Nový startup prináša helmu na čítanie mysle. Kúpiš si ju už za 50 000 dolárov

  • Kalifornský startup Kernel ti ponúka jedinečný produkt, ktorým v určitom zmysle konkuruje Neuralinku
  • Novú helmu na čítanie mysle na princípe elektroencefalografu (EEG) si zakúpiš už za 50 000 dolárov
Kernel helma
Instagram/Kernelneurotech
  • Kalifornský startup Kernel ti ponúka jedinečný produkt, ktorým v určitom zmysle konkuruje Neuralinku
  • Novú helmu na čítanie mysle na princípe elektroencefalografu (EEG) si zakúpiš už za 50 000 dolárov

Kalifornský startup rozvíril vody novou helmou, ktorá dokáže čítať ľudskú myseľ. Naším hlavným cieľom je umožniť vylepšené a zrýchlené náhľady do ľudského mozgu. 20. storočie bolo storočím fyziky. Rozdelili sme atóm, išli sme na Mesiac a zahľadeli sme sa na okraje a počiatky vesmíru. 21. storočie bude storočím mozgu, mysle a všeobecnej inteligencie, uvádza spoločnosť Kernel.

Technológia využitá v špeciálnej helme nie je žiadnou novinkou. Jedná sa o elektroencefalograf (EEG), ktorý je využívaný dlhé roky v medicíne pre snímanie mozgovej aktivity a odhaľovanie prípadných zmien a porúch. Na jeho umiestnenie však potrebuješ špeciálnu miestnosť. Kernel (v preklade jadro, pozn. red.) vtesnal celú technológiu do helmy, ktorú je možné kedykoľvek z hlavy sňať.

Tvoje súkromné EEG

Jedinečným produktom tvorí určitú konkurenciu aj samotnému Neuralinku Elona Muska, ktorý sa počas celej svojej existencie snaží o vytvorenie čipu. Ten plánuje ľuďom operačne implantovať do hlavy, jeho dáta budú transferované cez aplikáciu Neuralinku. Umožní tým ľuďom, napríklad, spoločne komunikovať bez slov aj na veľkú vzdialenosť či vytvárať zmyslové vnemy. Vytvorí realitu v realite.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kernel (@kernelneurotech)

Produkt spoločnosti Kelner nie je futuristický až do tejto miery. Pre zhromažďovanie a ukladanie dát z helmy ju budeš musieť pripojiť k počítaču. Spoločnosť ponúka dva produkty, jedným je helma Flux, druhým Flow.

Futuristicky vyzerajúca Flow môže podľa webových stránok spoločnosti zaznamenávať údaje v reálnom čase a „vytvárať presné vzorce mozgovej činnosti“ pomocou laserov. Používateľ ho musí iba pripojiť k počítaču pomocou kábla USB-C. Ďalšia helma, nazývaná Flux, dokáže merať „rýchlosť neurónov v reálnom čase“ a poskytovať prístup „k zložitej mozgovej aktivite, ktorá je základom funkcií, ako sú vzrušenie, emócie, pozornosť, pamäť a učenie,“ tvrdí spoločnosť, informuje Futurism.

Nie je jasné, ktorá z týchto dvoch prilieb stojí 50 000 dolárov a aká je cena druhej prilby.

Mal by štát viac investovať do vedy?

Opica s mozgovým čipom od Neuralinku

Predstav si, že by si na hranie videohier nepotreboval nič, len vlastný mozog. Toto sa stalo opici, ktorej Neuralink implementoval do mozgu zariadenie, vďaka ktorému dokáže komunikovať s počítačom. Spoluzakladateľom Neuralinku je Elon Musk.

Tvrdí, že zviera je z možnej interakcie šťastné a zariadenie mu nemá ako ublížiť. Podobný experiment vykonala spoločnosť už v druhom polroku roka 2020, kedy mini-počítače voperovala aj do prasiat, tento experiment sa udial v prvej polovici roka 2021.

Nie je to tak dávno, čo Neuralink oznámil, že sa im hardvér s názvom Link podarilo úspešne vložiť do živých prasiat. Na pódiu Musk predviedol tri zvieratá. Prvé zariadenie implantované nikdy nemalo. Ďalšie ho malo niekoľko mesiacov. Tretie malo tento mini-počítač implantovaný, no neskôr mu ho odstránili. „Ak si necháte implantovať Neuralink a potom sa rozhodnete, že ho nechcete, alebo chcete jeho aktuálnejšiu verziu, nie je problém ho odstrániť,“ uviedol Musk, informuje Futurism.

Muskova firma implantovala opici do mozgu „čip“, vďaka ktorému hrá videohry. Vraj je šťastná

„Je to šťastná opica,“ uviedol Musk na Clubhouse, súkromnej sociálnej aplikácii pre vedenie neformálnych konferencií, ktorá zaznamenala v poslednom čase značný boom.

Z vyššie uvedeného badať dva rozdielne charaktery produktov, zatiaľ čo čipy spoločnosti Neuralink majú za úlohu  sprostredkovať komunikáciu mozgu bez použitia fyzických prejavov ako sú gestá či reč, startup Kernel sa sústreďuje hlavne na samotnú činnosť mozgu a jej zápis, ktorý by v mnohých oblastiach mohol prispieť k jeho lepšiemu porozumeniu a odhaľovaniu zmien v ňom.

Prvé helmy spoločnosti Kernel budú použité práve na vedecké a výskumné účely.

Zdroje: Futurism, Kernel, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá