Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov konečne ruší Covid opatrenia. Pribudlo 150 prípadov

  • Španielsko upustilo od prísnych proticovidových opatrení
  • Svoje brány turistom otvára aj Japonsko
AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
Startitup
  • Španielsko upustilo od prísnych proticovidových opatrení
  • Svoje brány turistom otvára aj Japonsko

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 831, za predchádzajúci deň pribudlo 26 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 150 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 145 153, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 789 351 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 207 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 096.

Španielsko zmierňuje pravidlá

Španielsko sa pridalo k ďalším európskym krajinám, ktoré s nastupujúcou dovolenkovou sezónou zmierňujú proticovidové opatrenia. O čerstvých informáciách pre cestovateľov informoval Forbes.

Občania, ktorí nie sú očkovaní na Covid-19, vrátane Američanov či Britov, si už po novom môžu vycestovať do španielskych letovísk a užiť letné mesiace v známych letoviskách.

Španielska vláda totiž odklepla výrazné zmiernenie protipandemických opatrení. O ustupujúcich opatreniach informoval portál Schengenvisainfo.com: „Letné prázdniny sú už za rohom a cestujúci z celého sveta môžu začať plánovať svoju cestu do Európy, pretože väčšina krajín už uvoľnila svoje pravidlá vstupu na Covid-19.“

Španielsko sa tak pridalo medzi európske krajiny, ktoré osekali zoznam proticovidových opatrení pre turistov alebo ich úplne zrušili. Naposledy sa medzi tieto krajiny pridali napríklad Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko či Grécko.

pandemia, covid
zdroj: Pixabay/shot

Opatrenia zmierňuje aj Japonsko

Zdá sa, že šťastie praje aj turistom, ktorí by radi zavítali do kraja „vychádzajúceho slnka“ Japonska. To totiž po dvoch rokoch taktiež siahlo k zmierneniu protipandemických pravidiel. Po novom tak Japonsko otvorí svoje brány aj pre zahraničných turistov.

Japonsko po dvoch rokoch opäť otvára svoje hranice pre návštevníkov z 98 krajín a regiónov. Ide o doteraz najvýznamnejší moment v pomalom uvoľňovaní vstupných obmedzení, ktoré táto krajina prijala v súvislosti s covidovou pandémiou.

Niektoré reštrikcie však zostanú naďalej v platnosti – vrátane požiadavky navštíviť krajinu v rámci turistickej skupiny, informovala v piatok stanica BBC.

Japonsko zaviedlo jeden z najprísnejších režimov kontroly koronavírusu na svete a zakázalo zahraničným návštevníkom účasť na odložených letných olympijských hrách v Tokiu z roku 2020; tie sa konali až minulý rok v júli a auguste.

Cestovné obmedzenia pre cudzincov s trvalým pobytom a obchodných cestujúcich už boli zmiernené. Vláda nedávno zvýšila denný limit pre príchod cudzincov od 1. júna na 20 000 osôb. Od polovice marca majú povolený vstup aj zahraniční študenti.

Vstup turistických skupín do krajiny bude povolený od 10. júna. Podľa vyjadrenia japonského rezortu zahraničných vecí však bude takmer 100 krajín a regiónov rozdelených do troch rizikových kategórií – červenej, žltej a modrej -, ktoré určia, či sa návštevníci môžu vyhnúť karanténnym opatreniam.

Japonsko zostalo od roku 2020 pre pandémiu z veľkej časti zatvorené, čo tvrdo zasiahlo tamojšie odvetvie cestovného ruchu. Turizmus, ktorý je významnou súčasťou japonskej ekonomiky, sa v roku 2020 znížil o viac ako 90 percent.

Zdroje: Forbes, Schengenvisainfo, TASR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá