Núdzový stav na Slovensku sa od dnes predlžuje o ďalších 45 dní. Čo toto nariadenie obnáša?

Bez názvu
TASR

Núdzový stav na Slovensku sa pre pandémiu nového koronavírusu od nedele predlžuje o ďalších 45 dní. Zároveň sa zakazuje zhromažďovanie sa viac ako šiestich ľudí, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti. Vyplýva to z uznesenia vlády SR zo stredy (11. 11.). Zákaz vychádzania už neplatí.

Od nedele od 1.00 h sa končí povinnosť preukázať sa certifikátom s negatívnym výsledkom testu z celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 alebo potvrdením o výnimke.

Čo je núdzový stav

Ak bude potrebné, vláda môže obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, to znamená, že ťa v snahe o bezpečie môže evakuovať na určené miesto. Rovnako ti môže nariadiť tzv. pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania ciest, chodníkov a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny či plynu a tepla. Ovládať remeslo je v takomto prípade pre pomoc štátu veľmi dôležité.

Môžeš dostať príkazom výkon zdravotnej starostlivosti alebo pomoc pri takomto výkone, udržiavanie verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd.

Vlastnícke právo k nehnuteľnostiam ti môžu obmedziť tiež. Takéto súkromné priestory môžu byť využité na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení.

zdroj: MOSR

Vláda si v prípade núdze tiež vyhradzuje právo na vjazd motorových vozidiel na miesta s predošlým zákazom, ich používania na súkromné účely a na podnikanie.

Môže tiež obmedziť  dovtedajšiu nedotknuteľnosť tvojho obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb. Obmedzené môže byť aj doručovanie poštových zásielok. Uplatňuje sa karanténa v zmysle, že štát môže komukoľvek obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie.

Platí zákaz pokojne sa zhromažďovať, zároveň môže dôjsť k obmedzeniu práva slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti. Kvôli zabezpečeniu promptných a aktuálnych informácií, ktoré sú spojené s výzvami, má štát urobiť tak prostredníctvom vysielania rozhlasu a televízie.

čaputová, matovič
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka má tiež práva

Na návrh vlády môže dať pokyn na mimoriadne vzatie do služby profesionálnych vojakov, vojakov v zálohe, či vojakov v zálohe, ktorí by mali zabezpečovať odbornú prípravu.

Mimoriadny núdzový stav vyhlásil premiér Igor Matovič a na Slovensku bude platiť do odvolania.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK