[Hacker Zdravia] Prekonal množstvo operácií a nevzdal to. Ak chceš byť lepší, musíš pokoriť svoje ego

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

[Diskusný Klub] Jakub Ptačin: Odrbávať na Slovensku už nemôže byť jednoduchšie

NOVÝ PREZIDENT USA: Joe Biden je muž skúšaný mnohými tragédiami. Toto je jeho príbeh

  • Joe Biden sa s takmer istotou stane 46. prezident Spojených štátov amerických. Jeho inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021
  • V Bielom dome vystrieda Donalda Trumpa, po štyroch rokoch sa tak naspäť vrátia demokrati
  • Pozri sa, aký je príbeh budúceho prezidenta, ktorý sa zo skromných pomerov vytiahol až na prezidenta najmocnejšej krajiny na svete
Biden2
TASR/AP, Carolyn Kaster
  • Joe Biden sa s takmer istotou stane 46. prezident Spojených štátov amerických. Jeho inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021
  • V Bielom dome vystrieda Donalda Trumpa, po štyroch rokoch sa tak naspäť vrátia demokrati
  • Pozri sa, aký je príbeh budúceho prezidenta, ktorý sa zo skromných pomerov vytiahol až na prezidenta najmocnejšej krajiny na svete

Joseph Robinette Biden Jr. sa narodil 20. novembra 1942 do skromných pomerov robotníckej triedy v meste Scranton v Pensylvánii v rodine ako najstarší zo štyroch súrodencov. Pochádza z rímskokatolíckej rodiny írskeho pôvodu. Po Johnovi Fitzgeraldovi Kennedym sa tak stáva druhým americkým prezidentom s katolíckym vierovyznaním.

Jeho otec sa ťažko snažil nájsť si prácu po tom, čo stratil miesto obchodníka s ropou, a nakoniec sa stal predajcom ojazdených vozidiel, aby mal začo živiť manželku a Bidenových dvoch bratov a sestru.

Ako dieťa a tínedžer zápasil s koktaním, ktoré prekonával prostredníctvom prejavu na verejnosti.

Keď mal desať rokov, presťahoval sa do mesta Claymont, štát Delaware, kde odišli rodičia za lepšou prácou. 

zdroj: Joe Biden

Jeho hrdinami boli Martin Luther King a Kennedyovci 

V roku 1961 ukončil akadémiu Archmere Academy v Claymonte. Počas štúdia sa stal predsedom triedy, bol tiež členom tímu amerického futbalu.

„Počas mojich dospievajúcich a vysokoškolských rokov muži a ženy menili krajinu – Martin Luther King, Jr., John F. Kennedy, Robert Kennedy – a bol som zmietaný ich výrečnosťou, ich presvedčením, úplnou veľkosťou ich nepravdepodobných snov,“ uviedol Joe Biden o svojich hrdinoch, ktorí ovplyvnili jeho život a rozhodovanie ako morálne vzory.

Históriu a politické vedy vyštudoval na Delawarskej univerzite v meste Newark, ktorú ukončil v roku 1965 s titulom bakalár. Po získaní titulu bol v tom istom roku prijatý na Syracuzskú univerzitu v štáte New York, kde získal v roku 1968 titul doktor práv.

zdroj: Joe Biden

Senátorom sa stal ako jeden z najmladších     

Po štúdiu sa presťahoval do mesta Wilmington v štáte Delaware, kde začal advokátsku prax a založil si vlastnú právnickú firmu. Počas svojej kariéry obhajoval ľudí, ktorí nemali dostatok peňazí pro bono. Zároveň sa stal aktívnym členom Demokratickej strany.

„Príliš často sme dovolili, aby medzi nami zvíťazili naše rozdiely. Príliš často sme dovolili ambicióznym mužom rozohrávať tieto rozdiely kvôli politickému zisku. Príliš často sme ustupovali za svoje rozdiely, keď sa nás nikto skutočne nepokúsil prekonať ich,“ uviedol Joe Biden vo svojej reči, keď kandidoval do Senátu Spojených štátov amerických.

zdroj: Joe Biden

Kandidatúra sa premenila na úspech a v roku 1972 sa stal senátorom za štát Delaware a vo veku 29 rokov sa tak stal šiestym najmladším americkým senátorom v dejinách.

Biden prišiel pri nehode o manželku aj dcéru

Krátko po získaní kresla senátora sa odohrala v Bidenovom živote v decembri 1972 rodinná tragédia. Jeho manželka Neilia išla s deťmi na vianočné nákupy, cestou sa však zrazila s nákladným autom. Pri dopravnej nehode zahynula spoločne s ročnou dcérkou Naomi a dvaja synovia – Beau a Hunter – boli zranení. Joe Biden, ktorý bol celou situáciou zdrvený, zvažoval rezignáciu.

Stranícke vedenie ho však presvedčilo, aby sa úradu nevzdával. Inauguračnú prísahu zložil v januári 1973 v kaplnke nemocnice, v ktorej ležali jeho zranení synovia. Počas piatich rokov vychovával  Beaua a Huntera ako slobodný otec s pomocou svojej sestry Valerie a jeho rodiny.

 V Senáte potom strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, keď na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA – rezignoval. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

zdroj: Joe Biden

Biden ma skúsenosti s ochranou životného prostredia

Prvé roky Joea Bidena v Senáte sa sústredili na ochranu práv v oblasti spotreby a životného prostredia. Stal sa prvým politickým predstaviteľom Spojených štátov, ktorý predložil v Kongrese USA návrh zákona zaoberajúceho sa klimatickými zmenami. Práve riešenie klimatickej krízy sľuboval Biden ako súčasť svojej kampane. V posledných dňoch oznámil, že ako prezident pristúpi k Parížskej klimatickej dohode, od ktorej odstúpil Donald Trump.

Biden sa snažil presadiť prísnejšiu zbraňovú legislatívu. Viackrát sa dostal do sporu s Americkým zväzom držiteľov strelných zbraní. Zaujímal sa aj o ženské práva.

Obamova najlepšia voľba

„Je to odborník na zahraničnú politiku, ktorého srdce a hodnoty sú pevne zakorenené v strednej triede. Zazerá na diktátorov a vyjadruje sa za amerických policajtov a hasičov. Je osobitne vhodný na to, aby bol mojím partnerom, keď pracujeme na obnovení našej krajiny naspäť na dobrú cestu, “ povedal Barack Obama, keď Bidena predstavil ako svojho kandidáta na viceprezidenta.

Od 20. januára 2009 až do 20. januára 2017 bol Joe Biden pravou rukou prezidenta Baracka Obamu. Výberom Bidena na post amerického viceprezidenta vsadil Obama predovšetkým na skúsenosť. Vybral si politicky rozhľadeného človeka, najmä pokiaľ išlo o otázky týkajúce sa zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Obaja sa stali počas 8 rokov spoločne strávených v Bielom dome blízkymi priateľmi. Barack Obama označil Bidena vo svojom rozlúčkovom prejave za „najlepšiu voľbu“.

Najväčším úspechom Obamovej a Bidenovej administratívy je zavedenie bezplatnej zdravotnej starostlivosti takzvanej Obamacare. 

zdroj: TASR/AP, Pablo Martinez Monsivais

Na prezidenta kandidoval až trikrát

Počas desaťročia trvajúcej politickej kariéry sa uchádzal Joe Biden o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy sa však skončili ešte v počiatočnej fáze. Kandidatúru zvažoval aj pred prezidentskými voľbami v roku 2016, ale napokon uvoľnil miesto Hillary Clinton, ktorá zastávala v administratíve Obamu/Bidena post ministerky zahraničia. Dôvodom, prečo nekandidoval, mala byť smrť jeho syna vojenského hrdinu Beau, ktorý podľahol rakovine.  

zdroj: Joe Biden

Joe Biden, ostrý kritik Trumpovej politiky, označuje sám seba za následníka Baracka Obamu. Práve na jeho štýl chce po zvolení za prezidenta nadviazať. Clinton aj Obama boli Bidenovej kandidatúre nápomocní, obaja sa zúčastňovali jeho volebných mítingov a podporovali ho aj na sociálnych sieťach rôznymi kampaňami.

zdroj: Facebook/Hillary Clinton

Svoju kandidatúru na prezidenta Joe Biden oznámil 25. apríla 2019 a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu. V histórii USA sa stal vo veku 77 rokov najstarším kandidátom na post hlavy štátu. V čase inaugurácie 20. januára 2021 bude mať 78 rokov, čím sa do histórie zapíše ako najstarší prezident, ktorý prijal úrad.

Ani Biden sa nevyhol škandálom 

Biden nemá toľko škandálov ako súčasný prezident Donald Trump ale ani jemu sa nevyhli. Čelil obvineniu zo sexuálneho obťažovania, ktoré zniesla jeho poradkyňa. Podozrivý je aj biznis jeho syna Huntera, ktorý vyvoláva otázky, no prešetrovali ho a nenašli nič, čo by naznačovalo spáchanie zločinu. 

zdroj: TASR/AP, Andy Wong

Biden sa do histórie zapíše aj ako kandidát, ktorý získal najviac hlasov v histórii

Biden so svojou administratívou to nebude mať ľahké, USA sú roztrieštené. Snemovňu reprezentantov síce ovládli, ale ťažšie to budú mať pravdepodobne v Senáte. Biden bude musieť kľučkovať a riešiť aj konflikty v Demokratickej strane, ktorá je tiež rozštiepená na progresívne krídlo a centristov. Veľkú pomoc v tomto môže nájsť vo svojej viceprezidentke Kamale Harris, ktorej sa darí vychádzať s oboma tábormi.  

zdroj: TASR/AP, Gerry Broome
Zdroje: TASR, Joe Biden campain

Najnovšie video

Najnovší podcast

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Najnovšie