Obrat vo vzťahoch na Blízkom východe? Končia sa intenzívne boje, Saudi môžu uznať Izrael

  • Napätá situácia na Blízkom východe sa môže zlepšiť
  • Saudi hlásia pozitívne možnosti, Izrael pokojnejšiu fázu vojny
Izraelský tank, konflikt Blízky východ a Blinken v Saudskej Arábii s bin Salmánom
Na snímke izraelský tank v pásme Gazy a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí so saudskoarabským korunným princom Mohamedom bin Salmánom TASR/AP, Ohad Zwigenberg, Evelyn Hockstein
  • Napätá situácia na Blízkom východe sa môže zlepšiť
  • Saudi hlásia pozitívne možnosti, Izrael pokojnejšiu fázu vojny

Veľký pokrok vo vzťahoch na Blízkom východe by mohol nastať aj v situácii medzi Saudskou Arábiou a Izraelom, píšu Reuters a TASR. 

„Súhlasíme s tým, že regionálny mier zahŕňa mier pre Izrael, ale to sa môže uskutočniť len prostredníctvom dohody pre Palestínčanov skrze palestínskeho štátu,“ hovorí princ Faisal bin Farhán, ktorý sa zúčastnil na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose.

Kráľovstvo by teda mohlo uznať izraelský štát v prípade, že by sa dosiahla aj palestínska štátnosť. Bin Farhán reagoval na otázku, či Saudská Arábia v takom prípade uzná Izrael, slovom: „Určite.“

Pre celý región Blízkeho východu, ale aj pre Izrael by šlo o veľký pokrok. Vláda v Jeruzaleme už totiž dokázala nadviazať diplomatické vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi (SAE), Bahrajnom a Marokom, a mohla zlepšenie vzťahov so Saudmi by tak mohlo zmeniť geopolitiku regiónu, píše Reuters.

Zdroje: TASR, Euronews, The Times of Israel, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá