Obľúbenú destináciu Slovákov terorizuje korytnačka, inú zas agresívne ryby

  • V Chorvátsku malo dôjsť k pohryzeniu plavcov korytnačkou
  • Na Malorke zas boli hlásené krvavé pohryznutia rybami
Korytnačka ryba
Freepik/Wirestock, Wikimedia/Diego Delso
  • V Chorvátsku malo dôjsť k pohryzeniu plavcov korytnačkou
  • Na Malorke zas boli hlásené krvavé pohryznutia rybami

Dovolenku môže pokaziť aj nečakaný záškodník z hlbín mora. Nehovoríme o žralokoch ani o medúzach, dovolenkárov v Chorvátsku a Španielsku strašia oveľa „nevinnejšie“ stvorenia. V Chorvátsku je to chránená korytnačka kareta obyčajná, ktorá mala zaútočiť na plavcov v okolí ostrova Čiovo.

Konkrétne išlo o oblasť Slatine, kde mala korytnačka začiatkom augusta pohrýzť štyroch kúpajúcich ľudí. Odvtedy sa mali tieto incidenty opakovať.

Korytnačka sa má pohybovať na úseku dlhom päť kilometrov a u kúpajúcich ľudí v oblasti vyvoláva úzkosť.

„Nie je obvyklé, aby bola morská korytnačka niekoľko dní blízko pobrežia, ale nedá sa nič robiť, pretože je to prísne chránený živočích a človek prichádza do jej obydlia,“ uviedol pre portál 24 Sata Alen Soldo.

Korytnačky sú pritom pomerne veľké. Dospelí jedinci majú dĺžku približne jedného metra. Boli však objavené aj exempláre s dĺžkou 270 metrov.

Korytnačky nie sú žiadne ľahké pierka, dosahujú hmotnosť až 115 kilogramov. Objavili sa dokonca prípady, keď mali 454 kíl.

Morské živočíchy majú taktiež veľmi silnú čeľusť, nie je preto prekvapením, že plavci v Chorvátsku sú vystrašení.

Podľa expertov sa ale korytnačky môžu cítiť plavcami ohrozené, aj keď tí si nemusia prítomnosť živočíchov ani uvedomovať. Po ochladení mora sa presunú aj korytnačky.

Ryby mali ľudom spôsobiť krvavé rany 

Podobný problém trápi aj dovolenkujúcich na španielskom ostrove Malorka. Tam hlásia výskyt agresívnych rýb, ktoré mali napadnúť kúpajúcich ľudí.

Páchateľmi mali byť v tomto prípade 30-centimetrové ryby, ktoré mali na telách kúpajúcich zanechať malé krvavé ranky.

Incidenty sa odohrali hlavne na juhu Malorky.   

 „Cítil som, ako sa pri mne niečo mihlo, a potom som zistil, že mám ranu,“ cituje návštevníka pláže Montsea Terradasa Daily Mail.

„Boli to rany s krvou. To isté sa stalo mojej sestre, museli sme vyhľadať pomoc plavčíka, ktorý povedal, že v ten deň to už videl asi u 15 ľudí,“ dodal.

more, dovolenka, leto, Malorka
zdroj: Malorka/Unsplash/Palma de Mallorca

Ron Farage, asistent kurátora v Palma Aquarium, si myslí, že za incidentmi stojí globálne otepľovanie a teplejšie more. To spôsobuje, že ryby sú hladnejšie.

„Ryby sa ľudí menej boja a sú hladnejšie, čo sa deje v lete ako dôsledok zvýšenia teploty ich prirodzeného prostredia,“ uviedol. „Preto sa približujú k pláži a pobrežiu,“ vysvetlil.

Farage si myslí, že za pohryzenie ľudí je zodpovedný druh Sparidae, ktorý je známy ako pražma.

Nie sú nebezpečné 

Expert si však nemyslí, že by boli nebezpečné a turistov i domácich uskladňuje, aby sa nebáli.

„Ak má niekto zranenie alebo znamienko, pristúpi zo zvedavosti, aby uhryzol. Je to niečo, čo upúta ich pozornosť, ako suchá pokožka,“ vysvetlil Farage.

„Ľudia by sa ich však nemali báť, pretože nie sú jedovaté a nespôsobujú žiadne skutočné škody. Nie sú pre nikoho nebezpečné,“ dodal.

Toto leto padali nielen teplotné rekordy naprieč krajinami, ale rekordy boli zaznamenané aj v mori.

Koncom minulého mesiaca dosiahlo Stredozemné more rekordnú teplotu 28,4 °C. Zvýšila sa aj priemerná teplota morí, ktorá dosiahla výšky 20,96 °C, čo je viac ako doterajšia najvyššia teplota z roku 2016, keď meteorológovia zaznamenali 20,95 °C.

Otepľovanie morí sa netýkalo len Európy, rekord zaznamenali aj vo floridskom Miami, kde more malo neuveriteľných 38,43 °C.

Okrem agresivity morských živočíchov spôsobuje otepľovanie mora aj migrovanie niektorých druhov do severnejších oblastí, kde je more studenšie.

Zdroje: 24 Sata, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá