Španielska metropola sprísňuje pravidlá: Žiadne krátkodobé bývanie cez AirBnb už čoskoro nezoženieš

  • V Barcelone si už o pár rokov AirBnb neobjednáš
  • Mesto plánuje zakázať krátkodobé prenájmy
Barcelona
Archív Canva
  • V Barcelone si už o pár rokov AirBnb neobjednáš
  • Mesto plánuje zakázať krátkodobé prenájmy

Milovníci Španielska už čoskoro zaplačú. Ak rád navštevuješ katalánsku metropolu, mal by si to urobiť čo najskôr. Barcelona totiž pre turistov prichystala nepekné prekvapenie – v reakcii na rastúce ceny bývania zakáže krátkodobé prenájmy. Pre návštevníkov mesta to bude znamenať, že sa im dovolenka poriadne predraží.

Ako informuje portál Reuters, Barcelona, obľúbená španielska dovolenková destinácia, oznámila, že do roku 2028 zakáže krátkodobé prenájmy apartmánov pre turistov. Tento krok má za cieľ obmedziť rastúce náklady na bývanie a zlepšiť životné podmienky pre miestnych obyvateľov.

Starosta Barcelony Jaume Collboni vyhlásil, že do novembra 2028 mesto zruší licencie pre 10 101 apartmánov schválených ako krátkodobé prenájmy. Podľa neho je boom týchto prenájmov hlavným problémom Barcelony, ktorý spôsobil nárast nájomného o 68 % a cien nehnuteľností o 38 % za posledných desať rokov. Tento vývoj znemožňuje mnohým obyvateľom, najmä mladým ľuďom, nájsť si dostupné bývanie.

V Barcelone majú dlhodobú krízu s bývaním

Španielska ministerka pre bývanie Isabel Rodriguez podporila rozhodnutie Barcelony, pričom uviedla, že cieľom je zabezpečiť prístup k dostupnému bývaniu. Naproti tomu, asociácia turistických apartmánov APARTUR tvrdí, že tento zákaz zvýši chudobu a nezamestnanosť a povedie k nárastu nelegálnych turistických prenájmov.

Ľavicový starosta mesta Jaume Collboni napriek kritike v piatok vyhlásil, že do novembra 2028 Barcelona zruší licencie na 10 101 bytov, ktoré sú v súčasnosti schválené na krátkodobé prenájmy.

„Čelíme tomu, čo považujeme za najväčší problém Barcelony,“ povedal Collboni. Znamená to, že od roku 2029, ak nedôjde k žiadnym komplikáciám, „turistické byty, ako si ich predstavujeme dnes, z mesta Barcelona zmiznú“.

Hotely by z tejto zmeny mohli profitovať, keďže nové hotely boli v minulosti v populárnych oblastiach zakázané. Collboni naznačil, že by mohol tieto obmedzenia uvoľniť. Mesto plánuje pokračovať v prísnych kontrolách, aby zabránilo vzniku nelegálnych turistických apartmánov. Od roku 2016 nariadili uzavretie 9 700 nelegálnych apartmánov a približne 3 500 apartmánov bolo znovu pridelených na primárne bývanie pre miestnych obyvateľov.

Tento zákaz predstavuje zásadný krok v boji proti nerovnostiam spôsobeným turistickým ruchom. Presadzovatelia zákona sa rozhodli prestať uprednostňovať turistov a zabezpečiť lepšie životné podmienky pre obyvateľov Barcelony.

Rušia ilegálne ubytovacie zariadenia

Po nadobudnutí účinnosti zákazu krátkodobých prenájmov pre turistov v Barcelone plánuje miestna samospráva zachovať prísny kontrolný režim na odhaľovanie nelegálnych turistických apartmánov.

Obyvatelia Barcelony však zmeny určite uvítajú, keďže si nájmy v tejto španielskej metropole nemôžu dovoliť často ani domáci. V roku 2020 dosiahlo priemerné nájomné v Barcelone takmer 1 000 eur mesačne, čo je výrazne vyššie ako priemer v Katalánsku, ktorý je 734 eur​.

Barcelona navyše nemá veľmi dobre nastavený sociálny systém pre obyvateľov, ktorí si drahé bývanie nemôžu dovoliť. Zásoba verejného bývania v Barcelone je jednou z najnižších v Európe, pričom iba približne 1,5 % celkového bývania dotuje štát.

Tento nedostatok ešte viac zintenzívnil krízu bývania, pretože dopyt po dostupnom bývaní výrazne prevyšuje ponuku. Predstavitelia mesta neustále hľadajú opatrenia na zvýšenie verejného bývania, no ide o veľmi náročnú úlohu.

Zdroje: Reuters, The Guardian, Arise News, Catalan News

Najnovšie videá

Trendové videá