O pár dní majú milióny Slovákov otestovať antigénovými testami. Toto by si o nich mal vedieť 

  • Plošné testovanie obyvateľov Slovenska cez víkend schválila vláda
  • Zastrešovať ho budú ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť
  • Je hneď niekoľko vecí, ktoré by si mal pred absolvovaním testovania vedieť
testovanie, koronavirus, antigenove testy
Michael Kappeler/dpa via AP, TASR/Jaroslav Novák
  • Plošné testovanie obyvateľov Slovenska cez víkend schválila vláda
  • Zastrešovať ho budú ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť
  • Je hneď niekoľko vecí, ktoré by si mal pred absolvovaním testovania vedieť

Obyvateľov našej krajiny v týchto dňoch polarizuje téma celoplošného testovania. Jeho pilotná časť má prebehnúť už tento víkend 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Hlavná časť testovania sa následne uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. 

Aj keď sa o celoplošnom testovaní hovorí čoraz viac, veľké množstvo ľudí stále nemá jasno v tom, čo ich v rámci celonárodného projektu čaká. Z časti je to určite spôsobené aj množstvom stále nezodpovedaných otázok zo strany vlády. Pár vecí ohľadom organizácie a priebehu testovania však už vyšlo na povrch:

Test alebo zákaz vychádzania. Matovič dal Slovákom na výber len dve možnosti

Potom ako prídeš na určené miesto testovania bude ako prvá spracovaná potrebná administratíva, ide o niekoľko zákonom stanovených formulárov. Následne sa presunieš na odberné miesto, kde ťa zdravotníci otestujú antigénovými testami. Štát ich objednal približne 13 miliónov, pričom cena za kus sa pohybuje okolo štyroch eur. Len za testy tak Slovensko zaplatí cca. 52 000 000 eur. 

Ako sa robí antigénový rýchlotest?

Tento test sa realizuje sterom z nosohltana, ktorý sa následne vloží do tekutiny, aby sa uvoľnil vírus zo získaných vzoriek. Tekutina sa potom nanesie na povrch testovacieho sklíčka, ktorý pokrývajú protilátky. Protilátky sú prilepené na testovacom sklíčku a prichytia sa na proteíny vírusu nachádzajúceho sa vo vzorke. 

Na testovacie sklíčko sa následne aplikujú ďalšie protilátky, ktoré sú chemicky upravené farbivom, aby boli viditeľné či už voľným okom alebo pod fluorescentným osvetlením. Čím viac vírusu obsahuje vzorka, tým viditeľnejšia je farebná stopa. Ak je vzorka pozitívna, na testovacom skielku sa objavia farebné čiary.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE, CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE JE DÔLEŽITÉ

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE, CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE JE DÔLEŽITÉOchorenie COVID-19 sa rýchlo šíri aj v našej krajine. Na ochranu zdravia, ale aj životov, nám pomôže, ak budeme vedieť presne lokalizovať vírus. Vďaka antigenovým testom budeme môcť identifikovať najviac infekčných ľudí. Môžeme zistiť nakazenych, ktorých sa doteraz hygienikom nepodarilo zachytiť. Ich následná domáca izolácia nám môže pomôcž zvrátiť súčasný negatívny vývoj. Pôjde o náročný proces, do ktorého sa ako prvá krajina púšťame. Stúpa nám však počet pacientov s koronavírusom v nemocniciach, taktiež počet nakazených zdravotníkov. Buďme zodpovední a spoločne ochraňme zdravie ľudí. Ďakujeme, že nám pomôžete.

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Montag, 19. Oktober 2020

Po odobratí vzoriek sa presunieš do priestoru, kde počkáš na výsledok, ktorý bude k dispozícii o približne 15 až 30 minút. Podľa rezortu zdravotníctva majú tieto testy vysoký detekčný limit najmä u ľudí s klinickými príznakmi. „Takíto ľudia majú najvyššiu vírusovú nálož a teda sú najinfekčnejší. Osoby s nižšou vírusovou náložou znamenajú menšie riziko pre svoje okolie,“ objasňuje rezort. 

Čo znamenajú výsledky testu? 

Ak bude tvoj test pozitívny, znamená to, že máš akútnu infekciu COVID-19. V prípade pozitívneho výsledku budeš priamo na mieste oboznámený s povinnosťami a kompetentní ťa informujú o ďalšom postupe. V súčasnosti sa pracuje s alternatívou, kedy by pozitívna osoba absolvovala domácu karanténu podľa platných usmernení úradu verejného zdravotníctva. Rezort obrany však zdôrazňuje, že ide len o základný plán postupu, ktorý bude ešte dopracovaný podľa stanoviska právnikov a zdravotníkov.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

V prípade negatívneho testu to môže pre teba znamenať hneď niekoľko vecí: v súčasnosti nie si nakazený vírusom, vírus nie je prítomný v mieste, odkiaľ bol odobraný ster alebo je ho príliš málo. Ochorenie môže byť taktiež v príliš ranom štádiu, prípadne už prebehlo a test si absolvoval neskoro. Ak je príliš skoro, test je potrebné opakovať. Aj preto má prebehnúť celoplošné testovanie v dvoch fázach.

Čakaj SMS

Informácie o plošnom testovaní bude štát ľudom s veľkou pravdepodobnosťou posielať prostredníctvom správ cez mobilných operátorov. „Zároveň budeme komunikovať veľmi úzko s miestnou štátnou správou a samosprávou. To znamená presne, ako je to v prípade volieb, budú informovať, kedy a kde sa zúčastniť. Využijeme, samozrejme, aj verejnoprávne médiá, budeme komunikovať aj pomocou platených reklám v médiách. Začali sme už aj tlačiť veľkoplošné letáky o tom, ako sa majú ľudia počas testovania správať,“ uviedol to Jaroslav Naď v diskusnej relácii Druhá vlna na RTVS.

Zdroje: MZSR, MOSR, cdc.gov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá