Obrovský krok pre cestovanie do vesmíru: Spoločnosť miliardára Bezosa dostala zelenú na lety do vesmíru s ľuďmi

  • Spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa dostala zelenú na lety do vesmíru s ľuďmi
  • Prvý let s posádkou absolvuje aj samotný Bezos
bezos
SITA/AP, Charles Krupa
  • Spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa dostala zelenú na lety do vesmíru s ľuďmi
  • Prvý let s posádkou absolvuje aj samotný Bezos

Vesmírna spoločnosť Blue Origin amerického podnikateľa Jeffa Bezosa dostala vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi. Federálny letecký úrad (FAA) vydal licenciu pre firmu v pondelok. Platná je do augusta.

Bezos, ktorý je tiež zakladateľom spoločnosti Amazon, bude na budúci týždeň v utorok jedným z pasažierov prvého takéhoto letu Blue Origin. V rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat, 82-ročná letkyňa a víťaz aukcie. Let by mal dosiahnuť maximálnu výšku 106 kilometrov a následne pristáť v texaskej púšti.

 

V nedeľu vystúpil do vesmíru na palube vlastnej „okrídlenej rakety“ Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vystúpil nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Bezos bohatne aj na dôchodku, za deň prišiel k 8 miliardám. Jeho bohatstvo je „morálne obscénne“ odkazuje obľúbený senátor

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú začať lietať s platiacimi zákazníkmi v nasledujúcich mesiacoch. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech