Obľúbený taliansky ostrov náhle zrušil zákaz vstupu turistom. Vydali ho pre technický problém

  • Taliansky ostrov Capri v sobotu pre turistov uzavreli
  • Zákaz vstupu vydali pre problémy s dodávkami vody
  • Otočiť sa museli aj trajekty
Ostrov Capri
Ilustračné foto Unsplash/Tom Podmore
  • Taliansky ostrov Capri v sobotu pre turistov uzavreli
  • Zákaz vstupu vydali pre problémy s dodávkami vody
  • Otočiť sa museli aj trajekty

Taliansky ostrov Capri čelil od sobotňajšieho rána vážnej situácii. Dôvodom bol nedostatok zásob vody, ktorá pre ostrov zabezpečuje životne dôležité zásoby. Núdzový stav spôsobil komplexnú poruchu vodného systému pevniny.

Ako uvádza portál Euronews, starosta Paolo Falco sa vyjadril, že bez dodávok vody nie je možné zaručiť zabezpečenie základných služieb návštevníkom, ktorí na ostrov denne cestujú počas turistickej sezóny. „Prijali sme protiopatrenia, aktivovali sme krízovú jednotku a vydali reštriktívny zákaz.“ 

Návštevníci sa tak nemohli na ostrov dostať. Podľa agentúry AFP hrozilo, že dovolenková destinácia zostane vyprahnutá, informuje TASR. Niekoľko trajektov smerujúcich na ostrov z miest Neapol a Sorrento na juhu Talianska sa preto muselo počas cesty otočiť. V prístavoch zároveň okamžite zrušili predaj lístkov na prepravu trajektom, dodala agentúra ANSA.

Spoločnosť Gori zodpovedná za dodávky vody z pevniny na ostrov uviedla, že ešte vo štvrtok došlo k technickej poruche na vodovodnom potrubí v obci Castellammare di Stabia, ktoré zásobuje Capri aj Sorrentský polostrov.

Zákaz však v neskorších nočných hodinách zrušili, technický problém sa podarilo odstrániť. Miestnych obyvateľov sa zákaz netýkal. Mali povolené odčerpať si zo zásobovacej cisterny 25 litrov pitnej vody na domácnosť.

Capri sa nachádza v Neapolskom zálive na západnom pobreží Talianska a je známy svojimi bielymi domčekmi, luxusnými hotelmi a pobrežím lemovaným zátokami. Na ostrove žije približne 13 000 stálych obyvateľov, ale v letných mesiacoch tam prichádza množstvo návštevníkov.

Taliansky ostrov nie je jediný

Aj keď sa situácia na ostrove Capri opäť znormalizovala, na južnom pobreží Talianska sa namiesto očakávanej pohody stretávajú turisti s nepríjemným prekvapením. V oblasti totiž dochádza k invázii tzv. „ohnivých červov“, mnohoštetinatcov z čeľade Amphinomidae, ktoré sa bežne vyskytujú v trópoch. 

Pre ľudský život nepredstavuje priamu hrozbu, môže však spôsobiť nepríjemné bodnutie. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v prípade vážnejších reakcií. Jeho štetiny sa ľahko lámu aj pri jemnom dotyku, prenikajú do kože a spôsobujú pálenie, opuch a svrbenie. 

V obrannej reakcii dokáže červ tieto štetiny vystreliť na vzdialenosť niekoľkých centimetrov, čím zasiahne nepriateľa. Bodavé neurotoxíny, ktoré Vermokan uvoľňuje, bolesť ešte zhoršujú. Postihnutá oblasť sa na niekoľko dní začervená a napuchne.

Dovolenkárov ohrozovali aj žraloky

Dovolenkári si nevydýchnu ani v Španielsku, kde hneď po začiatku turistickej sezóny museli pre výskyt žralokov autority zatvoriť už tretiu pláž. Ako sme písali, spočiatku nebolo jasné, či šlo na všetkých troch miestach o rovnakého žraloka. Polícia preto začala oblasť pozorovať pomocou malých bezpilotných lietadiel. Potvrdilo sa, že v oblasti San Augustín sa vyskytol iný jedinec. 

Miestna rada v Telde sa však nakoniec rozhodla pláž Melenara otvoriť pre verejnosť ešte v ten istý deň. Pláže by už v súčasnosti mali byť bezpečné a obyvatelia i turisti si opäť môžu užívať krásne miestne pobrežia. Autority ľudí vyzývajú, aby nepanikárili a zostali pokojní. V takýchto situáciách treba dodržiavať pokyny plavčíkov a úradov.

Taktiež sme informovali aj o Barcelone, ktorá do roku 2028 zakáže krátkodobé prenájmy apartmánov pre turistov. Tento krok má za cieľ obmedziť rastúce náklady na bývanie a zlepšiť životné podmienky pre miestnych obyvateľov. 

Mesto zruší licencie pre 10 101 apartmánov schválených ako krátkodobé prenájmy. Boom týchto prenájmov je hlavným problémom Barcelony, ktorý spôsobil nárast nájomného o 68 % a cien nehnuteľností o 38 % za posledných desať rokov. Tento vývoj znemožňuje mnohým obyvateľom, najmä mladým ľuďom, nájsť si dostupné bývanie.

Zdroje: Euronews , TASR, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, YouTube/On Demand News

Najnovšie videá

Trendové videá