskom Starom Meste, ale i dom s pozemkom v Dunajskej Strede. Rovnako priznal dom v Thajsku, chatu v rakúskom Bergu a stavbu v Dubaji, dopĺňa TASR.

Boris Kollár
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Medzi hnuteľným majetkom uviedol vybavenie bytu, domov a chaty, umelecké diela zberateľskej hodnoty či zbierku hodiniek a šperkov. Priznal tiež peniaze a vklady v bankách, pohľadávky, ochranné známky, cenné papiere, akcie v akciových spoločnostiach, viaceré obchodné podiely v s.r.o. či autorské práva. V položke „existencia záväzku“ vypísal úvery, pôžičky, záväzky, finančné ručenia a tiež záruky.

Kollár tiež uviedol, že popri verejnej funkcii zastával aj funkciu šéfa hnutia Sme rodina, z čoho mu podľa priznania plynuli požitky v podobe osobného auta a mobilu. Šéf rezortu hospodárstva Sulík priznal nehnuteľný majetok ako byt, hnuteľný majetok v podobe auta značky BMW. Remišovej patrí byt, rekreačná chata a pozemky v Pribyline či auto. Holý v majetkovom priznaní uviedol rodinný dom v Trnave či trvalý trávnatý porast v Novej Bani.

Neskôr ako zvyčajne

Majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019 zverejnili neskôr ako býva zvykom. Dôvodom mal byť ich výrazný nárast po zmene legislatívy, situáciu komplikovala aj pandémia nového koronavírusu. Termín na odovzdanie priznaní bol do konca apríla 2020. Preverovanie a následné zverejnenie tak trvalo takmer rok.

Povinnosť predkladať majetkové priznania v súlade s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov majú poslanci parlamentu a ďalší verejní funkcionári. Ide napríklad o prezidenta SR, členov vlády, členov Súdnej rady SR, sudcov Ústavného súdu SR, riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) či rektorov verejných vysokých škôl. Majetkovým priznaniam sa venuje výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Zdroje: SITA, TASR, NRSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá