Obmedzeniam na hraniciach sa nevyhneš. Toto je zoznam rizikových krajín

  • Pripravili sme pre teba zoznam zaujímavých krajín a všetkého, čo ťa na hranici či v krajine čaká
  • Nájdeš tu formuláre, ktoré treba povinne vypĺňať, podmienky pre pohyb v krajine a výšky pokút, ktoré ťa pri nesplnení nariadení čakajú
hranice
Unsplash.com/Element 5 Digital, SITA/KR PZ Bratislava
  • Pripravili sme pre teba zoznam zaujímavých krajín a všetkého, čo ťa na hranici či v krajine čaká
  • Nájdeš tu formuláre, ktoré treba povinne vypĺňať, podmienky pre pohyb v krajine a výšky pokút, ktoré ťa pri nesplnení nariadení čakajú

Cestovať sa môže, treba si však dávať pozor. Podľa najnovších vyhlásení pandemickej komisie sa do 1.septembra nebude nič meniť. Ministerstvo zahraničných vecí napriek všetkému upozorňuje na obmedzenia na hraniciach, ktorým sa nevyhnú najmä turisti cestujúci autom. 

Ak si sa rozhodol vyraziť za exotikou, pokojne sa môže stať, že na hraničnom priechode stráviš niekoľko hodín presne tak, ako tomu bolo kedysi. Dnes ti však žiaden úplatok nepomôže.

Čaká ťa roadtrip? Na toto pozor

Ak sa pohybuješ medzi krajinami ako Francúzsko, Taliansko a Španielsko, treba si uvedomiť, že nie všetky regióny sú úplne bezpečné. A to ani s prihliadnutím na absolútne dodržiavanie najprísnejších bezpečnostných opatrení. Ide konkrétne o územie v Pyrenejách, Andorrské kniežatstvo, ktoré síce postupne ruší obmedzenia pri vstupe aj výstupe z krajiny, no každú chvíľu svoje preferencie menia. 

Na tých, ktorí cestujú do Španielska apelujeme ministerstvo,  že vzhľadom na epidemiologický vývoj v krajine a stále neexistujúcu vakcínu, by sa mali vo zvýšenej miere zaujímať sa o svoje poistenie do zahraničia, ak by bolo potrebné zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien v karanténnych opatreniach dlhšie, ako bol predpoklad, a tiež v prípade náhlej hospitalizácie.

Je potrebné brať do úvahy aj fakt, že viaceré provincie Španielska zaviedli svoje vlastné bezpečnostné obmedzenia v súvislosti so šírením COVID-19 a objavením nových lokálnych ohnísk, preto je vhodné si pred príchodom zistiť v cestovnej kancelárii alebo ubytovacom zariadení jednotlivé detaily opatrení a riadiť sa nariadeniami a odporúčaniami.

Môže ísť o  výrazné obmedzenie kapacity alebo aj úplné zavretie niektorých prevádzok, diskoték, pláží, obmedzenie služieb, nočného života, pohybu, zákazu stretávania sa, upozorňuje MZV SR.

Naďalej je uzatvorená hranica medzi Španielskom a Marokom cez mestá Ceuta a Melilla.

Patrik o Islande: Banány a jogurty sú tu lacnejšie ako doma, povinný test na COVID-19 platí štát

Keď sa vraciaš späť domov, nemusíš sa báť povinnej karantény. Nikto od teba nebude vyžadovať ani negatívny test na COVID-19.

Do Grécka chodí každý, ale…

Od 1. júla 2020 ti pri vstupe do Grécka plynie povinnosť vyplniť online formulár, tzv. The Passenger Locator Form – PLF,  ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny. Treba tak urobiť v anglickom jazyku. Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ cestuješ, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Potom dostaneš potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne, v deň príchodu do Grécka aj osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe, v mobile teda úplne postačí.

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje, že online formulár musí byť vyplnený dôsledne, s aktuálnymi a správnymi údajmi. V prípade nekorektných informácií, čo znamená údaje nezhodujúce sa pri „check-in“ ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu a podobne, ti môžu letecké spoločnosti pokojne odoprieť nástup do lietadla.

Letecké spoločnosti ani slovenské veľvyslanectvo nemôžu do online formuláru vstupovať a upravovať zadané údaje a nezodpovedajú za chybne vyplnené PLF formuláre. Preto si daj skutočne pozor na to, ako svoj formulár vyplníš.
V systéme môže upravovať už odoslané údaje iba sám cestujúci ( po opätovnom zaregistrovaní sa do PLF formulára ) a to do momentu kým nie je vygenerovaný QR kód.

Pri vstupe do krajiny počítaj s možným testovaním všetkých prichádzajúcich osôb. Testovanie  prebehne hneď pri vstupe do krajiny, buď na letisku alebo hraničnom priechode a testovaní cestujúci by mali na výsledok testu čakať, spravidla asi 24 hodín.

V prípade, že je výsledok testu pozitívny, je testovaná osoba povinná zostať v 14-dňovej karanténe. Porušenie karanténneho nariadenia sa trestá pokutou vo výške 5000 eur.

Toto nariadenie platí do 31. augusta 2020.

Ak cestuješ do Grécka autom, môžeš vstúpiť do krajiny iba cez bulharsko-grécky hraničný priechod Kulata – Promachon.

Cez ostatné hraničné priechody je povolený vstup len pre gréckych občanov, osoby s pobytom v Grécku alebo  z mimoriadnych dôvodov.

Cestovať po krajine samozrejme môžeš slobodne. 

Každopádne na celom území Grécka platí nariadenie dodržiavania odstupov v podnikoch, verejných úradoch a ostatných priestoroch. Špeciálne obmedzenia sa však týkajú taxíkov a mikrobusov a líšia sa naprieč regiónmi.

Pokuta za porušenie tohto nariadenia je vo výške 150 eur každej osobe vo vozidle.

Pri preprave v osobných motorových vozidlách, služobných vozidlách a vozidlách taxi služby sú cestujúci povinní nosiť tvárové masky.

V archeologických, historických priestoroch a v múzeách je povolená skupinová obhliadka max. 8 osôb a to za predpokladu dodržiavania 1,5m vzdialenosti a s ochrannou maskou.

Takto vyzerá dovolenka v Grécku: Akropola bez turistov, no v starom meste ani náznak vírusu (Rozhovor)

Pri stolovaní v reštaurácií max počet osôb pri stole 6.

Keď sa z Grécka vraciaš, predloženie negatívneho testu nie je povinnosťou.

Do Izraela sa nedostaneš

V krajine je momentálne takmer 100-tisíc nakazených a denne pribúdajú stovky ďalších. Hoci sa v nemocniciach testuje a najnovšie výskumy pochádzajú práve z tejto krajiny, do Izraela majú povolený vstup len občania Izraela, osoby s trvalým pobytom a diplomati akreditovaní v Izraeli. Vstup cudzincov za účelom turizmu momentálne nie je možný.

Veľvyslanectvá Izraela v zahraničí môžu v odôvodnených prípadoch udeliť osobitné povolenie na cestu do Izraela účastníkom pohrebu v Izraeli, manželským partnerom a deťom izraelských občanov, študentom, ktorí už začali štúdium v Izraeli, pacientom pre nevyhnutné lekárske zákroky, vybraným expertom zamestnaným v Izraeli a žiadateľom o prisťahovanie na základe Zákona o návrate (aliya).

Žiadosť o výnimku musí byť zaslaná e-mailom a musí obsahovať okrem zdôvodnenia cesty, osobných údajov cestujúceho aj informáciu o mieste, kde bude cestujúci tráviť karanténu po príchode do Izraela.

Po krajine je možné pohybovať sa voľne.

 

Cyprus je cesta

Sem dovolenkovať môžeš ísť. Napriek všetkému ťa ale čaká niekoľko byrokratických úkonov, ktoré ak splníš, máš dvere otvorené. 

Pred odletom sa musíš zaregistrovať, vyplniť dotazník a  podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú bude následne vystavený tzv. flightpass. Uvedený registračný formulár má za cieľ pomôcť tzv. „contact tracking“- sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívneho nálezu a ich následného testovania. Nevyplnenie a nezaslanie tohto formuláru elektronickou formou  má za následok pokutu 300 eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru, v lepšom prípade uhradenie pokuty + 60 eur za COVID-19 test. 

Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich, starší ako 12 rokov, náhodne (zdarma) testovaný na Covid-19 priamo na letisku. 

V rámci krajiny potom môžeš cestovať bez obmedzení.

Od 1. augusta, každý kto nemá rúško v uzatvorených priestoroch, to sa týka obchodov, nemocníc, bánk či kostolov, čelí pokute 300 eur. Náhodné testovanie na letiskách sa zvýšilo zo 600 na 1 000 denne.

Maximálny počet cestujúcich vo verejnej doprave sa opäť znižuje na polovicu kapacity dopravného vozidla. Polícia zavádza politiku „nulovej tolerancie“ pre podniky, ktoré nedodržiavajú pravidlá hygieny a sociálneho dištancovania. 

Opatrenia týkajúce sa pobrežného mesta Limassol, kde bola zaregistrovaná väčšina nových infekcií sú nasledovné: návrat k limitu združovania sa max. 10 osôb, limit 75 osôb pre vnútorné posedenie v baroch a reštauráciách, dvojnásobný pri vonkajšom sedení.

Vraciaš sa bez povinnosti testu či karantény.

Zdroj: mzv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech