Zákon očakávania: Splní ti všetky sny, je to zákon príťažlivosti na steroidoch

  • Na tomto svete snáď niet človeka, ktorý by nepočul o zákone príťažlivosti
  • Ak si ho niekedy vyskúšal, vieš, že naozaj funguje
  • Má ale jediný háčik – na výsledky niekedy treba čakať pridlho
motivácia
Unsplash/Diego Ph, Ali Morshedlou
  • Na tomto svete snáď niet človeka, ktorý by nepočul o zákone príťažlivosti
  • Ak si ho niekedy vyskúšal, vieš, že naozaj funguje
  • Má ale jediný háčik – na výsledky niekedy treba čakať pridlho

Je to len pár týždňov, čo niektoré kanály na YouTube, TikTok-u či blogy o sebarozvoji zaplnila nová téma – zákon očakávania. Jednoduchým nie je už len jeho preklad – v angličtine sa totiž používa výraz “law of assumption“. Pri preklade “zákon predpokladu“ alebo “zákon domnienok“ by sa ale význam tohto zákona úplne zmenil, pomenujme ho preto “zákon očakávania“. 

Ľudia, ktorí ho vyskúšali, nevychádzajú z údivu a informácie o ňom sa rozhodli posunúť ďalej. Nejde však ani zďaleka o žiaden nový trend, o tomto zákone hovoril po prvýkrát Neville Goddard v roku 1951 vo svojej rádiovej relácii. 

O čo teda vlastne ide, ako zákon očakávania funguje a v čom sa líši od známejšieho zákona príťažlivosti? 

Ako funguje zákon očakávania

Vysvetliť rozdiel medzi týmito dvomi zákonmi, ktoré menia životy ľudí po celom svete, nie je práve najjednoduchšie. Predsa len je ale medzi nimi jeden veľký rozdiel.

Ak sa o tieto veci zaujímaš, vieš, ako funguje zákon príťažlivosti a vieš, že to, čo si želáš, si dokážeš svojimi myšlienkami pritiahnuť. 

V tomto prípade to ale funguje tak, že si želáš, aby si niečo dosiahol v budúcnosti. Napríklad si praješ, aby si zarábal istú sumu peňazí mesačne. Alebo si praješ nové auto či nový byt. Vizualizuješ si tieto veci a predstavuješ si, aké skvelé by bolo mať ich. A toto je vec, v ktorej je zákon očakávania odlišný. 

Ako funguje zákon očakávania

Najväčší rozdiel medzi týmito dvomi zákonmi spočíva v tom, že pri zákone očakávania vieš, že tvoje želanie sa splní a veci si predstavuješ tak, ako by sa už stali. 

Pri zákone očakávania je veľmi dôležité aj to, aby si v čo najväčšej možnej miere už žil a správal sa tak, akoby si tieto veci už mal.

Tento zákon totiž vyjadruje, že náš svet nie je o tom, čo si doň pritiahneme, ale je odrazom toho, čomu veríme. Akú realitu si teda v mysli vytvoríš, presne takú ju aj budeš žiť. 

zdroj: Unsplash/Samir Jammal

Zákon príťažlivosti 2.0 alebo zákon príťažlivosti na steroidoch

Neville Goddard už v roku 1951 hovoril o tom, že ak by si sa sám seba opýtal, čo chceš a uveril tomu, jednoducho to s určitosťou príde a skutočne sa to splní. Dovtedy sa ale správaj tak, ako by si to už mal. 

Tak napríklad, ak túžiš po úspechu v podnikaní, podľa zákona príťažlivosti by si si predstavoval, aké skvelé by bolo dosiahnuť ho. Podľa zákona očakávania si ale vytvoríš predstavu, že tento úspech už máš, a začneš sa podľa toho správať. 

Začneš sa tak obliekať, začneš sa stretávať s podobne rozmýšľajúcimi ľuďmi, prispôsobíš tomu celý svoj životný štýl. Ak by si totiž chodil v niekoľko rokov starom, opotrebovanom oblečení, vstával každý deň o 10 a víkendy trávil s fľaškou v ruke, zákon očakávania by jednoducho nefungoval. 

Všetko je o nastavení mysle

Nepredstavuj si teda svoje želania, to by ťa mohlo viesť k pocitu nedostatku alebo toho, že ti niečo chýba. Predstavuj si pravý opak. A nielen predstavuj – zži sa s ním a začni robiť veci, ktoré by si robil, keby už tvoje želanie bolo splnené. 

Všetko je teda o tom, aký mindset si nastavíš. Ak uveríš tomu, že to, po čom túžiš ti patrí, a je len otázkou času, či to dostaneš o 2 týždne alebo o 2 mesiace, ver, že raketová rýchlosť, ktorou to dosiahneš, ťa samého prekvapí.

Musíš ostať konzistentný

Zákon očakávania sa od zákona príťažlivosti líši ešte v jednej veci. Zatiaľ čo pri zákone príťažlivosti máš svoje želanie „nechať ísť“ a nesústrediť sa naň až príliš, pri zákone očakávania by si ním mal doslova žiť a neustále si ho pripomínať – nie ale v zmysle, že máš napr. nedostatok peňazí alebo ti chýbajú priatelia či láska, ale v zmysle, že ich máš, a aký je to úžasný pocit. 

Základom úspechu je teda uveriť tomu, že to, po čom túžiš najviac, je už tvoje. Ži s tým presvedčením každý jeden deň, preciťuj radosť, vďačnosť a choď si za svojím cieľom. Uvidíš, že sa to oplatí. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá