Oblečenie zo sekáčov nie je pre chudobných. Na týchto miestach nájdeš najväčšie poklady

  • Téma udržateľnej módy je čoraz viac v kurze
  • Niet divu, keď ázijské továrne chrlia masy textilu a zároveň tým ničia planétu aj životy ľudí
  • Módne alternatívy sú tu na to, aby toto globálne šialenstvo skrotili a aspoň štipkou prispeli ku krajšiemu svetu
  • Máme ich aj na Slovensku
foto: Nosene, pexels.com
  • Téma udržateľnej módy je čoraz viac v kurze
  • Niet divu, keď ázijské továrne chrlia masy textilu a zároveň tým ničia planétu aj životy ľudí
  • Módne alternatívy sú tu na to, aby toto globálne šialenstvo skrotili a aspoň štipkou prispeli ku krajšiemu svetu
  • Máme ich aj na Slovensku

Ak si myslíš, že oblečenie z druhej ruky je pre chudákov, mýliš sa. Medzi módnymi blogermi na Slovensku aj vo svete sú second handy považované za zlatý grál. Je to jediné miesto, kde si môžu fashionisti nájsť jedinečný a originálny kúsok, napríklad od známeho módneho návrhára, za naozaj smiešnu cenu. Lacnejšie by už bolo len kradnúť. :) Chodiť vyobliekaný z HMka síce tiež malo svoju chvíľku slávy, no tá už pominula. Oveľa viac sa cení vlastný štýl, pokojne aj poskladaný z kúskov z druhej ruky.

Foto: pinterest.com

Na Slovensku možno majú sekáče ešte stále nálepku niečoho menejcenného. No v takom New Yorku sú vintage shopy, čo je len viac sexi názov pre second hand, skutočne vychytené a dajú sa tam nájsť hotové poklady. Mnohí ľudia sa v nich nielen obliekajú, ale hľadajú naozaj prestížne kúsky s pridanou hodnotou a potom ich otočia na eBayi, rôznych eshopoch či vintage bazároch. Ak si nevieš predstaviť, ako to funguje, pozri si super seriál Girlboss.

Foto: boomgers.com/Girlboss

Samozrejme, hľadanie zaujímavých kúskov oblečenia môže byť občas ako hľadať ihlu v kope sena, no šťastie praje vytrvalým a ak obídeš niekoľko sekáčov, zaručene sa medzi staromódnejšími a obyčajnejšími šatami nájde niečo úžasné. Skvelým a obľúbeným je na Slovensku Textile house, sieť sekáčov, ktorá má na Slovensku asi 40 pobočiek a ďalšie v iných krajinách Európy,ako napríklad Slovinsko či Srbsko.

Tento sekáč úspešne bojuje proti módnemu konzumu a ročne zrecykluje vyše 18-tisíc ton oblečenia. Skvelé je, že väčšina z neho pochádza zo západnej Európy a z USA, takže je na jednej strane kvalitnejšie, no na druhej pochádza práve odtiaľ, kde vládne najväčší konzum. Kúpou takéhoto oblečenia tak prispeješ k jeho eliminácii. Textile house recykluje skutočne dôkladne a po tom, čo všetko oblečenie roztriedi podľa kvality, ten najviac znehodnotený putuje ďalej a vyrábajú sa z neho napríklad výrobky pre automobilový priemysel.

Tak ako iné sekáče, tiež zvyšuje efektivitu predaja pomocou obrovských zliav a každá „kolekcia“ nového oblečenia tak postupne klesá na cene. Ak si tak počkáš na nejaký zapatrošený kúsok, ktorí ostatní lovci prehliadli, môžeš ho kúpiť pokojne aj za euro. V Bratislave nájdeš okrem 8 predajní Textile house aj Vintage shop, do ktorého putujú kúsky s najväčšou hodnotou a svojou kvalitou sa tak približuje k tým spomínaným newyorským vintage sekáčom. Cena oblečenia tu však obroti bežným sekáčom trochu stúpa.

Foto: modamadison.com

Skúsenosti najväčších sekáčových lovcov hovoria, že ak ťa v obchode nič neosloví do 10 minút, treba odísť a vrátiť sa nabudúce. Tovar sa priebežne mení a prichádzajú nové várky, preto je treba to častejšie sledovať. Stačí však trocha šťastia a určite nájdeš niečo hodnotné. Mnohé blogerky tak ulovili hŕbu zimných kabátov po 5 eur či sukňu od Viviene Westwood, čo je vec, pre ktorú sa im oplatí bojovať.

Foto: pexels.com

Ak však nechceš hľadaním oblečenia stráviť celé dni, zamier do dizajnového sekáču Nosene. Je to vyšší level než Textile house, pretože tu nenájdeš nízku kvalitu. Nosene robí výber len top kúskov z druhej ruky, ktoré by aj sami nosili. Každý jeden kúsok je vyčistený a pekne uložený a ty máš pocit ako keby si sa prechádzal v obežnom obchode. S tým rozdielom, že ak si niečo kúpiš, neuvidíš tento kúsok na nikom inom. Podporíš eko myšlienku a tiež týrané ženy, pretože časť z predaja putuje na združenie My mamy.

Úžasnou online alternatívou k týmto obchodom je tiež pôvodne český online bazár Vinted, na ktorom však predávajú rovnako ako Česi, tak aj Slováci. O jeho popularite svedčí fakt, že na Facebooku už má takmer milión fanúšikov. Každý používateľ tu môže predávať svoje oblečenie a založiť si tak svoj vlastný virtuálny sekáč.

Predaj zvyšujú kvalitné fotografie a dôveryhodnosť predávajúceho. Dajú sa tu však nájsť skutočne kvalitné a zaujímavé veci, či už nové, obnosené alebo vintage, a to len zopár kliknutiami. Či už sa vyberieš do second-handu, nakúpiš obnosené veci online alebo si kúpiš oblečenie, ktoré bolo vyrobené z recyklovaných materiálov, jednoznačne urobíš malý dobrý skutok pre našu planétu a dáš facku konzumu. :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá