Nový Zéland upúšťa od striktnej vízovej politiky. Za všetko môže kivi

  • Nový Zéland je ostrovný štát s úžasnou faunou a flórou.
  • Je cestovateľským snom mnohých našincov.
  • Nie každému sa však podarí získať vízum, a tak iba zopár „vyvolených“ má toto privilégium, Ppre všetkých však svitá nová nádej.
  • A to všetko vďaka kivi.
k0
flickr.com
  • Nový Zéland je ostrovný štát s úžasnou faunou a flórou.
  • Je cestovateľským snom mnohých našincov.
  • Nie každému sa však podarí získať vízum, a tak iba zopár „vyvolených“ má toto privilégium, Ppre všetkých však svitá nová nádej.
  • A to všetko vďaka kivi.

 

Špecifikom tejto krajiny je tiež bohatá produkcia doslova ton ovocia. V krajine sa vo veľkom pestujú citróny, jablká, jahody, pomaranče a tiež kivi. Britský portál The Guardian informoval, že svetový dopyt po kivi tento rok vzrástol o jednu pätinu. Dôvodom tohto nárastu je hlavne dopyt z Číny. V dôsledku toho pätina plodov stále čaká na kríkoch a nemá ju kto zbierať.

Krajina tak prvýkrát v histórii rieši problém nedostatku lokálnych pracovníkov. Reaguje na to zvoľnením vízovej politiky, nakoľko chce do zberu zapojiť aj zahraničnú pracovnú silu. Premiérka Nového Zélandu, Jacinda Ardern, na margo vzniknutej situácie uviedla:

„Posledná vec, ktorú chceme, je hnijúce ovocie na stromoch alebo pod nimi.“

Ako dobre vieme, vízová politika tejto krajiny je striktná. Ak to premietneme do čísel, tzv. working holiday visa na Nový Zéland môže získať len 100 Slovákov ročne. V porovnaní so susedným Českom je to veľmi málo, nakoľko kvóta pre Českú republiku je 1 200 Čechov ročne. Faktorom rozhodujúcim o úspechu v tomto smere je rýchlosť vyplnenia a odoslania formulára.

Ďalšími podmienkami získania a týchto víz je vek 18-35 rokov, občianstvo SR, bezdetnosť, žiadosť môžu poslať aj manželia, je platné 12 mesiacov. Working holiday vízum na Nový Zéland však môžete získať len raz v živote. Navýšenie vyššie uvedenej kvóty novozélandská vláda zatiaľ neuvádza. Momentálnou stratégiou krajiny je čo najrýchlejšie riešiť vzniknutú situáciu, a tak umožní v sadoch pracovať aj cudzincom, ktorí sú v krajine na turistické či študentské víza.

To je skvelá príležitosť pre všetkých, ktorí túžia navštíviť túto krajinu a navyše si zarobiť. Stačí si zohnať klasické víza, zbaliť si kufor a ísť. Na základe nariadenia tamojšej vlády, ovocinárske firmy musia vyplácať minimálnu hodinovú mzdu vo výške 16,5 novozélandského dolára, čo je v prepočte takmer 10 eur na hodinu.

Na základe tohto vývoja môžeme v budúcnosti predpokladať navýšenie zoznamu working holiday visa, čo umožní navštíviť túto krajinu viacerým Slovákom ako len „vyvolenej stovke“.

Zdroj: The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech