Obeťami strelca boli mladí ľudia. Nenávisť je novým hororom, hovorí známy jedného zo zavraždených

  • Jedna obeť bola študentom na Univerzite Komenského v Bratislave
  • Vo vestibule historickej budovy na Šafárikovom námestí bude pripravená kondolenčná kniha
Policajné zložky zasahujú po streľbe v Teplárni v Bratislave
Startitup/Ivan Mego
  • Jedna obeť bola študentom na Univerzite Komenského v Bratislave
  • Vo vestibule historickej budovy na Šafárikovom námestí bude pripravená kondolenčná kniha

Počas včerajšej streľby na Zámockej ulici zomreli dvaja muži. Jednou z obetí bol aj Matúš Horváth, študent Filozofickej fakulty. Potvrdila to aj Univerzita Komenského v Bratislave. Druhým zavraždeným bol Juraj Vankulič.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

„Smutnou správou je, že motívom vraždy bola podľa dostupných informácií nenávisť. Je desivé, kam až môže dospieť šírenie nenávisti voči ľuďom, ktorí sa previnili iba tým, že sú iní,“ uvádza UK na sociálnej sieti s tým, že vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým. 

Vo vestibule historickej budovy na Šafárikovom námestí bude pripravená kondolenčná kniha. 

K úmrtiu Matúša sa vyjadril aj Comics Salón & AnimeSHOW. „Nenávisť je novým hororom, ktorý ničí našu spoločnosť. Je otrasné, čo sa deje v našej spoločnosti. Politici spravili z nenávisti štandard a sociálne siete rýchlo šíriteľný mor, ktorý zožiera náš svet,“ píšu na sociálnej sieti s tým, že v stredu 12. októbra za to zaplatil tú najvyššiu daň „staffák, pomocník a kamarát Matúš“.

Na snímke sú obete streľby na Zámockej ulici.
zdroj: Instagram

Spojili sme sa so šéfom festivalu Róbertom Žittňanom, ktorý po tejto tragédii neskrýval silné emócie. 

„Pre mňa je podstatné to, že to bol človek, ktorý pre nás robil a pomáhal a je úplne jedno či bol menej alebo viac dôležitý článok reťazca. Bol to človek, ktorý to pomáhal tvoriť, takže pre mňa je to taká osobná vec,“ opísal Žittňan. 

Tiež poukázal na prejavy niektorých slovenských politikov, ktorí sú často kritizovaní za šírenie nenávistných rečí. „Je jedno, ktorý politik, začnime Ficom a ďalšími, je to samý hate a polarizovanie spoločnosti. Kam to dospelo? K tomuto,“ podčiarkol.  

V dôsledku streľby sa dnes bude konať pochod, ktorý sa o 18. hodine začne na Námestí SNP. Pokračovať sa bude k podniku, kde sa streľba odohrala. Na mieste sa budú páliť sviečky. 

Strelec je mŕtvy

Ako dnes v ranných hodinách informovala polícia SR, strelec je mŕtvy. 

„Môžeme upokojiť verejnosť, že ďalší útok strelca zo Zámockej ulice v Bratislave jej nehrozí,“ uviedla polícia. Ďalej doplnila, že aktuálne vykonávajú procesné úkony a bližšie informácie vám poskytnú hneď, ako to bude možné.

Páska polície a strelec Juraj K.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Twitter/Juraj K.

Počas noci sa strelec Juraj K. dokonca aj fotil, pričom mal pred svojím útokom zverejniť na sociálnej sieti Twitter manifest. Podľa informácií Startitup vrah dal svojim obetiam takzvanú „ranu istoty“ do hlavy. To znamená, že po tom, čo na obete strieľal a tie skončili na zemi, ich vrah ešte raz strelil do hlavy, aby si bol istý, že sú mŕtvi. 

Strelca objavila polícia na ulici Jaskový rad v Bratislave. Naši redaktori sa nachádzali priamo na mieste činu, polícia túto zónu ohradila a okolnosti streľby aj naďalej prešetruje.

Ľudia ako všetci ostatní

Ku tragédii sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadrila aj Nikola Kišová, ktorá bola obidvom obetiam blízka. „Matúš a Juraj boli moji kamoši. Matúš bol u nás na kolaudačke bytu. Priniesol jednohubky a platne, ktoré mi daroval, lebo som si práve kúpila gramofón,“ priblížila v príspevku na Facebooku.

 

Tak ako tam včera večer boli oni dvaja, sme tam boli spolu nespočetne veľakrát. Nedokážem slovami vyjadriť, ako veľmi som zhrozená z toho, čo sa stalo a z toho, kde sa to stalo. Tepláreň je bar, v ktorom som pracovala 2 roky. Donedávna to bol jediný gej bar v Bratislave. Je to dôležité miesto pre celú komunitu,“ objasnila ďalej.

Používateľka ďalej dodáva, že „je z predstavy toho, že niekto do tohto priestoru vošiel s cieľom zabíjať“ zničená. „Matúš a Juraj boli hrdí členovia LGBT komunity. Vždy vyjadrili svoj názor. Nikdy neboli ticho. Je to ťažké, držte sa. Všetci, ktorí ste ich poznali a všetci, ktorých sa to dotklo. Matúš a Juraj, odpočívajte v pokoji,“ uzavrela kamarátka zavraždenej dvojice.

Zdroj: FB/UK v Bratislave

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá