Obrovský úspech, mladí Slováci žnú úspechy po celom svete! Ich krátky film o LGBTI ocenili aj v Rusku

  • Skupina mladých Slovákov založila spoločnosť EMEDI productions. Na konte už majú dva krátkometrážne filmy
  • Ich film Bytosť získal ocenenia v Brazílii, Rusku či v Japonsku a film Posledná má takisto potenciál stať sa úspešným
  • V svojich filmoch otvárajú ťažšie témy a prinášajú hlbšie posolstvá. Napríklad film Bytosť je z prostredia queer vzťahov
pjimage-17-18-1090x610
EMEDI, Unsplash/Margaux Bellott
  • Skupina mladých Slovákov založila spoločnosť EMEDI productions. Na konte už majú dva krátkometrážne filmy
  • Ich film Bytosť získal ocenenia v Brazílii, Rusku či v Japonsku a film Posledná má takisto potenciál stať sa úspešným
  • V svojich filmoch otvárajú ťažšie témy a prinášajú hlbšie posolstvá. Napríklad film Bytosť je z prostredia queer vzťahov

Mladí, ambiciózni, talentovaní a draví – prívlastky, ktoré zrejme najviac vystihujú kolektív spoločnosti EMEDI productions. Spoločnosť zameraná na produkciu a distribúciu audiovizuálnych diel si na svoje konto pripísala už dva krátkometrážne filmy. Ich prvý film Bytosť žal úspech aj v zahraničí, chcú sa však posunúť ešte ďalej – ich víziou je v blízkej budúcnosti natočiť celovečerný film. 

Sme tím mladých ľudí, ktorí chcú slovenskú kinematografiu posunúť ďalej. Aj nám – mladým na nej totižto záleží,“ predstavil v krátkosti produkčnú spoločnosť EMEDI jeden z jej členov. Jadrom filmovej spoločnosti je Lukáš Vízner, Miriam Fulmeková a Ester Víznerová. 

V Bratislave a Košiciach začína kino pod hviezdami, skvelé filmy si pozrieš celkom zadarmo

Ich cesty sa spojili ešte na vysokej škole. „Prvýkrát sme spolu s Lukášom pracovali, keď som na VŠMU točila prvý študentský film. Lukáš bol producentom. Veľmi sme si sadli,“ objasňuje Miriam Fulmeková to, ako sa kolektív spoločnosti EMEDI productions spoznal. 

Spolupráca však na dlhší čas ustala. „Lukáš odišiel na rok do Prahy. Nejako sme sa nekontaktovali. Keď sa vrátil, prišiel s námetom na film a spýtal sa ma, či by som s ním na ňom chcela spolupracovať. Neváhala som,“ pokračuje Miriam ďalej. 

Po prvom úspechu sa tvorcovia rozhodli, že založia filmovú spoločnosť. Samotná EMEDI productions vznikla ako dcérska spoločnosť firmy EMEDI. „Keď sme sa rozhodli, že budeme v tvorbe filmov pokračovať, zhodli sme sa na tom, že by bolo dobré pracovať pod vlastnou značkou. Rozšírili sme pôsobenie maminej firmy EMEDI,“ vysvetľuje Ester Víznerová.

Filmov o queer vzťahoch je na Slovensku ako šafranu

Mladý tím autorov má na konte už dva krátkometrážne filmy, vďaka ktorým ich ocenili aj v zahraničí. Vo svojich filmoch otvárajú ťažké témy, ktoré síce v spoločnosti diskutované sú, ale vlastne by ideálne vôbec nemuseli byť. 

Ich prvý film Bytosť je o vzťahu dvoch homosexuálov. Komunita LGBTI je na Slovensku stále skôr nástrojom na získavanie politických bodov a vecou verejnej diskusie.

Je smutným paradoxom, že dialógom o právach LGBTI sa v podstate vedie dialóg o ľudských právach, ktoré by mali byť garantované každému človeku úplne automaticky. 

EMEDI productions však priniesla príbeh, ktorý rieši to podstatné – všetci sme bytosťami, ktorým život prináša radosti a starosti.

Často sa hovorí, že Slovensko nie je pripravené, ale je to hlúposť. Je len tak pripravené, ako sú pripravení ľudia v ňom. O to viac ma teší, že generácia, ktorá vyrastá po nás, má otvorenejšie myslenie,“ zamyslel sa v minulosti Lukáš Vízner pre portál queerslovakia.sk nad tým, prečo na v Slovensku vzniká tak málo filmov o queer vzťahoch.

zdroj: EMEDI productions

Oceňovaní sú v zahraničí

Krátkometrážny film Bytosť priniesol spoločnosti EMEDI productions úspech. Umiestnili sa s ním na viac ako tridsiatich zahraničných festivaloch. „Vyhrali sme v Rusku a v Brazílii. Umiestnili sme sa v Japonsku, Kambodži, Austrálii, v Amerike a v rôznych európskych krajinách,“ hovorí Ester Víznerová.

Boli sme z toho veľmi prekvapení,“ dodáva Lukáš Vízner.

Bodovať však môžu aj novým krátkometrážnym filmom Posledná, ktorý odpremiérovali 6. augusta v kine Lumiére. Kľúčovou myšlienkou filmu je, že materiálne veci, za ktorými sa človek naháňa celý život, sa v momente, keď človek zomrie, stávajú nepodstatnými. So sebou si ich totižto neberie.

zdroj: EMEDI productions

Keď som s rodinou chodil na obhliadky nehnuteľností, dostali sme sa do jedného starého domu, ktorý bol plný vecí. Boli tam kompóty, oblečenie, vianočná výzdoba, hračky a hrnčeky boli položené v umývadle.

Vyzeralo to akoby tam niekto žil. Pán, ktorý nás sprevádzal, povedal, že v dome 15 rokov nikto nežije. Vtedy som sa začal zamýšľať nad tým, ako veľmi si počas života hromadíme všetky materiálne veci, no v konečnom dôsledku si ich po smrti so sebou nikam neberieme,“ objasňuje Lukáš Vízner to, ako vznikol námet filmu.

EMEDI productions vyzdvihuje krásu východného Slovenska

Ideu však Lukáš Vízner musel pretaviť do takej podoby, aby zaujala aj diváka. Vo filme Posledná teda hlavná hrdinka Viktória nepredáva nehnuteľnosti, ale celé mesto. „Nastáva tam teda otázka, akú hodnotu budú mať všetky budovy a pamiatky, keď tu už raz nebudeme,“ dodáva Lukáš Vízner. 

Dej príbehu sa odohráva primárne v Kežmarku. Na východné Slovensko sa chcú zamerať aj v ďalších filmoch. Členovia EMEDI productions sú presvedčení, že na východnom Slovensku je veľa miest, ktoré by si zaslúžil väčšie ocenenie. Východ by radi spopularizovali aj vo svete.

zdroj: EMEDI productions

Našou myšlienkou sa stal východ aj z toho dôvodu, je tam množstvo umelcov, ktorí majú obrovský potenciál, len na nich zabúdame. Celá kinematografia je akoby smerovaná na Bratislavu. Tam je však natočených už veľmi veľa filmov a ďalšie sa točia. Východ má však veľa krásnych miest, ktoré sa dajú v zahraničí spropagovať,“ dodáva Lukáš Vízner.

Umelci dodávajú, že takisto by chceli potešiť aj diváka z východného Slovenska, kde nie je také množstvo kultúrnych podujatí. „Mám pocit, že ľudia na východe sú na umenie citlivejší, nie je tam toho až toľko ako napríklad v Bratislave,“ tvrdí Ester Víznerová.

Ak si premiéru filmu nestihol, nezúfaj. Film Posledná sa bude ešte premietať 10. septembra 2021 na Kežmarskom hrade.

Chystajú veľké veci, víziou je celovečerný film 

Čochvíľa uzrie svetlo sveta ich ďalší film s názvom Dokonalosť sama. Ideou filmu je dokonalosť, po ktorej všetci túžia, no je prakticky nedosiahnuteľná. „Bude to zaujímavý koncept. Dej príbehu sa odohráva počas jednej večere v kaštieli. Vo filme budeme rozpletať pavučinu vzťahov jednej vysokopostavenej rodiny,“ avizuje Miriam Fulmeková.

Víziou EMEDI productions je však natáčanie filmov s dlhším formátom. „EMEDI productions si aktuálne vytvára portfólio filmov. Keď krátke filmy hodnotovo vypracujeme na úroveň celovečerného filmu, vychytáme všetky muchy, dáme si dokopy štáb a hercov, sa veľmi radi pustíme do natáčania celovečerných filmov. Je to sen každého filmára,“ dodal na záver Lukáš Vízner.

Zdroj: queerslovakia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK