O Zuzane Čaputovej píšu významné svetové médiá. Vyzdvihujú jej prístup, prihovárala sa ruským vojakom

  • Zuzana Čaputová sa v súvisloslosti s najnovším videom objavila vo viacerých zahraničných médiách
  • S prosbou sa v ňom prihovárala ruským vojakom
Zuzana Čaputová sa usmieva pred slovenskou vlajkou
Ilustračný obrázok SITA/Branislav Bibel
  • Zuzana Čaputová sa v súvisloslosti s najnovším videom objavila vo viacerých zahraničných médiách
  • S prosbou sa v ňom prihovárala ruským vojakom

Prezidentka Zuzana Čaputová počas včerajšieho dňa uverejnila video, v ktorom sa prihovára ruským vojakom, ich veliteľom aj všetkým, ktorých sa to týka.

Od čoho ste ich chceli oslobodiť?

„Svet bez vojny, kde sme sa snažili len žiť, zmenili ste na svet, v ktorom sa absurdne, kruto a nezmyselne zomiera. Nikto vás neohrozoval, nikto vám nechcel ublížiť, ale vy ubližujete,“ hovorí Čaputová na úvod.

Spomínaný odkaz si všimli aj zahraničné médiá, pričom do pár hodín sa objavila na weboch viacerých svetových denníkov. Jej tvár sa objavila aj v americkom denníku The Washington Post, ktorý pripomenul, že slovenská prezidentka v trojminútovom videu v ruštine so slovenskými titulkami odsúdila vojnové zločiny na ženách, deťoch a civilistoch.

„Obhajujete svoju inváziu slovami o ‚oslobodzovaní’. Od čoho ste ale chceli oslobodiť Tatianu z Irpinu, ktorú s dvomi jej deťmi zabil ruský granát, keď iba prebiehali ulicu, ktorá mala byť súčasťou bezpečného koridoru? Či Olenu z Hostomelu, ktorú jeden z vás znásilnil v aute? Ani nekričala, lebo nablízku nebol nikto, kto by jej mohol pomôcť a ona myslela len na jednu jedinú vec – ako prežiť,“ citujú slová prezidentky.

Preberte zvyšky ľudskosti k životu

Odkaz na video Zuzany Čaputovej zverejnila aj arabská televízna stanica Al-Džazíra či americká tlačová agentúra AP News. Tí citujú jej slová, v ktorých opisuje, že každým ďalším dňom ruská armáda zväčšuje armádu zranených duší a tiel žien, detí a nevinných ľudí.

Dodala tiež, že ubližovať bezbranným je prejavom tej najväčšej slabosti. Prezidentka Zuzana Čaputová tiež objasňuje, že ako žena a matka stráca slová, keď denne číta množstvo nových a ďalších otrasných svedectiev.

„Ruskí vojaci, velitelia, všetci, ktorých sa to týka. Ak ešte cítite v sebe zvyšky ľudskosti, preberte ju k životu a skončite túto strašnú vojnu,“ píše na záver prezidentka.

Ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Leo Correa

Prezidentke dôveruje skoro polovica Slovenska

O slovenskej prezidentke vyšlo už v čase inaugurácie v zahraničných médiách viacero článkov. V tom čase v textoch spomínali, že je Zuzana Čaputová neskúsená a absolútnym nováčikom.

S odstupom času možno povedať, že prezidentke Zuzane Čaputovej dôveruje nemalá časť slovenskej populácie. Už niekoľkokrát sa ocitla v prieskumoch verejnej mienky na prvej priečke v prípade dôveryhodnosti slovenských politických lídrov.

Z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 22. februára do 1. marca 2022 na vzorke 1 003 respondentov, vyšla ako najdôveryhodnejšia prezidentka Zuzana Čaputová. Dôveruje jej 42 percent a nedôveruje 56 percent respondentov.

Dôvera k prezidentke však podľa posledného prieskumu klesla a bola najnižšia, akú jej doposiaľ namerali. Šéf Focusu Martin Slosiarik v tom čase uviedol, že si vysvetľuje pokles dôveryhodnosti prezidentky, ale aj opozičných lídrov „celkovým nárastom nedôvery k politikom za uplynulý štvrťrok“. Informoval o tom denník Sme.

Zdroje: washingtonpost.com, aljazeera.com, apnews.com, sme, Facebook/Zuzana Čaputová 

Najnovšie videá

Trendové videá