Obrovská a dôležitá zmena: Ukrajina smie používať americké zbrane aj na území Ruska

  • Joe Biden povolil vo svojich obmedzeniach
  • Ukrajina smie použiť americké zbrane v Rusku
  • Ide o obrovskú zmenu vo vojne
Obrana Ukrajiny, Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina môže používať americké zbrane.
Obrana Ukrajiny, Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj TASR/AP, Iryna Rybakova, SITA/AP, Evan Vucci
  • Joe Biden povolil vo svojich obmedzeniach
  • Ukrajina smie použiť americké zbrane v Rusku
  • Ide o obrovskú zmenu vo vojne

Vo vojne na Ukrajine nastala obrovská zmena, po ktorej Kyjev volal prakticky od začiatku ruskej invázie. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena totiž ukrajinským obrancom umožnila využívať zbrane dodané z USA aj na území Ruska. Znamená to, že Ukrajina môže americké zariadenia využívať aj za svojimi hranicami, čo dosiaľ nesmela.

Povolenie však platí iba v blízkosti mesta Charkov, ktoré leží neďaleko severovýchodných ukrajinských hraníc, podotýka TASR. Ako sme ťa informovali, v Charkovskej oblasti v súčasnosti Rusko podniká rozsiahle vojenské akcie a nálety aj priamo na druhé najväčšie mesto Ukrajiny – s populáciou 1,4 milióna ľudí približne trikrát väčšie než Bratislava.

Najnovší ruský postup z jeho vlastného územia sa začal 10. mája tohto roku. Moskva predtým v najtesnejšej možnej blízkosti ukrajinského územia zoskupovala desaťtisíce svojich vojakov. Zhluky vojsk stáli na hraniciach, no prakticky sa takmer vôbec nemuseli obávať. Boli totiž ešte stále „doma“.

Ak by Ukrajinci smeli použiť západnú techniku na ruskom území už vtedy, dokázali by do situácie zasiahnuť. Ako pre Startitup vysvetlil slovenský generál Pavel Macko, Kyjev potrebuje prejsť do aktívnej obrany.

„To znamená, že sa nesnažíte zachytiť každý projektil, každú bombu, ktorú Rusi zhodia. Snažíte sa zničiť tie taktické letecké základne a odpaľovacie zariadenia, z ktorých (Rusko) strieľa rakety alebo štartuje lietadlá zhadzujúce bomby.“ A tie sa nachádzajú v Rusku.

Ukrajinci tento mesiac skutočne stupňujú svoju aktivitu za hranicami, útočia na kremeľskú infraštruktúru a z Ruska sú hlásené aj obete.

Útoky v Rusku americkými zbraňami

Ako v súčasnosti informuje TASR, vo štvrtok 30. mája nastal zvrat v postoji amerického prezidenta Joea Bidena. Ten totiž doposiaľ zakaždým jednoznačne odmietal umožniť Ukrajine útočiť americkými zbraňami.

Od včerajšej noci (nášho času) to však už neplatí. Joe Biden tieto obmedzenia zrušil, ale len za účelom obrany Charkova a Charkovskej oblasti.

„Prezident nedávno nariadil svojmu tímu, aby zaistil, že bude Ukrajina schopná využiť zbrane dodané Spojenými štátmi za účelom opätovania paľby v Charkovskej oblasti tak, aby sa Ukrajina mohla brániť voči ruským jednotkám, ktoré na ňu útočia alebo sa pripravujú na nich útočiť,“ uviedol nemenovaný zdroj pod podmienkou anonymity, píše TASR.

Macko: USA sa iba báli

Zatiaľ čo Ukrajina potrebuje podľa Macka útočiť aj ďaleko za regiónmi pri Charkovskej oblasti, ide o výrazný posun v amerických postojoch. Generál Macko podotýka, že útoky Ukrajincov na Ruskom území sú legitímnym spôsobom bránenia sa. 

Z hľadiska medzinárodného práva je Kyjev totiž obeťou agresie. „Môže sa brániť všetkými vojenskými prostriedkami a je jedno, od koho ich má.“

„Nerozlišuje sa medzi cieľmi agresora na ukrajinskom okupovanom území a na území Ruska. Skrátka, máte právo na agresiu odpovedať a ničiť všetky vojenské – podčiarkujem vojenské – ciele, kdekoľvek,“ podotkol.

Obmedzenia zo strany administratívy Joea Bidena nemajú v medzinárodnom práve podľa Macka svoje opodstatnenie. Považuje za „čisto politické“ kroky. Je za nimi istá obava z možnej eskalácie, podotýka.

„Treba ale povedať, že to Rusi začali s agresiou voči Ukrajine. Pokiaľ sa rozhodnú eskalovať konflikt voči niektorej z krajín podporujúcich Ukrajinu, tak to bude vyložene ich rozhodnutie. Tak, ako si našli akúkoľvek zámienku na Ukrajinu, tak pôjdu do konfliktu aj so západnými krajinami, ak to sami vyhodnotia ako správne,“ hovorí slovenský generál.

Viac informácií a celý postoj Pavla Macka k tejto situácii nájdeš v článku na tomto odkaze.

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá