Obľúbená destinácia Slovákov si v púšti vybudovala sci-fi mesto. Do roku 2050 tu môže žiť až 40 miliónov ľudí

  • Mesto, ktoré vyrástlo na púšti neďaleko Káhiry, by malo byť ako zo sci-fi filmu
  • Presunúť by sa tam mala vláda aj administratíva, čo by z neho spravilo nové hlavné administratívne mesto
  • Kritici však hovoria, že ide o snahy eliminovať kritikov vlády a prezidenta
Egypt
Unsplash/Rosario Janza, Denys Nevozhai
  • Mesto, ktoré vyrástlo na púšti neďaleko Káhiry, by malo byť ako zo sci-fi filmu
  • Presunúť by sa tam mala vláda aj administratíva, čo by z neho spravilo nové hlavné administratívne mesto
  • Kritici však hovoria, že ide o snahy eliminovať kritikov vlády a prezidenta

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nariadil v stredu večer vláde, aby sa začala na budúci mesiac sťahovať do nového administratívneho hlavného mesta. Informoval o tom jeho hovorca, podľa ktorého chce hlava štátu, aby tamojší kabinet začal skúšobne pracovať z nového vládneho komplexu v púšti neďaleko Káhiry od začiatku decembra. Píše o tom agentúra TASR odvolávajúc sa na AP.

Mesto bude stáť miliardy, označujú ho za márnotratný projekt

Vláda plánovala presťahovať vyše 50 000 vládnych zamestnancov do nového mesta už vlani, jej plány však narušila koronavírusová pandémia.

Mesto za zhruba 52 miliárd eur je podľa AP najväčším z megalomanských projektov, do ktorých sa Sísí pustil od svojho nástupu do funkcie v roku 2014. Nová administratívna metropola Egypta sa rozprestiera na ploche zhruba 690 kilometrov štvorcových a nachádza sa asi 45 kilometrov východne od Káhiry.

AP pripomína, že mesto zatiaľ nedostalo meno. Má v ňom však už čoskoro sídliť prezident, vláda, parlament aj všetky ministerstvá. Podľa Sísího plánov by v meste malo v budúcnosti žiť vyše šesť miliónov ľudí. Naplánovaná je aj výstavba letiska, opery, športovísk a taktiež vyše dve desiatky mrakodrapov. Jeden z nich má byť vysoký 345 metrov a má sa stať najvyššou budovou na africkom kontinente.

Kritici nazvali nové hlavné mesto márnotratným  projektom a tvrdia, že náklady na jeho výstavbu mohli byť radšej použité na obnovu egyptskej ekonomiky. Vláda však tvrdí, že nové hlavné mesto je potrebné, pretože počet obyvateľov Káhiry rapídne stúpa. Podľa odhadov môže v súčasnej metropole v roku 2050 žiť až 40 miliónov ľudí, informuje TASR.

Aplikácie na všetko, kamery všade

Nemá však ísť o obyčajné egyptské mesto, na aké sme boli zvyknutí doteraz, ale o tzv. „smart mesto“. Podľa informácii uverejnených agentúrou Reuters by mali obyvatelia v novom hlavnom meste „používať inteligentné karty a aplikácie na odomykanie dverí, platenie či surfovať na webe cez verejné WiFi vysielané zo stĺpov verejného osvetlenia“.

V meste budúcnosti by mali tiež kamery monitorovať pohyb chodcov a vozidiel a tým regulovať potencionálne dopravné zápchy, ale aj možné kriminálne zločiny. Mesto by sa malo stať domov pre 6,5 milióna Egypťanov.

„Prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie bude môcť občan spravovať všetky svoje životné záležitosti zo svojho mobilného telefónu,“ povedal Mohamed Khalil, vedúci technológie pre administratívne hlavné mesto rozvoja miest (ACUD), vojenskú a vládnu spoločnosť, ktorá buduje mesto. V aplikácii budú môcť občania sledovať situáciu v meste, platiť účty, ale aj nahlasovať sťažnosti.

Aj keď predstavitelia štátu označujú nadmerné monitorovanie mesta a občanov ako snahu zabrániť zločinu, agentúra pripomína, že prezident Sísí je známy svojim bojom proti jeho kritikom či zákazu protestov s odvolávaním sa na núdzový stav. Je tak možné, že akékoľvek disidentské aktivity budú v takom meste eliminované na nulu.

Zdroje: Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá