Premiérka Nového Zélandu: Štvordňový pracovný týždeň pomôže rýchlejšie zotaviť ekonomiku

  • Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardenová si myslí, že 4-dňový pracovný týždeň by pomohol k naštartovaniu ekonomiky
  • Ľudia by totiž mali viac voľného času, mohli by cestovať po krajine a utrácať peniaze v lokálnych podnikoch
Premiérka Nového Zélandu: Štvordňový pracovný týždeň pomôže k rýchlejšiemu zotaveniu ekonomiky
SITA/Hagen Hopkins, Unsplash/Jeff Finley,
  • Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardenová si myslí, že 4-dňový pracovný týždeň by pomohol k naštartovaniu ekonomiky
  • Ľudia by totiž mali viac voľného času, mohli by cestovať po krajine a utrácať peniaze v lokálnych podnikoch

Nový Zéland je jednou z krajín, ktorá najúspešnejšie zvládla boj s koronavírusom. Vláda v krajine začala už koncom apríla postupne uvoľňovať prísne karanténne pravidlá. 

Aj napriek tomu, že príbeh Nového Zélandu sa zdá byť úspešným, tak aj tu ekonomika kvôli ochoreniu COVID-19 spomalila.

Pomôcť má 4-dňový pracovný týždeň

Podľa najnovších vyjadrení by mohol k jej opätovnému naštartovaniu dopomôcť 4-dňový pracovný týždeň, ktorý presadzuje premiérka Nového Zélandu Jacina Ardenová. Vyjadrila sa tak v pondelok vo svojom livestreame na Facebooku. 

Ako uvádza portál BusinessInsider, Ardenová hovorila o tom, že štvordňový pracovný týždeň by pomohol najmä cestovnému ruchu v krajine, ktorý zažíva veľmi ťažké časy. 

Vďaka skrátenej pracovnej dobe by však ľudia mali mať oveľa viac voľného času. Tým pádom by podľa nej mohli viac cestovať po krajine a utrácať svoje peniaze v lokálnych podnikoch a tým opätovne naštartovať ekonomiku.

Dohoda je na zamestnávateľoch a zamestnancoch 

„Počula som mnohých ľudí, ktorí by uvítali 4-dňový pracovný týždeň. Jeho zavedenie však koniec koncov stojí a padá na dohode medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Ak ste zamestnávateľ a ste schopný to urobiť začnite prosím nad tým rozmýšľať. Skutočne by to prospelo cestovnému ruchu v krajine,“ povedala v livestreame Ardenová.

Cestovný ruch a turizmus je pre Nový Zéland skutočne životne dôležitým. Dôkazom toho sú aj štatistiky z minulého roka, cestovný ruch priniesol do rozpočtu 16,2 miliardy dolárov, čo predstavuje 6 % HDP.

Niektoré firmy na tento štýl pracovnej doby pristúpili dávnejšie

Jednou z nich je aj firma Perpetual Guardian, ktorej zakladateľom je Andrew Barnes. Jeho firma prešla na 4-dňový pracovný týždeň už v roku 2018 a výsledky tohto rozhodnutia si nevie vynachváliť. Informoval o tom portál TheGuardian

Zistil, že jeho zamestnanci boli v práci šťastnejší a produktívnejší. Zmenený režim taktiež priniesol benefity pre duševné a fyzické zdravie zamestnancov.

Barnes preto uvítal iniciatívu premiérky, keďže aj podľa neho by táto zmena bola účinnou stratégiou pre naštartovanie ekonomiky. 

Skrátený pracovný týždeň na Slovensku 

Myšlienku 4-dňového pracovného týždňa by určite uvítalo aj množstvo občanov na Slovensku. Otázkou však ostáva, či by to skutočne prinieslo také benefity a zvýšenie efektivity práce, ako to na prvý pohľad vyzerá. Iná krajina, iné zvyky.

Podľa analytika VÚB Banky Michala Lehutu by malo skrátenie pracovného týždňa dopad na platy zamestnancov a taktiež na cashflow firiem. 

ČÍTAJ VIAC >> Ako by vyzeral 4-dňový pracovný týždeň u nás? Zarábal by si menej a firmy by mali problém.

 

Zdroje: Jacinda Ardern Facebook Live, BusinessInsider, TheGuardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech