Slovensko spustilo triáž: Na pľúcnu ventiláciu sa nedostane každý, rozhodovať budú body

  • Situácia v nemocniciach je zlá
  • O tom, koho napoja na pľúcnu ventiláciu, rozhodne viacero faktorov
Ilustračný obrázok
unsplash/Mulyadi, TASR/AP Photo/Vadim Ghirda
  • Situácia v nemocniciach je zlá
  • O tom, koho napoja na pľúcnu ventiláciu, rozhodne viacero faktorov

Nemocnice sa plnia a plánované operácie odkladajú. Ministerstvo zdravotníctva preto pristúpilo ku krízovému riešeniu, pacienti sa po novom budú triediť prostredníctvo takzvanej triáže. 

Rozhodne bodovací systém

Po novom bude o tom, kto sa dostane na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo umelú pľúcnu ventiláciu v hraničných, situáciách rozhodovať bodovací systém, informuje o tom Denník N. 

Počas minulého týždňa Ministerstvo zdravotníctva spustilo v súvislosti s týmito život zachraňujúcimi prístrojmi takzvanú triáž. Nemocniciam tak bude bodovací systém slúžiť na to, koho na pľúcnu ventiláciu napojiť a koho už nie. Podľa ministerstva ide aj o právnu ochranu zdravotníkov. 

Pôjde teda o akýsi návod pre lekárov, ktorým tak bodovací systém zjednoduší rozhodovanie. Medzi rozhodujúce kritériá bude patriť celkový stav pacienta či pridružené choroby.

Šanca, že sa pacientovi lôžko ujde, sa znižuje napríklad vtedy, ak mal v posledných rokoch infarkt či chronické ochorenie pľúc.

Ministerstvo zdravotníctva v usmernení uvádza, že dokument vypracovali v spolupráci so zástupcami príslušných odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti a v spolupráci s Etickou komisiou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

„Triáž predstavuje rozhodovací proces, ktorý je náročný z pohľadu medicínskej erudície, profesijnej etickej kompetencie, právneho povedomia, ako aj psychickej a osobnostnej výbavy a odolnosti zúčastnených zdravotníckych pracovníkov, pričom sa priamo dotýka základných práv pacienta, osobitne ochrany jeho života a zdravia, a plného rešpektovania jeho dôstojnosti,“ píše sa v dokumente.

„Toto rozhodovanie preto nesmie byť impulzívne, ale v každom prípade musí rešpektovať príslušné medicínske, etické a právne pravidlá, ktorých špecifickým vyjadrením je aj toto odborné usmernenie.“ 

Pacienti tak budú bodovaní podľa viacerých kritérií a podľa toho, aké skóre im vyjde, dostanú zdravotnú starostlivosť.

zdroj: health.gov.sk

S ohľadom na všetky osoby

Ministerstvo zdravotníctva ďalej uvádza, že cieľom tohto odborného usmernenia je zabezpečiť spravodlivý prístup k zdravotnej starostlivosti v situácii nedostatku vzácnych zdrojov tým, že stanovuje podmienky pre triáž, a to s ohľadom na všetky osoby, ktoré sa takéhoto rozhodovania zúčastňujú alebo ktorých sa dôsledky takéhoto rozhodovania týkajú.

Výber musí prebiehať s ohľadom na príslušného ošetrujúceho lekára alebo ošetrujúci tím, na samotného pacienta, ale v primeranej miere aj s ohľadom na príbuzných a iné blízke osoby pacienta.

Zdroj: www.health.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie