Obľúbený letecký gigant vyhlási 27-hodinový štrajk. Tisíce ľudí sa na palubu lietadiel nemusia dostať

  • Požadujú o niekoľko stoviek eur viac, no aj príspevok 3 000 eur
  • Nemecké odborové hnutie Verdi už jeden štrajk organizovalo, zrušilo sa viac ako 80 letov
nemecko štrajk
Nemecké letisko, TASR/DPA
  • Požadujú o niekoľko stoviek eur viac, no aj príspevok 3 000 eur
  • Nemecké odborové hnutie Verdi už jeden štrajk organizovalo, zrušilo sa viac ako 80 letov

Leteckú dopravu v takmer celom Nemecku ovplyvní štrajk zamestnancov. Pozemní zamestnanci letísk žiadajú vyššie platy. Štrajk, ktorý bude trvať neuveriteľných 27 hodín, vyhlásilo v nedeľu nemecké odborové hnutie Verdi, informuje TASR. 

Do štrajku sa zapojí niekoľko tisíc ľudí

Štrajk zamestnancov zasiahne letiská vo Frankfurte nad Mohanom, Mníchove, Hamburgu, Berlíne, Düsseldorfe, Stuttgarte a Letisku Kolín/Bonn. Až 25-tisíc zamestnancov patriacich k pozemnému personálu Lufthansy požaduje už dlhšiu dobu zvýšenie platov.

Práve 27 hodín dlhým štrajkom sa personál spoločnosti Lufthansa snaží vybojovať vyššie mzdy. Štrajk sa má začať v utorok 20. februára ráno, prebiehať má na siedmich nemeckých letiskách vrátane tých najväčších.

TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP. Presne sa má štrajk začať o štvrtej ráno, pričom skončiť sa má ráno v stredu o 7:10. Hnutie Verdi informovalo, že do štrajku povolali všetok tamojší pozemný personál. 

Teda od zamestnancov vykonávajúcich údržbu lietadiel až po tých, ktorí odbavujú cestujúcich. Protestná akcia tak s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k rozsiahlemu rušeniu či omeškaniu letov.

Chcú vyššie platy

Zamestnanci patriaci do pozemnému personálu Lufthansy štrajkujú za vyššie platy, pretože sa pri rokovaniach so zamestnávateľmi doposiaľ nedohodli. Doterajšie ponuky Lufthansy väčšina zamestnancov odmietla. Odbory tvrdia, že ponúkané zvýšenia miezd boli v porovnaní s inými zamestnancami spoločnosti, ako napríklad pilotmi, príliš nízke.

Odborové hnutie Verdi žiada pre pozemný personál zvýšenie platov o 12,5 percenta alebo minimálne o 500 eur mesačne. Rovnako tak požadujú aj jednorazový príspevok vo výške 3 000 eur ako kompenzáciu za infláciu v posledných rokoch.

nemecko letisko
zdroj: FOTO TASR/DPA

Štrajkujú od začiatku februára

Situácia so zrušenými letmi sa bude pravdepodobne opakovať aj z dôvodu, že k takémuto štrajku došlo aj pred pár týždňami. Ako informovali tvnoviny.sk, odborový zväz Verdi začal štrajkovú akciu v stredu 31. januára tohto roka, neskoro večer na letisku Kolín/Bonn. Podľa zväzu neprišla do práce nočná zmena na kontrolu cestujúcich. Hovorca zväzu Özay Tarim uviedol, že tam bola 100-percentná účasť.

Podľa internetovej stránky letiska Kolín/Bonn bolo vo štvrtok 1. februára v skorých ranných hodinách zrušených približne 80 percent tamojších plánovaných letov. Hovorca zväzu vtedy očakával, že sa tento podiel v priebehu dňa zvýši. Na letiskách v Berlíne, Hamburgu a Stuttgarte boli zrušené všetky odlety.

Tarim ako hovorca zamestnancov tiež skritizoval skutočnosť, že bezpečnostná spoločnosť na letisku v Düsseldorfe ponúkla každému príplatok 200 eur, len aby zamestnanci napriek štrajku prišli do práce. Takýto „bonus za narušenie štrajku“ považoval za provokáciu.

Štrajk sa netýkal letísk v spolkovej krajine Bavorsko vrátane Mníchova a Norimbergu, nakoľko tamojší bezpečnostný personál je zamestnancom verejného sektora. Na verejný sektor sa vyťahuje iná odborová zmluva. 

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá