Nulová uhlíková stopa a úplne bez odpadu. Už 20 rokov ide táto obec príkladom svetu

  • Japonsko je druhým najväčším producentom plastového odpadu na svete
  • Práve táto malá japonská komunita dokázala, že bez odpadu sa žuť dá, majú titul bezodpadovej obce
kamikatsu
Youtube/Great Big Story
  • Japonsko je druhým najväčším producentom plastového odpadu na svete
  • Práve táto malá japonská komunita dokázala, že bez odpadu sa žuť dá, majú titul bezodpadovej obce

Nič nešlo samo od seba, museli sa veľa učiť. Plastový a iný odpad počas dvoch dekád spracuvávali a opätovne používali. Tak vznikol v malej ostrovnej japonskej dedine Kamikatsu cyklus prirodzenej recyklácie odpadu, píše The Guardian. Cieľom bolo zbaviť sa závislosti na konzume a naučiť sa využiť všetko, čo na prvý pohľad vyzerá ako odpadový a nepoužiteľný materiál. 

Správne separovať nestačí

Separovanie odpadu je umenie. Nie každá krajina má dostatočné vybavenie na to, aby dokázala odpad roztriediť úplne dokonale. Niekedy ale stačí začať tým klasickým delením – na plast, sklo, papier a biologický. Dvadsaťročné úsilie obyvateľov malej dediny však pozerá do budúcna. Hoci je Japonsko svetovo druhým najväčším producentom plastového odpadu, príkladom sa stali mnohým ďalším komunitám. 

V roku 2000 vyprodukovali Japonci v meste Kyoto, ktoré má 1,5 milióna obyvateľov a vyprodukuje ročne takmer 820 tisíc ton domáceho a priemyselného odpadu. Vtedy si mesto dalo cieľ, že do roku 2021 zredukujú ročnú produkciu na 390-tisíc ton. Dosiahnuť to plánovali nielen separovaním samotného odpadu, ale aj uvedomelým a rozumným nakupovaním. Presne v tomto istom roku bola aj dedinka Kamikatsu na červených číslach. Emisie sa pohybovali v nebezpečných výškach a o uhlíkovej stope a jej eliminovaní s jednoducho muselo začať hovoriť ako o reálnom cieli. 

Nie všetci spolupracovali okamžite. Dnes v tejto malej komunite existuje dokonca Zero-waste Academy, a jej aktivity podporuje 80 % obyvateľov.

V Kamikatsu dokážu rozčleniť odpad do 45 kategórií. Rozdeľujú sklo podľa farieb, papier podľa kvality a plast dokážu preskúmať do najmenšieho detailu. Až potom môže byť odvezený smetiarmi na skládku. Aj tu však zamestnanci dávajú pozor na to, aby bol umiestnený do správneho koša. Ak pri tejto finálnej separácii zistia, že odpad je roztriedený v prvotnej fáze zle, dávajú zamestnanci zberných stredísk obyvateľom slušným spôsobom najavo, že nastal problém. Ten riešia následnou opätovnou inštruktážou.

Zelený portál Green Queen píše, že recyklačné manuály sa zameriavajú aj na také detaily, ako je dôkladné odstraňovanie etikiet z fliaš či nutnosť vybrať kovové klince z drevenej dosky.  

Recyklačný obchod

Ak existujú veci, ktoré sú ešte v dobrom stave, no obyvatelia Kamikatsu sa ich chcú zbaviť, môžu ich odovzdať na špeciálne miesto, v tzv. recyklačnom obchode Kuru Kuru. Sem bezplatne prinášajú kuchynské riady, oblečenie alebo bytové doplnky. Nie všetky sa však recyklovať dá. 

S niektorými jednorazovými produktami to nejde, resp. ide to ťažšie. Riešením by bolo nekupovať ich vôbec.

Plastové fľaše, v ktorých sa predtým nachádzal olej, sladké nápoje alebo omáčky sa v tejto komunite odovzdávajú do špeciálneho koša. 

To, čo skutočne nedokážu zrecyklovať, posielajú do spaľovne za dedinou. 

Možno si povieš, že jednoduchšie sa funguje v malých spolkoch, kde keď každý robí čo má a dáva si pozor, výsledky sú badateľné okamžite. Dvadsaťročné úsilie však ani zďaleka nie je krátky čas a status zero-waste obec dala zabrať skutočne všetkým.

Zdroje: theguardian.com, greenueen.com.hk, japantimes.co.jp

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá