O obvinenom starostovi Záhorskej Vsi ľudia mlčia: Z jeho domu nás vyhnali

  • Startitup navštívil malú obec pri Malackách
  • O starostovi nechceli hovoriť
  • Z jeho domu nás vyhnali vidlami
Boriš Šimkovič, Záhorská Ves
zahorskaves.sk, SIU/Nikol Pápayová
  • Startitup navštívil malú obec pri Malackách
  • O starostovi nechceli hovoriť
  • Z jeho domu nás vyhnali vidlami

Redaktori Startitup sa len pár hodín po tom, ako elitní policajti zadržali starostu obce Záhorská Ves, vybrali na miesto činu. Kandidáta strán SMER a Hlas Borisa Šimkoviča upodozrievajú, že v roku 2003 zaplatil zločineckej skupine takáčovcov, aby podpálili dom rómskej rodine.

Keď sme dorazili pred dom dlhoročného starostu malej dediny, stálo pred ním viacero áut. Z dvora sa ozývali ženské hlasy a tak sme zaklopali na kovovú bránu. Tá sa pootvorila len zhruba na desať centimetrov a žena v strednom veku sa nás opýtala, koho hľadáme.

Navštívili sme Záhorskú Ves: Jej starosta je obvinený pre kšefty s takáčovcami

Predstavili sme sa ako novinári a pýtali sa na v tom čase ešte údajné zadržanie hlavy obce. Žena nám potvrdila, že je zo starostovej rodiny, no vzápätí z dvora vybehli ďalšie ženy a začali na nás agresívne pokrikovať: „Mazajte odtiaľto!“ kričala jedna z nich. „Zoberte vidly,“ kázala ďalšia.

Keď sme v dome starostu nepochodili, vybrali sme sa na Obecný úrad v Záhorskej Vsi, ktorý sa nachádza na Hlavnej ulici. Aj tam sme sa pýtali na to, či je starosta stále v úrade a čo sa vlastne stalo. Úradníčky však len nesmelo vyzerali spoza dverí. „Nič nevieme,“ opakovali.

Pýtali sme aj miestnych, aký bol Šimkovič starosta a ako si vysvetľujú jeho zadržanie. „Neprejavoval sa takto, bol starosta ako každý druhý,“ prezradil jeden z okoloidúcich. Od miestnych sme zistili aj to, kde sa nachádza dom, v ktorom mal takmer pred 20 rokmi vypuknúť požiar, údajne na starostovu objednávku.

Podľa jednej dedinčanky v dome bývalo až 26 Rómov. Starosta si mal podľa obvinenia u gangu takáčovcov objednať, aby tento dom zapálili. „Robili tam problémy a bývali na čierno,“ povedala miestna obyvateľka. 

Starosta Záhorske Vsi s Takáčovcom na pravo
zdroj: www.zahorskaves.sk , TASR/Jaroslav Novák

„Už tu nebývajú dávno, odsťahovali ich. Postavili si tam nový dom,“ prezradila nám pani zo susedného domu s tým, že pozemok patril obecnému úradu, „ale oni to odpredali, už tam je postavený dom.“ 

Dnes na pozemku stojí moderný sivý dom. Zhodou okolností pozemok od obce nadobudol kúpnou zmluvou pracovník obecného úradu. Ten v Záhorskej Vsi zodpovedá za chod zberného dvora a odvoz odpadu. Podľa katastru v zmluve figuruje meno jeho manželky.

Na dom označený talianskou vlajkou sme sa pokúšali zvoniť, no márne, nik neotváral. Neskôr sme telefonovali aj majiteľovi domu, spomínanému pracovníkovi obecného úradu. Akonáhle sa mu však redaktorka Startitup predstavila položil telefón a odvtedy je nedostupný.

Záhorská Ves však nie je jediná obec, kde elitné komando včera zavítalo. „Národná kriminálna agentúra zasahovala v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Policajná akcia súvisí s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov,“ povedal hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka

„Vyšetrovateľ obvinil 14 osôb. Policajti dnes zadržali osem z nich (ostatné osoby boli zadržané v minulosti pre inú trestnú činnosť a v súčasnosti sú vo výkone väzby). Môžeme potvrdiť, že medzi zadržanými je aj jedna obvinená osoba vo funkcii starostu obce.“

Boriš Šimkovič, Záhorská Ves
zdroj: SIU

„Obvinení sa mali dopustiť trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, hrubého nátlaku, ublíženia na zdraví, poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody. Aktuálne prebiehajú procesné úkony, preto bližšie informácie poskytneme, až keď to procesná situácia dovolí,“ reagoval na naše otázky Michal Slivka.

Prípad budeme aj naďalej sledovať a čoskoro prinesieme ďalšie informácie. 

Zdroj: Kúpna zmluva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá