Nový Zéland udelil ľudské práva rieke

  • Na Novom Zélande si prírodu vážia.
queenstown-new-zealand-wikipedia-the-free-encyclopedia
oxfordpoetryelection.com
  • Na Novom Zélande si prírodu vážia.

Je zaujímavé, že na Slovensku nemá práva ešte ani pes a stále je považovaný len sa vec. No na Novom Zélande dali práva rieke. Tamojší ľudia za ňu vraj dlho bojovali a oplatilo sa. Rieka Whanganui Iwi je najdlhšou splavnou riekou v krajine a nedávno dostala svoj právny status.

Chris Finlayson, jeden z ministrov v parlamentne Nového Zélandu, sa vyjadril: „Viem, že niektorí ľudia si budú hovoriť, že je divné dať prírodnému zdroju práva,“ povedal a dodal, že podľa neho to nie je nič zvláštne.

pinterest.com

Bol to skutočne dlhý boj. Za rieky Whanganui iwi bojovali ľudia od roku 1850. Človek, ktorý rieku zastupoval prehlásil: „Vždy sme vedeli, že je nedeliteľným celkom, ktorý zahŕňa všetky fyzické i duchovné prvky z hôr centrálneho Severného ostrova až k moru.“

pexels.com

Miestne kmene, ktoré žijú popri rieke sú s ňou veľmi späté. „Kmene Whanganui si berú ich mená, ich ducha a svoju silu z veľkej rieky… Ľudia hovoria – Ja som rieka. Rieka je mnou.“ Títo ľudia boli dokonca aj v parlamente pri prijatí zákona. Pri finálnom čítaní návrhu zákona začali spievať.

Veríme, že aj na Slovensku si viac začneme vážiť prírodu a živé bytosti. Napriek tomu, že u nás nežijú žiadne kmene, aj my máme krásne prírodné pamiatky, ktoré je potrebné zachovávať. Prvým krokom vpred by mohol byť práve spomínaný zákon o tom, že pes nie je vec. Ako by si hlasoval ty?

Zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech