O Slovensku píše britský The Guardian: Novinár si vyskúšal dovolenku v Tatrách

  • Redaktor The Guardian spolu so svojou rodinou zavítal na Slovensko
  • Dovolenkovali v Tatrách a odniesli si krásne spomienky
  • Rawlence vychválil Tatranskú Lomnicu
Človek na túre ukazuje palec hore. Pohľad na slovenské Vysoké Tatry, Lomnický štít
Unsplash/Clay Banks TASR/Michal Svítok
  • Redaktor The Guardian spolu so svojou rodinou zavítal na Slovensko
  • Dovolenkovali v Tatrách a odniesli si krásne spomienky
  • Rawlence vychválil Tatranskú Lomnicu

Rodina si počas svojho pobytu vo Vysokých Tatrách všimla, že slovenský prístup k lyžovaniu je odlišný v porovnaní s tým, na čo sú zvyknutí Briti. Autor v článku opisuje, ako z lanoviek videl skialpinistov a bežkárov, ktorí zdolávali „míle tratí okolo úpätí hôr“.

Tento štýl „lyžovania“ vníma Rawlence pozitívne, pretože, ako sme spomínali vyššie, budúcnosť pre lyžiarske strediská neveští nič dobré. Zároveň dodáva, že Tatranská Lomnica tak nie je len lyžiarskym strediskom, ale všeobecne rezortom pre zimnú dovolenku.

Deti Rawlenceovcov každé ráno zavítali do lyžiarskej školy Premier Ski School a obľúbili si svoje inštruktorky – Emu a Katku. 

„Táto obšírnejšia definícia toho, čo znamená zimná dovolenka, priniesla bohatší zážitok a znížila dôraz iba na kvalitu snehu,“ podotýka redaktor.

Dovolenka aj pre „nelyžiarov“

Rawlence ďalej píše o tom, ako sa jeho rodinka sánkovala na Hrebienku a využívala tamojšiu zubačku. Taktiež sa prešli k zamrznutým vodopádom a Rainerovej chate, kde si vychutnali varené víno a horúcu čokoládu.

Benova manželka Louise nelyžuje, a tak sa obávala, že počas dní nebude mať čo robiť. Je však vášnivou bežkyňou, a tak využívala cestu od „Rainerky“ až po Téryho chatu, ktorá leží vo výške 2 015 metrov nad morom.

Redaktor podotýka, že jeho žena si nakoniec Tatry zamilovala. Kúpila si i hroty do bežeckých topánok a behala cez lesy a hory a po kolená sa zabárala do snehu.

„V horách – okrem troch miest a dedín ležiacich nižšie – nie je žiadne bývanie a žiadne poľnohospodárstvo. Je to divoká zóna. Tucet chladných a ľadových dolín a množstvo vrcholov vypínajúcich sa až na najvyšší Gerlach s výškou 2 654 metrov je domovom bohatej škály svišťov, orlov, medveďov a rysov,“ uviedol Rawlence.

Okrem toho vychválil i ubytovanie v Hotel Hills, kde sa mu pozdávali švédske stoly, ale aj ďalšie prvky. „Bazén. Sauna. Vonkajšia vírivka. Vysnívaná rodinná dovolenka. Hotel s bazénom a saunou v Alpách? Nikdy sme si to nemohli dovoliť,“ dodal cestovateľ.

Bratislava na CNN

Slovensko sa tento rok neobjavilo iba na britskom The Guardian. Naše hlavné mesto totiž žiarilo v článku americkej televízie CNN, informovali sme. 

„Existuje európske hlavné mesto, ktorého korunou je lietajúci tanier vyšší než Socha slobody. No toto sci-fi v zozname najnavštevovanejších destinácií kontinentu nikto nenájde,“ opísala Bratislavu významná televízia.

Redaktor Miquel Ros Bratislavu označil za „Sovietmi ovplyvnené mesto budúcnosti“ a svetu predstavil jej jedinečné prvky, kontrasty a možnosti, ktoré ponúka.

Zdroje: The Guardian, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá