Nula nových prípadov koronavírusu za sobotu. Dokopy sa na Slovensku vykonalo už 189 415 testov

  • Kĺzavý medián je na nule
  • Vykonalo sa 1 180 testov
novepripady-1090x610
SIU
  • Kĺzavý medián je na nule
  • Vykonalo sa 1 180 testov

Svetovo sa počet nakazených pohybuje na čísle 6 948 117 s počtom úmrtí viac ako 400-tisíc. Na prvom mieste sa dlhodobo drží USA. 

V Poľsku sa situácia komplikuje. Za včerajší deň pribudlo rekordných 576 prípadov nákazy. Spolu rátajú v krajine takmer 26-tisíc nakazených a 1 153 úmrtí.

Pomaly  sa však z pandémie začíname prebúdzať. Aktuálne sa Slovensko nachádza v 6. uvolňovacej fáze. Slováci si plánujú dovolenky doma, čo by malo pomôcť cestovnému ruchu a turizmu dostať sa z krízy jednoduchšie. 

V utorok, 16.júna sa pre verejnosť otvoria aj všetky slovenské jaskyne, informovala o tom včera agentúra SITA na základe uverejneného oznamu Štátnej ochrany prírody. 

Slovenská správa jaskýň (SSJ), ktorá je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, pripravila plán a podmienky znovuotvorenia všetkých 13 sprístupnených jaskýň. Návštevníci musia do jaskýň vstupovať iba s rúškom, prípadne inou pokrývkou úst a nosa, budú musieť dodržiavať bezpečný odstup od ostatných ľudí a dezinfikovať si ruky.

Slovenská správa jaskýň zároveň avizuje, že počet osôb, ktoré budú môcť vstúpiť do jaskyne v jednej skupine, môže byť oproti bežnej prevádzke nižší. Zároveň návštevníkov žiada, aby minimalizovali pri návšteve jaskýň dotyky tváre rukami a v prípade, ak sa necítia byť zdravotne v poriadku radšej návštevu jaskyne odložili na iný termín. Jaskyne budú otvorené v štandardných časoch ako počas bežnej prevádzky.

O zatvorení jaskýň rozhodol Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí 11. marca. Pôvodne mali byť jaskyne uzatvorené do 24. marca. V dôsledku vývoja pandémie koronavírusu vtedajší generálny riaditeľ ŠOP Martin Lakanda a krízový štáb 23. marca rozhodli o uzatvorení jaskýň do odvolania. Verejnosť tak bude môcť v polovici júna navštíviť 13 sprístupnených jaskýň po viac ako troch mesiacoch.

 

Zdroje: SITA, wyborcza.pl, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech