Oberajú ťa o chuť do života. Týchto 5 toxických zlozvykov sa musíš ASAP zbaviť

  • Má ich množstvo ľudí, no len málokto sa ich dokáže zbaviť
  • Dokážeš to ty?
  • Ak sa ti to podarí, svoj život tým posunieš o niekoľko levelov vyššie
magnet-me-LDcC7aCWVlo-unsplash
Unsplash/Magnet.me
  • Má ich množstvo ľudí, no len málokto sa ich dokáže zbaviť
  • Dokážeš to ty?
  • Ak sa ti to podarí, svoj život tým posunieš o niekoľko levelov vyššie

Každý by chcel žiť život svojich snov. Niekomu sa to podarí, pretože vie, ako na to, no iní môžu uviaznuť v začarovanom kruhu a nerozumejú tomu, čo sa vlastne deje.

Možno majú prácu, ktorá ich baví, žijú zdravo, vzdelávajú sa, no stále cítia, že im niečo kradne energiu. Ak máš podobný problém aj ty, popremýšľaj nad tým, či ti ju nemôže brať týchto 5 toxických zlozvykov.

#1 Rozhodnutia robíš veľmi pomaly

Ruku na srdce – ako rýchlo dokážeš robiť rozhodnutia? Samozrejme je rozdiel premýšľať nad obedom a nad nejakým dôležitým životným krokom, no je možné, že ak premýšľaš hodiny nad tým, či si dáš na obed pizzu alebo steak, najrýchlejší nebudeš ani v dôležitejších rozhodnutiach.

Je síce skvelé nerobiť ich zbrklo, no faktom je aj to, že rozhodovanie sa je mentálne nesmierne vyčerpávajúce, čo potvrdzuje aj portál Medical News Today. Neustále prehodnocovanie všetkých alternatív a možností ti navyše väčšinou aj tak nič neprinesie, pretože zväčša sa aj tak vždy vrátime k tomu prvému, ktoré sme vycítili akosi intuitívne. Pokús sa teda rozhodnutia robiť tak rýchlo, ako to je len možné.

zdroj: Unsplash/Jakob Owens

#2 Žiješ len pre víkendy

Na prvý pohľad to síce vyzerá nevinne, ale v skutočnosti ide taktiež o veľmi toxický zlozvyk, ktorý má, navyše, ešte viac toxické „podhubie“. V prvom rade je totiž dôležité zamyslieť sa nad tým, prečo máš víkendy oveľa radšej ako pracovný týždeň. Ak je odpoveďou to, že neznášaš svoju prácu, máš problém.

Možno sa snažíš sám seba oklamať tým, že je to „len práca“, ale dobre vieš, že takto to nie je. Ak robíš niečo, čo ťa nebaví, mentálne je to tak nesmierne vyčerpávajúce, že viesť pri tom naplnený život je prakticky nemožné. Čo najskôr preto pouvažuj nad tým, aké kroky by si mohol podniknúť, aby si to čo najskôr zmenil.

#3 Bojíš sa zmeny

Je to paradoxom, ale mnohí ľudia sú v živote neustále vyčerpaní preto, že ich vyčerpáva vlastná neochota urobiť nejakú potrebnú zmenu. Radšej preto ostávajú v práci, ktorá ich vôbec nebaví alebo vo vzťahu, v ktorom už nie sú šťastní – a to len preto, že nie sú ochotní vyjsť zo svojej komfortnej zóny. 

Áno, zmena zo strachu je reálny problém, potvrdzuje to aj portál Inc. Zmeny síce nikdy nie sú jednoduché, no žiť roky v nejakom stereotype, najmä keď ti už nič neprináša, je nesmierne vyčerpávajúce. Neboj sa preto zmien, ktoré do tvojho života prinesú nový vietor. Ak sa potrebuješ rozhýbať, skús si položiť otázku „Čo najhoršie sa môže stať, ak to spravím?“ Následky väčšinou nie sú ani zďaleka také hrozné, ako následky stagnovania.

#4 Žiješ od výplaty do výplaty

Áno, určite je pravdou, že peniaze nie sú všetko. Pravdou je ale rovnako aj to, že peniaze dávajú slobodu a pomáhajú ti žiť život bez toho, aby si sa musel neustále stresovať o to, čo bude.

Mnoho ľudí totiž žije naozaj od výplaty k výplate, čím sa vo svojom podvedomí neustále trápia tým, čo bude, keď sa zrazu ocitnú v nejakej nečakanej životnej situácii, kde sa bez nich jednoducho nezaobídu. Žiť s pocitom nedostatku je taktiež mentálne neuveriteľne vyčerpávajúce. Preto ak sa ťa to týka, snaž sa spraviť všetko preto, aby si to nejak zmenil.

#5 Sústredíš sa na svoje negatíva

Naša myseľ je neuveriteľne silným nástrojom a funguje tak, že sa v nej posilňuje to, čomu venuješ pozornosť. Tak napríklad, keď si budeš neustále hovoriť, aký si so sebou nespokojný, aký si unavený, alebo sa ti nedarí, vôbec nebude trvať dlho, a sám tomu uveríš. Identifikuješ sa s touto verziou seba samého, a začneš sa podľa toho správať.

Skús ale spraviť presný opak. Zastav v sebe tieto negatívne myšlienky a začni sa sústrediť na to, čo by si chcel dosiahnuť a kým by si chcel byť. Identifikuj sa s touto verziou seba samého a ver, že je len otázkou času, kedy sa ňou staneš.

Zákon očakávania: Splní ti všetky sny, je to zákon príťažlivosti na steroidoch

Zdroje: Medical News Today, Inc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech