Obľúbená dovolenková destinácia zavádza nečakaný poplatok. Postačí, že v nej stráviš jediný deň

  • Talianske mesto pri jazere chce zaviesť denný poplatok za návštevníka
  • Už niekoľko rokov zápasí s prudko stúpajúcim počtom turistov
Talianske mestečko pri jazere a turista fotografuje scenériu.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@bublikhaus
  • Talianske mesto pri jazere chce zaviesť denný poplatok za návštevníka
  • Už niekoľko rokov zápasí s prudko stúpajúcim počtom turistov

Jazero Como, lesklé a očarujúce, priláka ročne až 1,4 milióna turistov. Ako tretie najväčšie jazero v Taliansku, je častým cieľom návštevníkov. V dôsledku obrovskej návštevnosti zvažuje jedno z miestnych miest zavedenie turistickej dane.

Starosta mesta Como, Alessandro Rapinese, uvádza, že zvažuje zavedenie denného poplatku podobného tomu v Benátkach. Ako uvádza portál Euronews Travel, zaviesť by sa mohol už čoskoro.

Na koho by sa poplatok vzťahoval?

Starosta mesta Como, Alessandro Rapinese, vyjadruje obavy z nadmernej turistiky pri jazere a hovorí, že byť starostom v takých podmienkach je náročné.

„Už diskutujeme o myšlienke turistickej dane. Revolúcie začínajú konkrétnymi opatreniami a my sme pripravení na túto dlhú cestu,“ uviedol pre britský denník The Times.

Plánovaný poplatok by sa vzťahoval na denných návštevníkov mesta. Starosta zatiaľ neuviedol, koľko poplatok bude stáť a kedy začne platiť.

Ak sa Como rozhodne nasledovať príklad Benátok, poplatok by sa týkal len výletníkov, nie tých, ktorí si v meste zarezervovali ubytovanie. Navyše, mohol by sa účtovať iba počas rušných dní ako víkendy a štátne sviatky.

Denní turisti prinášajú iba „odpadky a nepokoje“

„Neviem, čo sa stalo po covide, ale už nemáme dostatok štvorcových metrov pre všetkých turistov, ktorí prídu v nedeľu,“ povedal pre miestnu tlač Severino Beri, prezident asociácie hotelov v meste Lecco na brehu jazera.

Minulú nedeľu sa na trajektoch cez jazero tvorili obrovské rady a ľudia sa tlačili na koľajnice na stanici v Como kvôli davom. „Denní výletníci prinášajú z hľadiska príjmu málo,“ dodal Beri. „V skutočnosti prinášajú len hory odpadkov a nepokojov.“

Ikonické talianske jazero Lago di Como
zdroj: Unsplash/Antonio Gabola

Beri tiež vyjadril obavy, že sa prikláňa k tomu privítať návštevníkov, ktorí míňajú viac na hotelové pobyty, čo prispieva k zamestnanosti a príjmu miestnych obyvateľov.

Celebrity ako „lákadlo“

Jazero Como čelí návalu turistov už niekoľko rokov. Odvtedy, ako niekoľko celebrít vrátane Georgea Clooneyho kúpilo nehnuteľnosti v hodnote niekoľkých miliónov eur pozdĺž pobrežia, sa davy ešte viac rozrástli. Jazero tiež slúžilo ako kulisa pre filmy ako Casino Royale a House of Gucci.

„Minulý rok som navštívil jazero Como a povedal som, že sa tam už nikdy nevrátim. Štandardy klesli. Reštaurácie boli sklamaním v kvalite a cene. Príliš veľa ľudí na to, aby som si užil čokoľvek o rezorte,“ napísal jeden návštevník na platforme X.

Minulé leto bola nútená jedna vila pri jazere, ktorá sa objavila vo filmoch Jamesa Bonda a Star Wars, obmedziť počet návštevníkov. Villa del Balbianello znížila denné vstupy z 2 000 na maximálne 1 200 návštevníkov, aby ochránila historický dom.

Taliansky fond pre životné prostredie (FAI), ktorý nehnuteľnosť spravuje, to označil za „drastické rozhodnutie“, potrebné na boj proti efektu „nadmerného turizmu, ktorý má čoraz väčší vplyv na jazero Como“.

Zároveň, počet dovolenkových domov a súkromných prenájmov v oblasti od roku 2016 raketovo vzrástol o 673 percent, čo môže viesť k bytovým bojom pre miestnych obyvateľov.

Letná dovolenka z Košíc

Letisko v Košiciach v uplynulých dňoch uviedlo do platnosti letný letový poriadok. Ako TASR z letiska informoval Juraj Toth, pre východné Slovensko to vďaka príchodu leteckej spoločnosti Swiss International Air Lines a návratu linky Košice – Dublin so spoločnosťou Ryanair znamená výrazné zlepšenie spojenia so svetom. Pripomenul, že prostredníctvom prestupov ponúkajú aj ďalšie destinácie.

Švajčiarsky dopravca Swiss začal minulý týždeň lietať na linke z Zürichu do Košíc. Jediné priame letecké spojenie Slovenska so Švajčiarskom prevádzkuje lietadlami Airbus A220. Poľský národný dopravca LOT aj počas letného letového poriadku pokračuje v prevádzkovaní linky do Varšavy.

„Tretí sieťový prepravca v Košiciach, Austrian Airlines, vstupuje do letného letového poriadku s niekoľkými zmenami. Na linke Košice – Viedeň zvyšuje kapacitu na 14 letov týždenne. Lietať sa bude každý deň v týždni skoro ráno a popoludní,“ uviedli Swiss International Air Lines. Spoločnosť Ryanair sa vracia s pravidelnou linkou Košice – Dublin, ktorá je prevádzkovaná dvakrát týždenne.

„Úplnou novinkou bude sezónne pravidelné spojenie Košíc s chorvátskym Zadarom. Prvý let je naplánovaný na 2. jún. Lietať sa bude dvakrát týždenne (vždy v stredu a nedeľu) až do 29. septembra,“ povedal s tým, že okrem toho Ryanair naďalej lieta z Košíc na linkách do Londýna Stansted, Prahy a Liverpoolu. Do Londýna na letisko Luton zas štyrikrát týždenne prevádzkuje lety spoločnosť Wizz Air.

Na letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách.

Zdroje: Euronews Travel, The Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá