Obrovské straty Ruska: Ukrajinci sa chvália, že zničili pýchu moskovského letectva za 35 miliónov

  • Lietadlo Su-57 je ruskou odpoveďou na americké Lockheed Martin F-22
  • Ukrajinci tvrdia, že jedno z nich zničili takmer 600 kilometrov od frontu
Lietadlo Su-57 a Vladimir Putin
Lietadlo Su-57 a Vladimir Putin Wikimedia Commons/Rulexip, TASR/AP, Anton Vaganov
  • Lietadlo Su-57 je ruskou odpoveďou na americké Lockheed Martin F-22
  • Ukrajinci tvrdia, že jedno z nich zničili takmer 600 kilometrov od frontu

Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) tvrdí, že kyjevskí obrancovia po prvýkrát od začiatku ruskej invázie dokázali zasiahnuť a zničiť moderné ruské vojenské lietadlo Su-57 Felon za 35 miliónov dolárov. Ako píše The Aviationist, k útoku došlo v sobotu 8. júna.

Ukrajinci dokázali lietadlo zasiahnuť, keď bolo zaparkované na letisku v meste Achtubinsk v Astrachanskej oblasti. Tá sa nachádza v Rusku približne 590 kilometrov od frontu na Ukrajine.

Ako píše na sociálnej sieti X analytický účet OSINTtechnical, presný zásah, zdá sa, dokazujú zverejnené satelitné snímky.

Su-57

HUR tvrdí, že na snímkach vidno malé krátery spôsobené výbuchmi a charakteristické spáleniny na chodníku spôsobené teplom a plameňmi. Ak Ukrajinci skutočne poškodili alebo zničili lietadlo Su-57, pre ruskú armádu ide o významnú stratu.

Predpokladá sa totiž, že dovedna vlastní len 20 kusov lietadiel Felon. Úspešný útok pritom potvrdzujú aj príspevky na známom ruskom telegramovom kanáli FighterBomber.

„Áno, včera na letisko v Akhtubinsku zaútočili bezpilotné lietadlá. Prileteli tri drony. Su-57 bol poškodený šrapnelami; teraz sa zisťuje, či sa dá ešte opraviť alebo nie. Ak nie, bude to prvá strata Su-57 v histórii,“ citoval The Aviationist informácie z Telegramu.

Ako píše Forbes, dvojmotorové nadzvukové Su-57 sú ruskou odpoveďou na americkú tajnú stíhačku Lockheed Martin F-22. Cena jedného lietadla sa odhaduje na 35 miliónov dolárov. 

Su-57 sú však neoverené a nikdy v skutočnosti nelietali v boji. Ak Ukrajina skutočne jeden kus zničila, je to pre Rusov nielen ponižujúce, ale môže to byť aj predzvesťou ďalších podobných udalostí, tvrdia experti.

Schopnosť zasiahnuť vojenské objekty tak ďaleko od ukrajinských hraníc dokazuje slabosť ruskej protivzdušnej obrany. Forbes podotýka, že sa tak deje práve pre stúpajúci počet ukrajinských útokov. Ako sme ťa nedávno informovali, Kyjev vo veľkom útočí na ruskú infraštruktúru a po novom v za hranicami Charkovskej oblasti môže používať aj zbrane dodané z USA.

Ruské straty

Kyjev tvrdí, že v bojoch na Ukrajine naďalej umierajú vysoké počty ruských jednotiek. Len nedávno počet vyradených (zabitých alebo vážne ranených) vojakov na ruskej strane podľa Ukrajincov prekročil pol milióna. V sobotu 8. júna údajne Rusi stratili ďalších 12 270 vojakov.

SITA informuje, že počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 518 560. Ukrajinský generálny štáb ďalej uvádza, že Moskva v sobotu prišla aj o 26 tankov, 26 obrnených bojových vozidiel pechoty, 60 delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 7 869 tankov, 15 131 obrnených bojových vozidiel pechoty, 13 593 delostreleckých systémov a 1 097 raketometov.

Zdroje: The Aviationist, X/OSINTtechnical, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá