Joe Biden je prezidentom USA, Čaputová aj Matovič už novému šéfovi Bieleho domu poslali odkaz

  • Joe Biden sa stal 46. prezident Spojených štátov amerických
  • Kamala Harris sa stala prvou ženou viceprezidentkou v histórii USA
  • Trump opustil Biely dom. Zúčastnil sa rozlúčky na vojenskej základni, kde uviedol, že sa vráti v "nejakej forme"
  • Inauguráciu a dianie v USA sledujeme online
biden usa
TASR/AP/Saul Loeb
  • Joe Biden sa stal 46. prezident Spojených štátov amerických
  • Kamala Harris sa stala prvou ženou viceprezidentkou v histórii USA
  • Trump opustil Biely dom. Zúčastnil sa rozlúčky na vojenskej základni, kde uviedol, že sa vráti v "nejakej forme"
  • Inauguráciu a dianie v USA sledujeme online

Podľa prvého odseku 20. dodatku americkej ústavy sa funkčné obdobie amerického prezidenta začína 20. januára o 12.00 h miestneho času (18. 00 h SEČ). Inaugurácia obsahuje slávnostné zloženie prísahy, respektíve sľubu.

KOMENTÁR: Trump vzbudil v Američanoch to najhoršie. Prípravy na inauguráciu vyzerajú ako prípravy na občiansku vojnu

Text prísahy podľa ústavy znie: „Slávnostne prisahám (sľubujem), že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov.“ Prvý prezident USA George Washington (1789-97) k textu pridal slová „K tomu nech mi dopomáha Boh“, ktoré odvtedy prezidenti opakujú.

Podarí sa Joe Bidenovi postaviť USA na nohy a zjednotiť krajinu?

Sprievodný program začal o 10. 00 h miestneho času (14. 00 h SEČ). Neskôr po ceremónii bude pokračovať program, ktorý bude moderovať herec Tom Hanks. Zúčastniť sa ho majú hudobníci Garth Brooks, Jon Bon Jovi, Demi Lovatová a Justin Timberlake.

INAUGURÁCIU SME SLEDOVALI ONLINE:

19:08: Predseda slovenskej vlády Igor Matovič v stredu zaželal novému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi „silu a vytrvalosť“, aby mohol napĺňať svoje poslanie zahojenia rozporov v spoločnosti.

 

„Teším sa na prekonanie dnešných a zajtrajších výziev a budovanie silných transatlantických vzťahov. Slovensko je pripravené byť angažovaným partnerom a spojencom s hodnotami, ktoré definujú svet demokracií,“ napísal premiér na sociálnej sieti Twitter.

18:31: Inaugurácia sa skončila. Prezident a viceprezidentka sa lúčia s účastníkmi. 

18:26:Twitter preniesol oficiálny účet prezidenta POTUS (President of United States) z Donalda Trumpa na Joea Bidena. Rovnako tak prešiel aj účet Bieleho domu do rúk Bidenovej administratívy.

18:15: Prezidentka Zuzana Čaputová na Twitteri uviedla, že začína nová kapitola transatlantického partnerstva. Hovorca Čaputovej uviedol, že prezidentka poslala Bidenovi blahoprajný list. Čaputová v liste poďakovala Bidenovi za dlhodobý záujem o strednú Európu, „ktorý ukázal už v minulosti pri podpore integrácie nášho regiónu do Severoatlantickej aliancie“.

 Zároveň privítala jeho plán opätovného pripojenia USA k záverom parížskej klimatickej dohody. „Verím, že aj vďaka spolupráci medzi USA a EÚ sa nám podarí nastaviť ambicióznejšie globálne environmentálne štandardy,“ podotkla.

 Prezidentku teší, že nová americká administratíva má úprimný záujem o medzinárodnú spoluprácu. „Prezidentovi Bidenovi a jeho tímu držím palce pri spájaní americkej spoločnosti a pri snahe zmierňovať napätie doma aj vo svete,“ doplnila.

17:57: Joe Biden vo svojom prejave poďakoval predchádzajúcim administratívam, rovnako ako aj obom politických stranám. „Toto je deň Ameriky. Toto je deň demokracie. Deň histórie a nádeje, obnovy a odhodlania,“ prehlásil Biden.

„Málo ľudí čelilo takým výzvam ako my teraz,“ uviedol a dodal, že bude treba národ zjednotiť a liečiť rany. Spomenul aj rasovú nerovnosť, koronavírus ako i extrémnu pravicu, ktoré bude treba poraziť.

„Treba zjednotiť náš národ, našu vlasť, žiadam každého Američana, aby s k nám pripojil,“ dodal. Biden prisľúbil, že bude pracovať rovnako tvrdo pre tých, ktorí ho volili, rovnako aj pre tých, čo ho nevolili.  

Biden vyzval, aby ľudia ukončili kultúrne vojny, liberáli proti konzervatívcom, vidiek proti mestám, všetkých vyzval, aby otvorili svoju dušu a srdcia. Biden dodal, že bude potrebovať všetkých, pretože práve vstupujú do najhoršej fázy epidémie a prekonať to dokážu len ako jednotný národ.

Prezident uviedol, že budú znovu budovať aliancie a budú silným partnerom pre zahraničie.

DOKÁZAL TO: Joe Biden je od dnes prezidentom USA. V živote sa nevyhol tragédiám, teraz volá po jednote

17:48: Prísahu práve zložil Joe Biden. Stal sa tak 46. prezident Spojených štátov amerických. Nový prezident zložil prísahu na rodinnú Bibliu, ktorú držala jeho manželka Jill. 

17:41: Prísahu práve skladá Kamala Harrisová ako prvá viceprezidentka v histórii. Harrisová je okrem toho prvá žena s jamajskými a indickými koreňmi, ktorá zastáva tak vysokú pozíciu.

Monštrum a protivná ženská, také boli prívlastky Trumpa pre Kamalu Harris. Môže sa stať prezidentkou

17:36: Národnú hymnu spieva americká speváčka Lady Gaga, ktorá podporovala Biden aj v boji o Biely dom. Dokonca sa zúčastňovala jeho mítingov. 

17:28:Je na nás všetkých, nielen na dvoch vodcoch, ktorých dnes inaugurujeme, aby sme sa chopili pochodne našej demokracie nie ako zbrane politického podpaľačstva, ale ako nástroj dobra,“ uviedla senátorka Amy Klobuchar (Minnesota) v slávnostnej reči pred účastníkmi inaugurácie.

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaster

17:25:Air Force One s Trumpom dorazil na Floridu. Trumpovci opustili palubu lietadla, na letisku ich čakalo niekoľko priaznivcov.

17:20: Na inauguráciu dorazili aj Joe Biden s manželkou Jill. 

17:11: Kamala Harrisová s manželom dorazili na inauguráciu. Harrisová pri príchode objala Obamovcov. Zo slzami v očiach ju sleduje jej rodina. Harrisová zloží prísahu ako prvá žena v histórii. 

17:04: K čakajúcemu davu na inaugurácii sa pripojil odchádzajúci viceprezident Mike Pence, od ktorého Trump požadoval aby zvrátil 6. januára hlasovanie. Ten to odmietol začo si vyslúžil hnev Trumpových priaznivcov, ktorí ho chceli cez útok na Kapitol „obesiť“.  

16:55:Bývalý prezident Barack Obama pogratuloval Bidenovi na Twitteri a uviedol, že „teraz je tvoj čas.“

Bývalá ministerka zahraničia Hillary Clintonová uviedla, že ju teší, že sa žena ujme úradu viceprezidentky. Uviedla, že pre generáciu vnučiek Kamaly Harrisovej to už bude normálne.  

Na inauguráciu dorážajú ďalší hostia napríklad senátor Bernie Sanders (Vermont), ktorý sa s Bidenom tiež uchádzal o demokratickú nomináciu alebo senátor Ted Cruz (Texas), ktorý stal za námietkami pri potvrdzovaní hlasovania zboru voliteľov.  

16:41: Švédska aktivistka Greta Thunberg sa znova pomstila Donaldovi Trumpovi a použila znenie jeho vlastného tweetu voči nemu. „Vyzerá ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť,“ napísal odchádzajúci prezident na Twiteri po vystúpení Grety na konferencii OSN. „To je dobre vidieť!“

Teraz mu to Greta vrátila tweetom, ku ktorému pripojila fotografiu Trumpa opúšťajúceho Biely dom. „Vyzerá ako veľmi šťastný starý muž, ktorý sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť. To je dobré vidieť!“

Trump, ktorý je známy popieraním klimatických zmien odstúpil od Parížskej klimatickej dohody aj napriek naliehaniu svojej dcéry Ivanky nech tak nerobí. Biden to plánuje napraviť a znovu sa pripojiť k dohode. 

16:30: Do Kapitolu dorazili Biden a Harrisová so svojimi rodinami. 

16:16: Na inauguráciu začínajú prichádzať pozvaní hostia. Dorazil už bývalý prezident Barack Obama s manželkou, pri ktorom Joe Biden slúžil ako viceprezident. Rovnako dorazil aj bývalý prezident Bill Clinton s manželkou Hillary Clintonovou, ktorá slúžila s Obamom a Bidenom v Obamovej administratíve ako ministerka zahraničia. 

Pozvánku prijal aj George Bush mladší s manželkou Laurou, ktorí už tiež dorazili do Kapitolu. 

16:05: „Majte na pamäti skúsenosti Joea Bidena, ktorý stratil manželku a stratil syna. To je také relatívne. Preto ľudia milujú Joea … Preto majú ľudia pocit, že môžu objať myšlienku prezidentovania Joea Bidena, hoci nemusia súhlasiť s jeho politikou,“ uviedol stratég demokratov Antjuan Seawright pre CBS News.

Biden stratil manželku aj dcéru pri autonehode po tom, ako sa vracali z vianočných nákupov. Jeho dvaja synovia boli vážne zranení, senátorskú prísahu zložil z nemocničnej kaplnky.  

Neskôr stratil aj syna Beaua, ktorý podľahol rakovine.

15:46: Minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) verí, že s príchodom Bidena sa zlepšia vzťahy medzi EÚ a USA. „V ostatnom období, a nielen počas pôsobenia prezidenta Trumpa, sa Spojené štáty a Európa vzájomne od seba vzďaľovali. Začali sme, bohužiaľ, žiť v takých vzdialených svetoch. Američania vo svojom, my vo svojom,“ uviedol Korčok počas stredajšieho rokovania vlády.

Očakáva štyri najdôležitejšie oblasti spolupráce medzi Spojenými štátmi a EÚ. Patrí medzi ne oblasť ekonomiky a obchodu. „Nezabúdajme, že Spojené štáty a EÚ sú najväčšie ekonomické bloky. Spolu vytvárame obrovský ekonomický priestor a tu vidím šancu vrátiť sa k agende ekonomickej a obchodnej spolupráce, lebo tak sa vytvárajú pracovné miesta,“ podotkol minister. Druhou oblasťou je zodpovednosť voči klíme a návrat USA ku klimatickej dohode. Ďalšou je obrana a bezpečnosť a poslednou oblasťou je podľa neho spolutvorba partnerstva voči Číne.

15:37: Prichádzajúci prezident Joe Biden a prichádzajúca viceprezidentka Kamala Harrisová sa aktuálne zúčastňujú katolíckej bohoslužby. O Bidenovi je známe, že je veriaci katolík, každú nedeľu navštevuje bohoslužby.

Biden je druhý katolík, ktorý bude zastávať pozíciu prezidenta v histórii Spojených štátov, prvý bol John F. Kennedy. Ostatní prezidenti boli protestanti. 

15:25: Trump dodržal tradíciu a zanechal prichádzajúcemu prezidentovi Bidenovi tradičný list, informuje ABC News. Na sociálnych sieťach sa okamžite objavili vtipy na jeho obsah, ktorý je zatiaľ neznámy. 

15:14: Joe Biden plánuje počas prvých hodín na poste šéfa Bieleho domu podpísať v stredu 15 výkonných nariadení týkajúcich sa ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu, ako aj ekonomickej situácie v krajine.

Ako uviedli Bidenovi poradcovia, nový šéf Bieleho domu chce vydať nariadenie o opätovnom pristúpení Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode i k Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Biden zruší zákaz vstupovať cestujúcim z prevažne moslimských krajín na územie Spojených štátov a zastaví i výstavbu múru, ktorú nariadil Trump na hraniciach s Mexikom, aby tak zabránil nelegálnej imigrácii.

V rámci boja proti šíreniu pandémie COVID-19 vydá príkaz na nosenie rúšok v budovách spravovaných federálnou vládou, obnoví ochranu prírodných rezervácií, ktorú tiež odvolal Trump, a v súvislosti s následkami pandémie sa bude usilovať o to, aby dosiahol zmrazenie príkazu na vysťahovanie z domova a ochránil hypotéky miliónov ľudí.

14:58: Trump odletel z vojenskej základne Andrews na Floridu. Jedná sa tak o jeho posledný let na palube Air Force One. Trumpovej rozlúčky sa nezúčastnil viceprezident Mike Pence a ani líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell. 

14:37: Trump s prvou dámou Melaniou dorazil na vojenskú základňu Andrews v Marylande, kde ho už čakala rodina. V prvom rade ho čakali dcéra Ivanka s manželom Jaredom, aj synovia Barron a Eric.

Trump poďakoval za štyri roky, keď slúžil ako prezident. Uviedol, že Melania bola populárna medzi ľuďmi aj napriek tomu, že odchádza ako najmenej populárna prvá dáma v histórii. 

Odchádzajúci prezident sa posťažoval na prístup médií, ktoré podľa neho útočili od začiatku jeho mandátu. Pochválil prácu svojej administratívy v ekonomických otázkach a daňovú reformu. Vo svojom prejave spomenul aj koronavírus, ktorý opäť nazval „čínskym vírusom“.

Trump zaželal všetko dobré prichádzajúcej administratíve. „Prajem novej administratíve veľa šťastia a veľké úspechy. Myslím si, že budú mať veľký úspech, majú základ urobiť niečo skutočne veľkolepé,“ uviedol Trump. Vo svoje reči ani raz nezmienil meno prichádzajúceho prezidenta Bidena.

Zároveň poďakoval svojej rodine, zamestnancom a odchádzajúcemu viceprezidentovi Mikeovi Pencovi.

Trump okrem toho uviedol, že sa vráti v „nejakej forme,“ čím dal jasne najavo, že sa nemieni z politiky stiahnuť.  „Boli to neuveriteľné štyri roky… Neboli sme bežnou administratívou,“ poznamenal.

14:19: Donald Trump opustil Biely dom na helikoptére Marine One. Pred nastúpením do helikoptéry sa Trump rozlúčil s davom a personálom Bieleho domu a uviedol, že mu bola česť zastávať funkciu prezidenta.   

Jeho ďalšie kroky poputujú na vojenskú základňu Joint Base Andrews v Marylande. O dvanástej miestneho času, keď má prebehnúť inaugurácia Joea Bidena, má byť Trump už vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride.

13:54: Na dnešnej inaugurácii bude chýbať tradičný dav prihliadajúci ceremónii. Inaugurácie sa zúčastnia exprezidenti USA Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, takisto ako aj bývalé prvé dámy Michelle Obamová, Laura Bushová a Hillary Clintonová.

Pre pandémiu koronavírusu bude počas inaugurácie platiť množstvo bezpečnostných opatrení. Účastníci budú medzi sebou musieť dodržiavať bezpečné rozstupy a mať rúška.

Pandémia viedla výbor amerického Kongresu, ktorý má na starosti prípravu prezidentskej prísahy, k výraznému zníženiu počtu pozvaných hostí. Výbor zvyčajne vydá členom Kongresu 200 000 vstupeniek, tento rok však každý zákonodarca dostal dve. Výbor uviedol, že počet účastníkov bude približne rovnaký, ako v Kapitole pri každoročnom prejave amerického prezidenta o stave Únie, čo predstavuje približne 1 000 ľudí. Konať sa nebude ani tradičný slávnostný obed. Inauguračné bály a sprievody tento rok nahradia virtuálne podujatia.

13:28: Stredajší nástup zvoleného prezidenta Joea Bidena do funkcie privítala i predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali,“ povedala von der Leyenová v stredu zákonodarcom EÚ v Bruseli len niekoľko hodín predtým, než Joe Biden zloží vo Washingtone slávnostnú prísahu.

Nástup demokrata Bidena je podľa šéfky EK „jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa“. „Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená znovu nadviazať spojenectvo s dlhoročným a dôveryhodným partnerom a vdýchnuť nový život nášmu spojenectvu, ktoré si ceníme,“ povedala.

Európa patrí k tradičným partnerom USA. Trumpovi ale diplomacia a tradičné spojenectvá nič nehovorili. Vzťahy s EÚ sa počas Trumpovej administratívy zhoršil. Odchádzajúci prezident vnímal EÚ ako konkurenciu a vyjadril sa, že Európska únia funguje preto, aby vykorisťovala USA.

Trump počas štyroch rokov v úrade uvalil clá na mnohé európske produkty ako sú vína alebo syry. Predstavitelia EÚ tak dúfajú, že s nástupom Bidena skončia obchodné vojny a zruší aj clá na európske produkty.

13:05: Americká herecká asociácia SAG-AFTRA začala disciplinárne konanie proti dosluhujúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktoré by mohlo viesť k vylúčeniu tejto bývalej hviezdy reality šou The Apprentice (Učeň) z organizácie.

Ako vysvetlila agentúra AFP, odborová organizácia SAG-AFTRA „drvivou väčšinou“ odhlasovala začatie konania o porušení svojich stanov Donaldom Trumpom, a to v súvislosti s vpádom prívržencov tohto miliardára do komplexu vládnych budov vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára.

Trumpa chcú vymazať z filmu Sám doma, filmový Kevin je za. Vydieral nás, lebo si chcel zahrať, hovoria filmári

Podľa špecializovaného časopisu Deadline sa Donald Trump stal členom SAG-AFTRA v roku 1989.

Okrem účinkovania v šou The Apprentice z roku 2004 je Trump známy z účinkovania vo filmoch Zoolander a Sám doma, či v televíznych seriáloch, ako The Fresh Prince of Bel-Air a Sex v meste.

12:30: CNN informuje o 12 členoch Národnej gardy, ktorí boli odstránení z dohliadania na inauguráciu. U dvoch členoch našli možné prepojenie na extrémnu pravicu prostredníctvom ich „nevhodných“ komentárov. Ďalších 10 členov bolo vylúčených z dôvodu podozrivého správania v procese preverovania.

12:00: Platforma YouTube v utorok oznámila, že pre obavy z ďalších násilností počas stredajšej prezidentskej inaugurácie v USA o najmenej sedem dní predĺžila blokádu kanála odchádzajúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra Reuters. YouTube 13. januára na týždeň zablokoval Trumpov účet a odstránil jedno z jeho videí pre porušenie predpisov zameraných proti podnecovaniu násilia.

11:30: Donald Trump mal podľa Wall Street Journal s blízkymi spolupracovníkmi preberať možnosť založenia novej strany. Trump si chce týmto krokom zaistiť politický vplyv aj po odchode z Bieleho domu. Trump uvažoval o názve Strana patriotov.

Ak by odchádzajúci prezident vytvoril novú stranu, výrazne by tak znížil svoje šance ako i šance na zvolenie republikánskeho kandidáta, ak sa rozhodne kandidovať v roku 2024. Tento krok by mohol ešte viac posilniť odhodlanie republikánov, aby odhlasovali jeho vinu pri ústavnej žalobe a spolu s impeachmentom odhlasovali aj možnosť, aby v budúcnosti nemohol zastávať verejné funkcie v štátnej sfére.

Trump sa stal terčom kritiky republikánov po útoku na Kapitol. Šéf republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell ( Kentucky) uviedol, že je spoluzodpovedný za útok. Podľa zdrojov New York Times sa mal dokonca radovať s impeachmentu.

11:00: Melania Trump odchádza ako prvá dáma s najnižšou popularitou. Melania Trumpová je podľa prieskumu CNN a spoločnosti SSRS aktuálne pozitívne vnímaná 42 percentami Američanov a naopak, negatívne 47 percentami. Prvé dámy sa tradične tešia vysokej popularite.

Jediná z prvých dám, ktorá zo svojej pozície odchádzala s čistou popularitou menej než +40 percentuálnych bodov, bola Hillary Clintonová v roku 2001. V januári 2001 bola Clintonová podľa prieskumu CNN, magazínu Time a spoločnosti Yankelovich Partners obľúbená u 52 percent a neobľúbená u 39 percent Američanov.

Clintonovci navyše čelili škandálu pre aféru Clintona s Monikou Lewinskou, doteraz sa Clintonovej vyčíta, že manžela po afére neopustila, čo vyvolalo vlnu konšpirácií.

Na rozdiel od Trumpovej bola však v Bielom dome omnoho aktívnejšia a ešte počas funkčného obdobia svojho manžela sa uchádzala o miesto v Senáte, pripomína CNN. Trumpova manželka sa však na každodennom manažmente v Bielom dome nepodieľala a pre väčšinu Američanov nebola príliš viditeľná.

10:40: Odchádzajúci prezident ešte stihol udeliť milosť 73 jednotlivcom a zmiernil tresty ďalším 70 ľuďom, medzi ktorými boli bývalí členovia amerického Kongresu či dvaja známi rapperi. Milosť udelil svojmu bývalému hlavnému stratégovi Steveovi Bannonovi, ktorý sa mal dopustiť finančného podvodu.

zdroj: SITA/AP, Alex Brandon, File. Na snímke Trump so Stevom Bannonom a Michaelom Flynnom

Bannon zbieral financie od ľudí na výstavbu múru na hranici s Mexikom, tie však využíval na súkromné účely. Prítomnosť bývalého hlavného stratéga začal vyhľadávať Trump opäť po voľbách.

Práve Bannon mal byť jedným z ľudí, ktorí prezidenta presviedčali o existencii podvodov vo voľbách. O podvodoch Bannon hovoril aj vo svojom podcaste na YouTube, ktorý mu platforma vymazala.

10:20: Trump v rozlúčkovom prejave zaželal prichádzajúcej administratíve všetko dobré a uviedol, že sa modlí za jej úspech. „Tento týždeň inaugurujeme novú administratívu a modlíme sa, aby úspešne udržala v Amerike bezpečnosť a prosperitu,“ povedal Trump v prejave, ktorý Biely dom zverejnil v utorok na svojej oficiálnej webovej stránke.

Novej vláde takisto zaželal „všetko dobré“. Trump sa inaugurácie nezúčastní, čim poruší zvyk trvajúci niekoľko desaťročí. Inagurácie sa má zúčastniť odchádzajúci viceprezident Mike Pence.

10:00: Biden sa ešte včera pred odchodom do Washingtonu D. C. rozlúčil so svojím domovským štátom Delaware, kde doteraz žil. Rodiskom Bidena je štát Pennsylvánia, odtiaľ sa jeho rodina presťahovala do Delaware ešte keď bol malý chlapec.

Biden v rozlúčke uviedol, že všetko dobré z jeho srdca pochádza práve zo štátu Delaware. Rozcítil sa aj pri spomienke na svojho zosnulého syna. „Ľutujem iba jedno, že tu nie je,“ povedal Biden na adresu svojho syna Beaua, bývalého štátneho generálneho prokurátora, ktorý v roku 2015 zomrel na rakovinu mozgu. „Pretože jeho by sme mali predstavovať ako prezidenta,“ dodal zo slzami v očiach.

Zdroje: TASR, BBC, NBC News, ABC News, Wall Street Journal, New York Times, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech